Vitor Pereira’dan Ali Koç itirafı ve taktik plan açıklaması!

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Fenerbahçe Teknik Yöneticisi Vitor Pereira, çalıştığı her ekipte oyunu domine eden bir takım oluşturmaya çalıştığını ve burada da atak futboluyla şampiyon olmak istediğini söylemiş oldu.

Topa sahip olan ve gol atan bir kadro oluşturmayı kendisinin karakteristik özelliği olarak tanımlayan Pereira, “Her vakit çalıştığım bütün ekiplerde ofansif, topa sahip olan, oyunu domine eden ekip kurmaya çalışırım. Oyunu domine eden, epey fazla gol atan ancak beraberinde da güzel savunma yapan gruplar kurmaya çalışırım. Rakibin üretmeye çalıştığı koşulları engellemeye çalışan bir kadro oluştururum. Alandaki oyuncularımın savaşmasını isterim. güçlü bir grup fakat bu hal olur. O devir o denli bir kadro vardı lakin Beşiktaş şampiyon oldu. Biz de fazlaca güçlüydik fakat onlar süreci daha uygun yürüttü. Dönem boyunca, kıyasıya yarış sırasında yaşananları da aslına bakarsanız hepimiz biliyoruz. Bu sefer ondan daha kuvvetli bir kadro kurmaya çalışacağız. Fenerbahçe hocası buraya geldiği vakit maksadın şampiyonluk olduğunu bilir. İkincilik ya da üçüncülüğe gelemez. Taraftarın takviyesiyle şampiyonluğa ulaşacak bir kadro oluşturacağız” diye konuştu.

Foto: fenerbahce.org

“TÜRKİYE’Yİ ÇOK ÖZLEMİŞİM”

bir daha Türkiye’de olmaktan duyduğu memnunluğu lisana getiren deneyimli teknik adam, “Türkiye’yi epey özlemişim. Bu ülkeyi, insanlarını ve ligi epey seviyorum. Benim için burada olmak büyük zevk. Kampımız fazlaca değerli, hem oyuncuları tanımak hem istediğimiz futbolu anlatmak birebir vakitte kaliteyi görmek açısından epeyce kıymetli. İçinde bulunduğumuz vakit, fikirleri oyuncularımıza anlatmak için fazlaca kıymetli bir dönem” tabirlerini kullandı.

“ALİ KOÇ ARAYINCA KOLAY OLDU”

Fenerbahçe’de çalışma sonucunı almanın kendisi için epey kolay olduğunu belirten 52 yaşındaki teknik adam, “Futbola dair çalışmalarıma devam ediyorum, hala öğrenmeye çalışan bir antrenörüm. Benim için buraya gelmek fazlaca kolay bir karar oldu. Birinci fikrim dinlenmekti, biroldukca kulüpten teklif aldım. Ali Koç arayınca bu sonucu vermek epeyce kolay oldu. Duygusal bir karardı. Buradaki işim yarım kalmıştı ve tamamlamak için gelmek istedim. Fenerbahçe ile olan öyküm öbür bir bitişi hak ediyordu. Bu kulüp de şampiyonluğu sonuna kadar hak ediyor. ötürüsıyla amaçlarımı bildiğim için sonucumı bu türlü aldım. Liderin planlarını dinledim ve hayli büyük bir memnunluk ve gururla buraya geldim. Transfer sürecim yönetilmesi gerektiği üzere yönetildi, o yüzden isim duyulmadı” formunda konuştu.

“YENİ BİR OYUNCU ALACAKSAK…”

Vitor Pereira, döneme başlayacakları takım için evvelarini belirleyeceklerini belirtti. Kaleciler dahil takımlarının 28 oyuncudan oluşması gerektiğini hatırlatan tecrübeli çalıştırıcı, “Benim yapacağım şey 28 kişilik oyuncu kümesinden en güzelini çıkartabilmek. Buraya gelmedilk evvel oyuncu kümesini fazlaca önemli biçimde çalıştım, inceledim, tahlil ettim ve oyuncular bana ne verebilir ona baktım. Oyuncularımızı kıymetlendiriyoruz ve takımda neyin eksik olduğunu bakılırsaceğiz. Önceliklerimizi belirleyeceğiz. Buraya yeni bir oyuncu alacaksak, buraya gelen yeni oyuncunun kaliteyi artırması gerekir yoksa anlamsız olur. Kaliteyi artıracak oyuncuları takımımıza dahil edeceğiz alırız. Ben her vakit altyapı oyuncularına da açık bir kapı bırakmak istiyorum. Bizim maksadımız kuvvetli bir takım oluşturmak” değerlendirmesinde bulundu.

