Abdullah Avcı: Dışarıdaki sürü psikolojisinin…

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Trabzonspor Teknik Yöneticisi Abdullah Avcı, Beşiktaş maçının akabinde yaptığı açıklamada aleyhine tezahüratta bulunan siyah-beyazlı taraftarlar hakkında yorum yaptı.

Spor Toto Harika Lig 10. haftasında Beşiktaş ile Trabzonspor’un 2-2 birliktee kaldığı maçın akabinde Trabzonspor Teknik Yöneticisi Abdullah Avcı, düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Abdullah Avcı ise kelamlarına, Bartın’da yaşanan maden faciasıyla ilgili baş sıhhati dileyerek başladı.

Beşiktaşlı taraftarların maç boyunca kendisi aleyhine tezahüratlarda olmasına değinen tecrübeli çalıştırıcı, şunları söylemiş oldu:

“Beşiktaş’ta teknik yöneticilik yaptım. Bundan son derece gurur duyuyorum. Bu kulübe sonuna kadar hürmetim olacak. Bugün Trabzonspor’un teknik yöneticisiyim. Dışarıdaki sürü psikolojisinin yanlışsız olmadığını düşünüyorum. Bu kulüpteki çalışanlarla epey güzel münasebetlerim var. Biz Bartın’da canları yanan ailelere bakalım. Hasta aileler var. Biz de maç oynadık, kazandık ya da kaybettik. Bu mu? Üzerimde Trabzonspor ceketi var. Yarın çıktığında tahminen ben de konuşurum.”

“8. GÜN, 3. MAÇIMIZI OYNADIK”

Abdullah Avcı, maçla ilgili yaptığı açıklamada, “Ligimizin oyuncu kalitesi yüksek, tarihi şampiyonluklarla dolu, içeride baskı yapan, en çok hava topu gayreti yapan, en çok ikili gayrete giren ve en çok faul yapan ekibe karşı alandaki konumumuzu almak istedik. Beşiktaş en son 7 gün evvelce bir maç oynadı. Biz 8. gün, 3. maçımızı oynadık. Bir tanesi Kasımpaşa, bir tanesi Fransa Liginin değerli grubu, yaş ortalaması 24 olan Monaco, bugün de ligimizin en kaliteli kadrolarından bir adediyle oynadık. Kazanmak için gelmiştik. Son 2 yıldır buradan kazanarak çıkıyorduk. 1-0 öne geçtik. Marek atsa 2-0 yapacaktık, olmadı ve dönüşte gol yedik. Bunlar futbolda var. daha sonrasında rakibin yanılgısıyla yine öne geçtik ve soyunma odasına önde gittik. İkinci yarıda rakibin 2-1-7 üzere oynadığı ortamda fırsatlar çıkacak diye düşündük ki çıktı. Marek müddet olarak bu kadar oynamayacaktı lakin topla bağlantılarımız epeyce uygun gidiyordu. Topun bizde olduğu periyotta yaptığımız yanlışla golü yedik ve birliktee bitti. Beşiktaşlı futbolcuları âlâ niyetlerinden ve yaptıkları uğraşlardan dolayı tebrik ediyorum. Kasıma kadar her kulvarda kazanmak için devam edeceğiz. Kasıma kadar en sağlıklı biçimde kendimizi atmaya çalışıyoruz. Hoş bir karşılaşma oldu. Oyuncularımı tebrik ediyorum” sözlerini kullandı.

“ÖNEMLİ OLAN OYUNU NASIL GELİŞTİREBİLECEĞİMİZ”

Ligde her maçın final maçıymış üzere bir atmosferde oynanmasına değinen Abdullah Avcı, “Bunu daha önce de yaşadım. O denli bir atmosfer yaratılıyor ki final üzere. Kalan 20 haftayı ne yapacağız? Kıymetli olan oyunu nasıl geliştirebileceğimiz. Beşiktaş’ta da Trabzonspor’da da yaşadım, yaşıyorum o baskıyı. Topun kıymetini bilerek oynanıyor futbol. Futbol rakibe ve kendine göre oynanıyor. Hisler olağan ki kıymetli lakin en değerli şey bu değil. Biraz bu taraftan bakarsak kendimizi daha yeterli hissedeceğiz diye düşünüyorum” diye konuştu.

“1 SAAT BİLE ÖNEMLİ”

Marek Hamsik’i kenara almasıyla ilgili gelen soruya Abdullah Avcı, “Sen istersen 13-14 kişi ol, Beşiktaş kenar ortayı çabucak yapıyordu. Bence sayısal olarak bir tesir yoktu. Marek’in sakatlanma ihtimali vardı. Bence girenler de maça uygun katkı yaptı diye düşünüyorum” cevabını verdi.

Maçın oynandığı gün ve saatle ilgili bir tenkitleri olup olmadığı istikametinde sorulan soru üzerine Abdullah Avcı, “1 saat bile değerli ancak TFF yahut yayıncı kuruluş bu biçimde bir karar verdiyse, bu savunma üzere olur. Buna alıştık. Toparlanmamız 72 saat aslında ancak biz 71. saatimizde maça çıktık. 1 saat bile önemli” dedi.

“AKAN OYUNDA ÜÇÜNCÜ BÖLGEDE BASKI YAPABİLECEK BİR EKİP DEĞİLİZ”

Akan oyunda üçüncü bölgede baskı yapabilecek bir kadro değiliz diyen Abdullah Avcı, “Duran oyunda yapabiliyoruz, orada bir planımız var. Taç atışlarında yapabiliyoruz. Akan oyunda risk almamız gerekiyor. Bu maçta kenar ortalardan aldık bu riski. Kıymetli fırsatlar yakaladık bu maçta fakat değerlendiremedik” sözlerini kullandı.

Maxi Gomez ve Abdülkadir Ömür’ün sakatlıkları olduğu için oyundan aldıklarını lisana getiren Abdullah Avcı, “Bugün kazanabilirdik. Kazanmak için gelmiştik. Maxi Gomez’in adalesinde bir ağrı vardı, değişiklik yaptık. Abdülkadir Ömür’ün elinde bir çatlak yahut kırık olabilirdi, onu değiştirdik. Onları müddet olarak bu biçimde kullanmayı düşünmüştük” formunda konuştu.

“MAÇA NAZARAN, RAKİBE NAZARAN, OYUNCUYA NAZARAN TAKTİĞİ DEĞİŞTİREBİLİYORUZ”

Tecrübeli çalıştırıcı son olarak rakibe bakılırsa oyunlarında değişiklik yaptıklarını kaydederek, “Biz maça nazaran, rakibe nazaran, oyuncuya nazaran taktiği değiştirebiliyoruz. Bugün artık futbolun iki istikameti var. Savunmayı rakibe göre yapacaksın. Farklı kısımlar var. Bu kimi vakit çıkıyor, kimi vakit çıkmıyor. Bugün yeni kuşak teknik yöneticilerde stratejiler belirleniyor. Savunmada ve atakta 5-6 çeşit var. Bunu oyuncular belirliyor. Monaco’yla oynadık, 24 yaş ortalaması. O düzey, diğer bir düzey oluyor” dedi ve kelamlarını noktaladı.