Yes Morant’ın Second Gun Videosu nedeniyle 25 maçı askıya alındı

Avcılar

Member
NBA, Memphis Grizzlies guardı Ja Morant’ı 2023-24 sezonunun başlarında 25 maç ücretsiz olarak askıya aldı. Bir lig soruşturması, sosyal medyada yayınlanan bir videoda ikinci kez biraz daha fazla olduğu ortaya çıktıktan sonra iki kişilik silahla poz verdi. ay.

Morant, Mart ayındaki ilk videodan sonra sekiz oyun için yasaklandı. Cuma günü NBA Komiseri Adam Silver, Morant’ın lige ve halka yapmayacağını söyledikten sonra davranışını tekrar etmesinin “endişe verici ve endişe verici” olduğunu söyledi.

Silver Cuma sabahı yaptığı açıklamada yeni cezayı duyururken, “Diğer gençlerin Ja’nın davranışlarını taklit etme potansiyeli özellikle endişe verici,” dedi. “Bu koşullar altında 25 maçlık bir cezanın uygun olduğuna inanıyoruz ve ateşli silahlar içeren pervasız ve sorumsuz davranışlara müsamaha gösterilmeyeceğini açıkça belirtiyoruz.”

Saatler sonra, NBA oyuncuları sendikası disiplin cezasına itiraz etti ve bunu “aşırı ve uygunsuz” olarak nitelendirdi.

Sendikanın genel müdürü Tamika Tremaglio yaptığı açıklamada, “Onu tamamen destekliyoruz, evet ise, sendika tüm seçenekleri ve sonraki adımları gözden geçirecek” dedi.

13 Mayıs’ta bir arkadaşının Instagram hesabında canlı yayınlanan en son video, 23 yaşındaki Morant’ın bir araçta silah salladığını gösteriyordu. NBA, bir soruşturmanın Morant’ın Instagram’da canlı yayınlandığını bildiğini ortaya çıkardığını söyledi.

İlk videoda Morant, Grizzlies Denver Nuggets ile oynadıktan sonra Colorado’daki bir gece kulübündeydi.

Silver, “Ja için basketbolun bu noktada arka planda kalması gerekiyor,” dedi.

Morant Cuma günü yaptığı açıklamada ligden, Silver’dan, takım arkadaşlarından, taraftarlarından ve Memphis şehrinden özür diledi.

Verdiğim zarar için özür dilerim dedi. “Bana saygı duyan çocuklara: Üzgünüm, seni bir rol model olarak kaçırdım. Daha iyi olacağıma söz veriyorum.”

“Umarım zamanla sana gösterdiğimden daha iyi bir adam olduğumu kanıtlamam için bana bir şans verirsin.”

İkinci videonun ardından Morant’ı tüm takım faaliyetlerinden derhal uzaklaştıran Grizzlies, Cuma günü yaptığı açıklamada ligin kararına saygı duyduklarını söyledi.

Grizzlies, “Lig ve takım olarak standartlarımız net ve tüm takım personelinin bunlara uymasını bekliyoruz” dedi.

2020 NBA Yılın Çaylağı ödülünü kazanan iki kez All-Star olan Morant, son 12 ayda kamuoyundaki imajını altüst etti.

Dinamik oyunu onu öne çıkan şovların vazgeçilmezi yaptı ve Grizzlies’i bu sezon da dahil olmak üzere üç kez playofflara taşıdı. Ligin en çok satan formalarından birine sahipti ve bu bahar Nike, tipik olarak gerçek bir NBA yıldızının işareti olan ilk imza spor ayakkabısını piyasaya sürdü.

Şimdilik Nike, Morant’ın yanında duruyor gibi görünüyor.

Nike Cuma günü yaptığı açıklamada, “Ja’nın sorumluluk alması ve sağlığını ön planda tutmasından memnunuz.” Onu saha içinde ve dışında desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Nike, ilk videodan sonra bir eleştiri çığıyla karşılaştığında Morant’ın yanında yer aldı. Akıl sağlığını gerekçe göstererek izin aldı ve Florida’daki bir sağlık tesisine gittiğini söyledi.

İlk askıya almanın ardından Morant, eski bir oyuncudan analistliğe dönüşen Jalen Rose ile ESPN’de bir röportaj için oturdu ve Colorado’daki silahın kendisine ait olmadığını söyledi.

Morant, “Ciddi bir hata yaptım” dedi. “Son hatalarım üzerine çizdiğim resmi görebiliyorum. Ama bundan sonra herkese Ja’nın gerçekte kim olduğunu, neyi temsil ettiğimi göstereceğim ve herkesin sahip olduğu anlatıyı değiştireceğim.”

İlk askıya alma, Morant’a ikinci bir All-NBA takımında bir yere ve on milyonlarca dolarlık bir sözleşme teşvikine mal olabilirdi.

NBA geçen ay ikinci videoyu araştırdığında, Silver ESPN’e televizyonda yayınlanan bir röportajda Morant’ın ilk askıya almanın ardından silah güvenliği endişelerini ciddiye aldığına inandığı için “şok olduğunu” söyledi.

Ancak silah videolarından önce bile Morant’ın imajı, geçen Temmuz ayında başlayan bir dizi yargısız olay nedeniyle zarar görmüştü. Buna Morant ve bir arkadaşının, o zamandan beri Morant’a dava açan Josh Holloway adlı bir genci Morant’ın evindeki bir basketbol maçı sırasında dövdüğü iddiaları da dahildir. Morant kendini savunduğunu söyledi. Memphis bölgesindeki bir alışveriş merkezindeki bir güvenlik görevlisi, Morant’ı, annesi bir ayakkabı mağazasında tartıştığı için alışveriş merkezine girdikten sonra onu tehdit etmekle de suçladı.