Volkan Demirel’den ağır eleştiri! ‘Maçtan evvel stadyumda…’

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Fenerbahçe’nin 2-1 kaybettiği Konyaspor deplasmanında Pereira’yı ve sistemini eleştiren yorumcu Volkan Demirel, sarı lacivertli ekibin maçtan evvel stadyumda yaptığı çalışmayı eleştirerek ‘Bunun yeri burası değil’ dedi.

Muhteşem Lig’de döneme ‘şampiyonluk’ parolasıyla başlayan Fenerbahçe, Konyaspor’a deplasmanda 2-1 kaybederek üst üste 3. yenilgisini aldı. Eski ulusal kaleci ve yorumcu Volkan Demirel yayıncı kuruluşta maçın tahlilini yaptı. Demirel sarı lacivertli grubun maçtan evvel stadyumda duran top savunması çalışmasını eleştirdi.

İşte Volkan Demirel’in kelamları:

“2-3 haftadan beri sistemle ilgili eza sinyalleri vardı. Oyuncular şimdi birebirdi geçen haftayla. Üretemiyordu Fenerbahçe. Sisteme dayalı yanlış oyuncu tercihleriyle başlandı. Rossi’nin Pelkas’ın oynadığı ön tarafta topu tutmanız, kontra çıkmanızdan daha az ihtimal. İrfan Can topu tutan ve topu dağıtan bir oyuncu. Buna da Valencia eşlik etti. Önde Serdar ve Valencia, gerilerinde İrfan Can vardı. Bir artta da Mert Hakan olabilirdi. Bu maça başlanacak hakikat 11 de buydu.

Konyaspor kanat ortalarıyla ve duran toplarla oynayan bir kadro. Bunu bilen Fenerbahçe, 13. dakikada 2-0 geriye düştü. 40. dakikada çıkan oyuncuların performansları gelecek haftaya da tesir eder. Konyaspor, tertip manasında ligin en güzellerinden biri. 2-1 olunca telaşlanmaları olağan. 10 kişi de olsa karşınızdaki rakip Fenerbahçe. Bu telaş, panik olabilir. O orta kontratak da yaptılar. 2-3 durumları vardı. Bir adedini Berke çıkardı.

‘PEREİRA’NIN SİSTEM İNADI’

Fenerbahçe ismine üzücü bir akşam oldu. Pereira’nın sistem inadı, yanlış oyuncu tercihleri yapmasına niye oluyor. Değişiklik yapması olağan. 2-0 olunca 13. dakikada bir tesiri olsaydı. 41’de yaptınız. 4 dakika daha sonra devre aslına bakarsanız. Kadrosu ayağa kaldırmak için bu biçimde hareket edersiniz. Ben yanlış buldum değişiklikleri. aslına bakarsanız birinci 11 yanlış.

‘SİZİ KALENİZE HAPSEDİYORLAR’

Pelkas ve Rossi ikiz kardeşler üzere. Birisinin saçı sarı, birisinin siyah. Tıpkı oyuncular. Birini Pelkas yahut Rossi koyuyorsan, oburu İrfan olur. Art 3’lü uygundu lakin herkes sizi tahlil ediyor. Kanatlardan 2’li varyasyonlar ve duran toplarla sizi kalenize hapsediyorlar. Bunu fazlaca âlâ yaptı Konyaspor. İkinci yarıda beklediler. Fenerbahçe’nin birinci yarıda yapmak istediklerini yaptılar.

’10 NUMARA OLSAM BU SİSTEMDE OYNAMAK İSTEMEM’

Fenerbahçe’de sistem oyuncuyu seçer ancak bu sistemin oyuncuları bu oyuncular değil. Oyuncular da kimi vakit sistemi seçer. Ben Volkan olarak 10 numara olsam bu sistemde oynamak istemem. Bu sistem kontratak sistemi. Fenerbahçe’ye uymaz. Fenerbahçe, her vakit top ayağındayken oynanan oyunu sever. Pereira’nın sistemi değiştirmesi lazım. İşler uygun gitmiyor.

‘BEN RAKİBİN HOCASI OLSAM…’

Enner, Altay, Gustavo sakatlandı. Bunlar ‘omurga’ olarak gördüğün oyuncular. İşler daha da derde girecek. Tahminen de sistem odaklı bir şeyler değişmeli. Fenerbahçe, maçtan evvel stadyumda duran top savunması çalıştı. Bunun yeri burası değil. Maçtan evvelki son antrenmanın son kısmıdır. Ben rakibin hocası olsam öne yığılıyorlar geriye çalışalım, çizgi çalışıyorlar şu biçimde yapalım derim. Konyaspor, kanatları kullandı ve duran toplarda tesirli oldu. Öbür hiç bir şey olmadı. Zira Fenerbahçe kanatlarda 1 kişi bırakıyor.”