Yatırım teşvikleri yayımlandı: Turkcell’in 572 milyon dolarlık ithalatından gümrük vergisi alınmayacak

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Bugün, Resmi Gazete’de 2022 Aralık ayında düzenlenen yatırım teşvik dokümanları listesi yayımlandı. Toplamı 84 milyar 692 milyon lira fiyatındaki 2 bin 62 projeden 54 bin yeni istihdam bekleniyor.

Desteklerden yararlandırılan şirketler 1 milyar 338 milyon ABD doları fiyatındaki makine teçhizatı gümrük vergisi ödemeksizin ithal edebilecekler. Yaklaşık 20 lira kur üzerinden hesaplandığında 26 milyar 760 milyon liraya ulaşıyor.

Sol.org.tr’den Kadir Sev’in haberine nazaran yatırım teşvik dokümanı düzenlenen şirketler, bilindiği üzere çeşitli vergi bağışıklıkları ile indirimlerinden yararlandırılıyor; güç masrafları, personel fiyatları ile SGK primleri üzere yükümlülükleri ile alacakları kredilerin faizlerinin bir kısmı 10 yıla kadar uzayan sürelerce devletçe üstleniliyor. Bunların ulaşacağı fiyatların hesaplanabilmesine imkan yok.

Milyarlarca liralık destek

Düzenlenen evraklar ortasında RES; GES (Çatı güneş enerjisi) elektrik üretim projeleri sayıca artıyor. Buna son bir yıl ortasında Jeotermal formülüyle üretilen projeler de eklendi. Aralık/2022 ayı listesinde Yabancı sermayeli Open Mountain Turkey Jeotermal Güç Üretim Limited Şirketi’nin Manisa-Alaşehir’de 690 milyon lira; HEZ Güç Üretim Anonim Şirketinin, Aydın Buharkent’teki 628 milyon lira fiyatındaki Jeotermal Güç üretim ve dağıtım projeleri dikkat çekiyor.

Ayın şampiyonluğu açık orta ile Turkcell’de; 10 milyar 750 milyon lira fiyatındaki 46 bin 500 adet baz istasyon heyetimi projesi için yararlandırılıyor. KDV ödemeyecek, 572 milyon ABD doları fiyatındaki ithalatından gümrük vergisi alınmayacak.

İkinci sırada Torunlar Güç bünyesindeki Başşehir Doğalgaz Anonim Şirketi geliyor; 6 milyar 183 milyon lira fiyatındaki mal-hizmet alımları için KDV ödemeyecek.

Dicle Elektrik, proje teşviklerine doymuyor. Aralık/2022 yılı listesinde de 4,5 milyar liralık yatırımı takviye kapsamına alınmış. Bu harcamayla elektrik hizmetleri dağıtımı altyapısını güzelleştirmesi bekleniyor. Dayanak kapsamında 10 yıl müddetince faiz, vergi indirimi, KDV bağışıklığı, Sigorta Primi Patron payı yer alıyor.

Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. nin çeşitli vilayet ve ilçelerde yapacağı 2,6 milyar lira harcanmasından da KDV alınmayacak. Air Res Elektrik Üretim A.Ş.’nin 1,5 milyar liralık RES projesi de dikkat çekiyor. KDV ve 47 milyon ABD doları fiyatında makine teçhizat ithalatı için Gümrük Vergisi alınmayacak.

Torosgaz Isparta Burdur Doğalgaz Dağıtım Şirketinin, 204 milyon lira fiyatındaki gaz dağıtım hizmetlerini geliştirmesi için verilen teşvik de KDV’den bağışık tutulacak.

Koza İnşaat A.Ş.’den makus haber: bu defa de Ağrı-Diyadin’de yılda 350 bin ton altın ve gümüş çıkarmak için 847 milyon lira fiyatındaki projesi teşvik kapsamına alındı.

Gemi imal projelerine verilen dayanaklar de dikkat çekiyor. Aralık/2022 listesinde Desan Özkaya İş İştirakinin her biri 127,5 milyon lira fiyatında olan üç farklı projesi yer alıyor.

Otel konaklama, cümbüş yatırımlarına, her devirde kıymetli fiyatlarda dayanaklar verildi. Aralık ayında birinci bakışta şu projeler dikkat çekiyor: Yörükoğlu Ticaret Turizm Tarım Petrol Güç İnşaat A.Ş’nin Antalya Serik’de 1 milyar 720 milyon; Mesa, Artaş, Öztaş ve Kantur-Akdaş Ortak teşebbüs kümesinin oluşturduğu TEMA İstanbul Cümbüş Parkı Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 959 milyon lira fiyatındaki cümbüş parkı; Kaya Turistik Tesisleri Titreyen Gül Otelcilik A.Ş’nin Antalya-Serik’teki 1 milyar 345 milyon; Tümbüloğlu Turizm Yatırımları A.Ş’nin Antalya-Aksu’daki 805 milyon; Beks Çorap ve İç Giysi Sanayi ve Ticaret A.Ş.nin Aydın-Kuşadasındaki 636 milyon; Faik Atak Anonim şirketinin Gaziantep’teki 595 milyon; Özktar İnşaat A.Ş.’nin Antalya-Serik’teki 415 milyon, Uslu Turizm A.Ş.nin Bodrum’daki 570 milyon; Köseoğlu Turizm Şirketinin Antalya/Alanya’daki 215 milyon; Kalendor Otelcilik Şirketinin Alanya’daki 162 milyon lira fiyatlarındaki 5 yıldızlı otel projeleri ile ÖGE Seyahat A.Ş’nin Antalya- Manavgat’taki 750 milyon; Kısmı Turizm A.Ş.nin Foça’daki 242 milyon lira fiyatındaki 5 yıldızlı tatil köyü projeleri.

Dört ve üç yıldızlı projeler de ihmal edilmemiş: Metropol Sıhhat Hizmetleri Şirketinin 162 milyon; Bioport Otelcilik A.Ş.’nin İstanbul-Arnavutköy’deki 105 milyon; Atakoğlu Şirketinin Uşak Merkez’deki 23 milyon lira fiyatlarındaki 4 yıldızlı; Büyükcan Tarım Turizm Şirketinin Manavat’da 51,6 milyon; Pearl Marina Turizm Limited Şirketinin İzmir Urla’da 19,4 milyon lira fiyatlarındaki 3 yıldızlı projeleri listede yer alıyor.

Devlet, okul ve öğrenci yurdu yatırımlarına ödenek ayırmıyor. Bunun yerine özel okul-yurt yapanlara takviye oluyor. Eryapı Sanayi Ticaret A.Ş’nin İzmir-Buca’da 436 milyon lira fiyatındaki 2.500 öğrenci kapasiteli yurt projesi ile Manevi ve İktisadi Kalkınma Vakfı MİKAV Eğitim Öğretim İktisadi İşletmesi’nin Kocaeli Başiskele’de 195 milyon lira fiyatındaki 1905 öğrenci kapasiteli ana okulu- ilkokul-ortaokul-lise yapılması projesine de listelerde yer verilmiş.

Özel hastaneler için de emsal bir durum kelam konusu: Devlet yatırım yakmak yerine özel hastane yapanları destekliyor. Orjin Özel Sıhhat Hizmetleri Medikal Sanayi Ticret Limited Şirketinin 39 milyon lira fiyatındaki 48 yataklı hastane üretim projesi ile Almer Sıhhat Limited Şirketinin Konya Selçuklu’daki 98 milyon lira fiyatındaki göz hastanesi projesine de yer verilmiş.

İzmir-Aliağa, yıllardır gemi atıklarıyla alabildiğince kirletiliyor. Temizlenmesinin bedelini de bütçeden karşılayacaklar: Plast Tech. Geri Dönüşüm isimli bir şirket 462 milyon lira meblağında proje geliştirmiş. Karakteristik sütununda metal olmayan alçak ve yüksek yoğunluklu polietilen hurdaların geri dönüştürüleceği belirtiliyor.

Elektrikli araç şarj istasyonları, proje dayanaklarıyla yaygınlaştırılıyor. Aralık/2022 listesinde, İstasyon Şarj Hizmetleri şirketine, 350 ünite; Tunçmatik Şarj Teknolojileri Şirketine, BEEFULL Şirketine 400 ünite, FZY şirketine 50 ünite şarj istasyonu kurmaları için sırasıyla 352 milyon; 48 milyon; 97 milyon, 15,6 milyon lira fiyatındaki projelerine yer verilmiş.

Aralık/2022 listesinde COCA-COLA İçecek A.Ş.’ye, Mersin’deki 12 milyon lira fiyatındaki alkolsüz içecek üretim (geliştirme) projesi de alıyor.

Yatırım tavsiyesi içermez.