66 yaşındaki yüzücüden, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için rekor denemesi

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Fransa’da yaşayan ve yüzmede 115 Türkiye rekoruna ismini yazdıran Erhan Turan, Cumhuriyet’in ilanının 100’üncü yılını kutlama heyecanını ülkesi ismine kazanacağı muvaffakiyet ile taçlandırma amacıyla 6 kıtada kulaç atıp, koştuktan daha sonra bisiklet süreceği toplam 13 bin 34 kilometrelik parkura başladı. 19 Mayıs’ta Samsun’da şiddetli seyahatin startını veren Turan, Karadeniz kıyılarının akabinde Antalya’ya geldi. Antalya’da Lara Sahili’nde belirlediği etapta oğlu Deniz ile çalışmalarını sürdüren Turan, arta kalan vakit içinderında 2 yıl sürecek parkurun idmanını yapıyor. Antalya’nın akabinde Fransa’ya gidecek ve Avrupa ülkelerindeki parkurunu tamamlayacak Erhan Turan, “Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında olamayacağım için kendi adıma başaracağım rekorla bu gururu yaşamak istedim” dedi.

‘GURUR DUYACAĞIM’

Cumhuriyet’in 100’üncü yılında parkuru Anıtkabir önünde tamamladıktan daha sonra Guinnes Rekorlar Kitabı’na başvuracağını anlatan Turan, 29 Ekim 2023’te bayram kutlamalarında başka bir heyecan yaşayacağını söylemiş oldu. Avrupa’daki etabın akabinde Kuzey ve Güney Amerika, akabinde Afrika ve Antarktika kıtasında yüzüp, bisiklet sürüp, koşacak Turan, “Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için bir şeyler yapmak istedim. Kimsenin yapmadığı bir şeyi gerçekleştirmeyi hedefledim. Hiç yapılmayanı yapıp, 2 bin 23 kilometre yüzüp, 2 bin 123 kilometre koşup, 8 bin 888 kilometre bisiklete bineceğim. 6 kıtada 2 yıl sürecek en uzun parkuru Ankara’da tamamlayacağım. Gurur duyacağım bir muvaffakiyet yaşamayı istedim. Samsun’da başladım ve şu an Antalya’dayım. Oğlum da benimle bir arada yer alıyor. 2 yıl sonunda Guinnes Rekorlar Kitabı’na başvuracağım. Her aktivitemi kayıt altına alıyorum. Şahitlerle tescillendirip, ülkeme rekor kazandırmak istiyorum” diye konuştu.