Yeni Annelerin Doğum daha sonrasında Paylaştığı Bedenlerini Gördüğünüzde Bayanlara Bir Kere Daha Hayran Olacaksınız

Derya

New member
Yeni annelerin hamilelik sürecinde yaşadığı zorluklar, doğumdan daha sonra bedenlerine yansıyor. kuvvetli ve ilham veren bayanların fotoğraflı öykülerini sizler için derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/kristatorres…

1. “Üç ila yedi gün içindeki doğum daha sonrası halim. Emzirme sutyeni ve emici külot giyiyorum…

Doğumdan daha sonra birkaç gün çişimi tutamadım. Bunun kalıcı olmasından korktum lakin denetimi geri kazandım.’

2. “Sol fotoğraflar sezaryendilk evvel ve sağ fotoğraflar ise sezaryenden daha sonra çekildi…

Güya karnımı dizkapaklarıma dikmişler üzere hissettirdi ve göğüslerim ise 7/24 bir süt şelalesi üzereydi.’

3. “Bu doğumdan 9 gün daha sonraydı. senelerca doğurganlık sorunlarından daha sonra tüp bebek ile kızımı doğurdum…

Uzun müddet bir işe yaramadığını düşünerek bedenimden nefret ettikten daha sonra kendimi birinci defa doğum daha sonrası aynada gördüm. Sadece kızımın dünyaya gelmesi için bedenim ve yapabildikleri için ani bir minnet hissettim. Bedenimdeki her bir çatlağı ve değişimi seviyorum. Bedenime yaptığı her şey için her gün teşekkür ediyorum.’

4. “Doğumdan daha sonra 18 ay ve tüm doğum kilolarım hala duruyor…

Geçen aya kadar emzirmeye devam ettim ve birden fazla insanın düşündüğü üzere ‘pes etmedim.’ Doğumdan itibaren bedenimi sevmem uzun vaktimi, hatta fazlaca uzun vaktimi aldı. Eşim daima ne kadar hoş olduğumu söylemiş oldu ve evet, oğlumu doğurduğum ve ona sahip olduğum için şanslıydım. hiç bir şeyi değişmezdim.’

5. “Dördüzlerimi doğurduktan iki hafta daha sonra ben. Hamilelik öncesi pantolonlarıma epeyce çabuk sığdım…

Lakin en büyük oğlumu doğurduktan altı ay daha sonra bile hamilelik pantolonlarımı giyerdim. Bedenimle ve beş bebeği taşıyabilmesi ile gurur duyuyorum. Hatta dördünü tek bir seferde taşıdı!’

6. “On bir gün daha sonra, fakat küçük kızım için paha.”

7. “Doğum yaptıktan 24 saatten daha kısa bir süre daha sonra ben.”

“Ve bu da doğumdan altı gün daha sonra. Hala küçük bir bebek şişkinliği var üzere duruyor…

fakat yok! Rahminiz geri küçülmedilk evvel büyük ve yumuşak! Gebe olmaktan daha farklı hissettiriyor.’

8. “Tarif edilemez.”

9. “İkinci bebeğimi doğurmanın üstünden iki ay geçti. Bir sürü çatlak var ve göbek deliğim kocaman…

Ayrıyeten iki hamileliğimde de çatlaklarda meydana gelen bir kaşıntı tuttu. Bu yüzden çatlaklarımı daha da kalıcı bir hale getirdi. Bu dünyaya iki minik bebek getirdim ve bu da savaş yaralarım. Anneler savaşçıdır!’

10. “Doğum altı gün daha sonra ve dört ay daha sonra içindeki fark. İkizlerimi sezaryen ile doğurdum…

Bedenimle onları taşıyabildiği için gurur duyuyorum lakin kimi vakit ortasında olduğum bedeni tanımak sıkıntı oluyor.’

11. “Doğumdan üç ay daha sonraki halim. Ortadan bir yıl geçti ve hala baktığımda gurur duyuyorum.”

12. “Doğumdan üç hafta daha sonra çekilen bu fotoğrafımı Facebook’ta paylaştım…

Çok özgüvensiz hissetmeme karşın. daha sonra dedim ki ‘her insanın ne düşündüğünü salla, bu benim bedenim ve ne olursa olsun seveceğim.’ ‘

13. “Endometriyozis rahatsızlığım var. Kısırlık tedavisine ek olarak 10 ameliyat ve sisteme katlanmam gerekti…

Sonunda mucize bebeğimi doğurdum ve bedenimle gurur duyuyorum.’

