Akın: ‘Ispartalılar mum ve gaz lambasına mahkum edildi”

mahkum

New member
“Türkiye’de elektrik ne kesintisiz ne de ucuz”

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sizin hayatınızda sadece mum, gaz lambası vardı” demesinin akabinde Isparta’da 48 saati bulan elektrik kesintisi niçiniyle vatandaşların mağdur olduğuna dikkat çekti. İktidarın yanlış siyasetleri niçiniyle Türkiye’de elektrik hizmetinin artık ne kesintisiz n de ucuz olduğunu kaydeden CHP’li Akın, “Enerji arz güvenliği krizini çabucak hemen çözemeyen ve sanayide üretimin durmasına niye olan iktidar 500 bin nüfuslu Isparta’da da vatandaşlarımızı mum ve gaz lambasına mahkûm etti” diye konuştu. CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın; yaptığı yazılı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Isparta’da 48 saati bulan kesintiler başlamadan evvel yaptığı konuşmada Türkiye’de 100 bin megavat heyeti güç bulunduğunu belirterek, “Sizin ömrünüzde yalnızca mum vardı, gaz lambası vardı. Biz ise bu hale getirdik” söylemiş olduğini anımsattı. CHP’li Akın, şunları lisana getirdi: “Ucuz ve kaliteli olacağı vaadiyle elektrik dağıtımının özelleştirmesi son geçtiğimiz kış aylarında olduğu üzere bu yıl kış aylarında bir daha uzun periyodik kesintilere niye oldu. Soğuk havalarda en oldukca ihtiyaç duyulduğu vakitte Isparta’nın bir fazlaca bölgesinde 48 saate varan elektrik kesintileri elektrik dağıtım altyapısının iflas ettiğinin göstergesidir.”

“Ispartalılar mum ve gaz lambasına mahkum edildi”

Isparta’da bir epey bölgeye 3 Şubat’tan bu yana elektrik verilemediğini kaydeden CHP’li Akın, şunları lisana getirdi:“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha evvel sadece mum ve gaz lambası olduğunu söylemesinden yalnızca bir gün daha sonra Isparta’da başlayan elektrik kesintileri dün itibariyle birtakım bölgelerde 48 saati buldu. İktidar 2022 yılında nüfusu 500 bini bulan Isparta’da bir fazlaca mahallede 10 binlerce vatandaşımızı kara kışta elektriksiz bıraktı. Yalnızca iki hafta önce Türkiye genelinde yaşanan arz güvenliği krizinin yarattığı meşakkatler çabucak hemen çözülmemişken, bugün Isparta’nın bir oldukca bölgesine elektrik verilemiyor.”

‘Ne EPDK, ne de bakanlık denetleniyor”

CHP’li Akın; Isparta genelinde yaşanan uzun müddetli elektrik kesintilerinin en büyük niçininin dağıtım sınırlarının nitelikli bir biçimde çalışır durumda olmamasından kaynaklandığına işaret etti. CHP’li Akın şunları lisana getirdi:“Kaliteli olacağı ve elektriğin ucuzlayacağı vaadiyle yapılan özelleştirmeler 2022 yılında yarım milyon nüfus sahip Isparta’yı elektriksiz bıraktı. Elektrik kesintilerine niye olan alt yapı arızalarını gidermek ve dağıtım sisteminin nitelikli bir biçimde çalışır durumda olması özelleştirilen dağıtım şirketlerinin sorumlulukları içinde bulunuyor. TEDAŞ’ın yapması gereken yıllık denetimleri yapmadığı Sayıştay tarafınca da tespit edilmişken, ne EPDK ne Güç Bakanlığı milletin milyarlarca lirasını kasalarına koyan şirketleri yeteri kadar denetliyor.”

“Soğuk zinciri kırıldı, yiyecekler bozuldu”

CHP’li Akın; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin elektrikte kurulu gücünu 100 bin megavata çıkarmakla övünürken; Türkiye’de tüketim 55 bin megavata çıkması ya da en ufak olumsuz bir hava şartının yaşanması durumunda sistemin çalışmaz hale geldiğine dikkat çekti. CHP’li Akın, Isparta’yı karanlıkta bırakan elektrik kesintisi hakkında şu ayrıntıları lisana getirdi:“Kesintinin boyutu ve ne kadar süreceği konusunda ne dağıtım şirketi ne de iktidar vatandaşlarımızı yeteri kadar bilgilendirdi. Kimi bölgelerde 48 saat süren kesintiler birtakım bölgelerde iki günü de aştı. Kesinti niçiniyle hem ticarethanelerde birebir vakitte konutlardaki soğuk zinciri kırıldı. Buzdolabında gıda muhafaza eden vatandaşlar mağdur oldu. Derin dondurucudaki yiyecekler bozuldu. Hava sıcaklığının eksi derecelerde olduğu bir dönemde elektrik kesintisi niçiniyle vatandaşlarımız ısınma gereksinimlerini da karşılayamadı. Isparta’da tıbbi aygıt takviyesiyle hayatını sürdüren vatandaşlarımız da kesinti niçiniyle önemli mağduriyetler yaşadı.”

‘Türkiye’de elektrik ne ucuz ne de kaliteli”

CHP’li Akın, AK Parti iktidarının yanlış siyasetleri niçiniyle Türkiye’de elektrik hizmetinin artık hem kesintisiz olarak birebir vakitte vatandaşların ulaşılabilecekleri bir fiyattan verilemediğine dikkat çekti. CHP’li Akın, “Isparta’da vatandaşların mağduriyetleri tespit edilerek giderilmeli. Konutunda ısınamayan, dolabındaki besin eserini atmak zorunda kalan vatandaşın ziyanı karşılanmalı” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı