Akın: “Kademeli tarife fahiş artırım yapma aracı oldu”

mahkum

New member
CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet; elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan fahiş artırımların yeni yılda vatandaşın fatura yükünü katlayacağını belirtti. CHP’li Akın, “AK Parti iktidarı iktisatta ‘harika, süper bir şey’ diye pembe tablolar çizerek dövizin düşüşün akabinde yüksek fiyatlara yönelik kelamda kontroller yaparken; yeni yılda indirim bekleyen vatandaşlarımıza ‘harika, harika zamları’ reva gördü. Kademeli tarife emelinden saptırılarak istisnasız bütün abonelere artırım olarak yansıdı. 2020 yılı minimum fiyatındaki artışın üçte biri çabucak hemen ceplere girmeden güç faturalarına yapılan artırımlarla eridi” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, elektrik, doğalgaz ve akaryakıt mamüllerine yapılan fahiş orandaki zamlara yazılı bir açıklamayla reaksiyon gösterdi. CHP’li Akın, özetle şunları lisana getirdi

İktidar artırım yaparken kıpır kıpır yerinde duramıyor

AK Parti iktidarı; mevzu artırım yapmak olduğunda “yerinde duramayarak kıpır kıpır” olmaktadır. 2021 yılında güç faturalarında artırım üzerine artırım yapan iktidar, 2022’de de vatandaşlarımıza bir daha artırımı reva görmeye devam etmiştir. Vatandaşlarımız, güçlü bir yıl olan 2021’i geride bırakırken; yeni yılın birinci dakikalarında temel bir hak olan güç faturalarına yapılan fahiş artırımlarla karşı karşıya kalmıştır.

Düşük kademe yüzde 52, yüksek kademe yüzde 127 artırımlı

EPDK’nın sonucuna bakılırsa günlük 5 kilovatsaat olmak üzere aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim düşük kademe, 150 kilovatsaat daha sonrası tüketim ise yüksek tarife olarak tanımlanmaktadır. Konutlarda kilovatsaat başına 0,9160 lira olan tarife 150 kilovatsaate kadar tüketimlerde yüzde 52 oranında artarak 1 lira 39 kuruşa; 150 kilovatsaat daha sonrası tüketim ise yüzde 127 oranında artarak 2 lira 7 kuruşa yükselmiştir. Kademeli tarifenin uygulanmadığı sanayi tarifesine yüzde 126; ticarethane tarifesine yüzde 128, ziraî sulama tarifesine ise yüzde 95 oranında artırım yapılmıştır.

Taban 230 KW tüketimin faturası 375 liraya çıkacak

Kademeli tarifede düşük tarifede sonun 150 kilovatsaat olarak belirlenmesi, Türkiye’de dört kişilik bir ailenin taban tüketimi olarak kabul edilen 230 kilovatsaatin altında kalması niçiniyle vatandaşa kademeli artırım olarak yansıyacaktır. Buna göre 230 kilovatsaat elektrik tüketen bir ailenin elektrik faturası yaklaşık 210 lira olurken; yaklaşık 375 liraya yükselecektir. Öbür bir deyişle asgari tüketim olarak kabul edilen 230 kilovatsaat tüketime yapılan zam en az yüzde 78,5 olarak hesaplanmaktadır.

Kademeli tarife vatandaşa fahiş artırım aracı oldu

İktidar; kademeli tarife uygulamasını kara kışta vatandaşın fatura yükünü hafifçeletmek için değil, fahiş artırım yapma aracı olarak kullanmıştır. Söz konusu artırım oranlarıyla kademeli tarife emelinden saptırılmıştır. Kademeli tarife konusunda kamuoyu yanıltılmış, kademe sayısı düşük ve yüksek olmak üzere sırf ikiyle sonlandırılmış, iki kademe içinde ise yüzde 50 üzere oldukca yüksek bir artırım oranı belirlenmiştir. Buna göre vatandaşların artırımdan kaçması üzere bir ihtimal kalmamıştır. İstisnasız bütün konut aboneleri bu artırımdan etkilenmek zorunda bırakılmıştır.

Kara kış sürerken doğalgaza da büyükzam yapıldı

Elektriğe yapılan fahiş artırımın yanı sıra kara kışta vatandaşlarımızın ısınma maksadıyla kullandığı doğalgaz konut tarifesine de artırım yapılmıştır. Doğalgaz konut tarifesi yüzde 25, sanayi doğalgaz tarifesi yüzde 50, elektrik üretim santrallerinin doğalgaz tarifesi ise yüzde 15 oranında zamlanmıştır. Konutlarda ısınma maksatlı kullanıldığında minimum tüketim olan 300 metreküp doğalgazın faturası yapılan son artırımla 650 liradan 815 lira düzebir daha çıkmaktadır.

Minimum ücret artışının üçte biri cebe girmeden eridi

İktidarın 2022 yılı minimum fiyatına yaptığı artış oranı çabucak hemen vatandaşın cebine girmeden güç faturalarına yapılan artırımlarla erimeye devam etmektedir. Akaryakıt eserleri, elektrik ve doğalgaza gelen artırımlar niçiniyle taban fiyatın belirtildiğı yaklaşık iki hafta ortasında büyük oranda erimiştir. Elektrikte taban tüketimin bedeli 165 lira artarken, doğalgazda ise ısınma amaçlı asgari tüketimin bedeli 160 lira yükselmiştir. Bir depo benzin ya da motorinin maliyeti de yaklaşık 70 lira artmıştır. Buna göre temel güç gereksiniminin minimum seviyede tüketilmesi durumunda aylık maliyeti 395 lira yükselmiştir. Buna bakılırsa minimum fiyattaki 1400 lira fiyatındaki artışın yüzde 30’u taban tüketim yapılmasına rağmen güç faturalarındaki artırımlar niçiniyle eriyecektir.

Çarşı, pazar ve market meblağlarını artıracak

Güçte yapılan bu fahiş zamlarla vatandaşın fatura yükünün katlanmasının yanı sıra; sanayide üretim maliyetleri de artarak raf meblağlarının yükselmesine niye olacaktır. Öbür bir deyişle vatandaş bu artırımı hem faturalar aracılıyla direkt birebir vakitte çarşı, pazar ve marketlerde alışveriş yaparak dolaylı olarak ödemek zorunda kalacaktır. Akaryakıt, elektrik ve doğalgaza yapılan fahiş artırımlar tüm kesimlerin maliyetlerini yükselterek hayat pahalılığını daha da artıracaktır.

Yüksek fiyat denetimlerinin illüzyonolduğu anlaşıldı

İktidarın 81 vilayette yüksek fiyatlara yönelik yaptığı kontrollerin büsbütün bir illüzyon olduğu bu fahiş artırımlarla ortaya çıkmıştır. Fiyat artışının tek sorumlu iktidarın yanlış iktisat politikaları ve üretim maliyetlerini katlayan zamlardır. Söz konusu fahiş zamlaröncesi ekranlarda ‘En ucuz elektrik tarifesi Türkiye’de’ diye açıklamalar yapan Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı; bu fahiş artırımların öne sürülen nedenini de vatandaşa açıklamalıdır. İktidarın ‘Enerji faturalarında fedakârlık yapıyoruz’ telaffuzunun büsbütün aldatmaca olduğu da ortaya çıkmıştır.

Hibya Haber Ajansı