14. “Hamile bedenimi seviyordum lakin doğum daha sonrasında buna alışmak benim için sıkıntı oldu…

Bu fotoğraf acil gerçekleştirilen sezaryenden daha sonra çekildi. Ve hala hamileymişim üzere duruyor! Bedenimin çeşitli yerlerinde bir sürü çatlak var ve bir tane fazlaca büyük kaşınan bir yara var. Göğüslerim havası boşaltılmış üzere duruyor ve emzirmekten hissizleşmiş durumda. Doğumun üstünden dokuz ay geçti ve epey kilo verdim. Duygusal ve fizikî olarak bedenimi sevmemi öğreten güçlü bir müddetç oldu.’

15. “Doğumdan bir hafta daha sonraki ben. Hamileliğimin sonlarına hakikat çatlaklarım kaşınmaya başladı…

ve doğumdan iki hafta daha sonraya kadar da devam etti. Karnımdaki ağrıyı oraya buz koymak kadar hiç bir şey rahatlatmadı.’

16. “Dört kiloluk iki bebeği doğurduktan daha sonra…

Doğumdan altı hafta daha sonra fizikî terapiye başladım. Birkaç ayı bantlanarak, düşük tesirli idmanlar yaparak ve ne yapabileceğim ile ne yapamayacağımı öğrenerek geçirdim. Bir yıl geçti ve bunun ne kadar yardımının dokunduğunu görüyorum.’

17. “Sol fotoğraf doğumdan iki hafta daha sonra ve sağ fotoğraf ise 33 hafta daha sonra…

Bedenim olacağını düşündüğüm hiç bir biçimin yakınında bile değil lakin olan oldu. Birtakım günler bununla barışığım, kimi günlerse değilim. Fakat kollarımdaki bu küçük bebek her bir çatlağa bedel.’

18. “Üstteki fotoğraf birinci seferim ve alttaki ise ikinci sefer.”

19. “İki yılda üç hamilelik geçirdim ve kendime birinci hamileliktilk evvel bulunduğum pozisyonda olmamanın olağan olduğunu hatırlatmaya çalışıyorum.”

20. “Bu doğum yaptıktan altı ay daha sonraki karnım, safra kesesi ameliyatımdan daha sonra kalan yaralarla birlikte.”

21. “İki ay evvel üçüncü bebeğimi doğurdum. Hala bana üç hoş çocuk veren bedenimi sevmeyi öğreniyorum…

Her gün bedenimin ne kadar hoş olduğunu söyleyen bir kocaya sahip olduğum için de fazlaca şanslıyım.’

22. “Bu fotoğrafı doğumdan on gün daha sonra çektim. Ve artık 16 ay daha sonra hala anne torbasına sahibim!”

23. “Doğumun üstünden 7 hafta geçti ve doğum daha sonrası bedenimi kabullenmek düşündüğümden daha güç oldu…

Ancak bir daha de onun için her şey kıymet.’

24. “Çoğu vakit dış imajımla uğraş ediyorum lakin kimi vakit farklı bir perspektiften bakmaya çalışıyorum…

Büyüdüm, taşıdım ve artık tüm dünyam olan iki erkek bebek doğurdum. Çatlak ve doğum izlerim bunların delili.’

25. “Üst fotoğraf doğumdan bir hafta evvel çekildi. Alttaki doğumdan bir gün daha sonra çekildi…

Sağ alt fotoğraf sezaryen kararı oluşan makûs enfeksiyonu gösteriyor. O yüzden yaram berbat görünüyor.’

26. “İkinci sezaryenimden 8 ay daha sonra ve beden geliştirme yarışmamdan bir gün evvel…

Bedenimi her vücutta hayli seviyorum lakin keşke sezaryen daha sonrası etkin beşerler için daha âlâ bir rehabilitasyon programı olsaydı.’

27. “Yorgun, şişkin ve bir kaplan üzere çizgili. Her birine değdi.”

İlham veren ve yaşadıkları zorlukları ortaya koyan bu fotoğraflardan en çok hangi/hangileri sizleri etkiledi? Yorumlarda buluşalım…