Foto: fenerbahce.org

“FİZİKSEL İDMANLARI DA GÖRDÜM”

“Forvetlerin idman performanslarından mutluyum. Ben bir takım kurarken hem ferdî birebir vakitte bir arada oynadıkları vakit uyumlarına bakılırsa değerlendirmeye çalışırım. Bunları gözlemlemeye çalışıyorum. Kişisel ve kolektif olarak değerlendiriyorum. vakit içinde hangi konumlara transfer gerektiğini gözlenmemiş olacağım. Maçlar oynadıkça daha net bir fikrimiz olacak. Ben üniversite mezunuyum. Benim üzere yardımcılarım da spor üniversitelerinden mezun. Fizyoloji ve fizikî hususta eğitim aldık. Yalnızca taktik teknik olarak değerlendiremezsiniz. Ben fizikî idmanları da eğitim ömrümde gördüm. Daima kendinizi geliştirir yeni şeyler öğrenirsiniz. Bu insan olmanın gerekliliğidir. İşini sevmenin sorumluluğudur.
Farklı kültür ve ülkelere gidersiniz, her ligin fizikî değeri değişir. Yalnızca fizik değil kuvvetli bir grup oluşturmak için taktik, mental, fizikî hepsini bir arada çalışmanız gerekmektedir.”

“TÜRK OYUNCULAR DUYGUSAL OLUYOR”

Vitor Pereira, Fenerbahçe’de daha evvel çalışmanın kendisi için büyük avantaj olduğunun altını çizdi. bundan evvelki devrinin üzerinden 5 yıl geçtiğini ve hem o devirden birebir vakitte daha sonrasında değerli deneyimler edindiğini vurgulayan Pereira, “Daha evvel burada çalışmış olmak benim için avantaj. Buradaki mantaliteyi tanımak epey güzel diye düşünüyorum. Taraftarın külçeşidini bundan evvelki deneyimimden dolayı biliyorum. Türk oyuncular duygusal oluyor, bu yüzden istikrar epeyce kıymetli. Disiplin ve tertip olması gerekiyor ancak arkadaşlık ve sevgi de olmalı. Bir baba üzere yaklaşmanız, gereksinimleri olduğunda yardım etmeniz gerekiyor. Taktik olarak da fikirlerinizi alana yansıtmanız gerekiyor. Fakat bu türlü şampiyonluk için savaşan bir ekip kurabiliriz. Bu sene tek maksadımız bunu yapmak. Topuk Yaylası kampımızı da aile olmanın, grup olmanın birinci adımlarını, kuvvetli alt yapısını oluşturmuş biçimde tamamlıyoruz” dedi.

“TAKTİKTEN DAHA KIYMETLİ OLAN…”

Portekizli teknik adam, baskının kendisi için gerekli olduğunu da aktararak, şunları kaydetti:
“Baskı benim için katiyen gerekli ve müspet bir öge. Uzun vakittir şampiyon olamamış bir gruba gelmek güzele çekilebilecek bir baskı. Daha evvel Çin’de şampiyon olmamış bir grupla 2 şampiyonluk kazandım ve ben bunu meydan okuma olarak görüyorum. Fantastik bir taraftar kitlesine sahip bir kulübüz. Çok fazla taraftar gördüm fakat bu biçimdesini görmedim. Taraftarla birlik olmamız lazım. Âlâ ve makus vakitte bir aile olmamız lazım. kimi vakit düşüş yaşanan devirler olur lakin gayeden kopmamak ismine gereken müdahale ve çabayı yaparak yarışa sarılmak fazlaca önemli! Ben ve grubum de bunun için buradayız. Futbol daima gelişiyor, ben de kendimi daima geliştirmeye çalışıyorum ve şimdiki futbolu takip ediyorum. Taktikten çok daha kıymetli şey oyunun özellikleri. Birden çok formasyonu da çalışabiliriz. Kıymetli olan nasıl bir sistemle oynamak istediğimiz, oyuncular bunu epey uygun anlamalı. Toplu topsuz ya da topu kazandığımız vakit ne yapmamız gerektiği üzere prensipleri anlamak alandaki dizilişten kıymetli. Bu prensiplerin anlaşılması epey kıymetli, formasyonlarda değişiklik olabilir.”

“KAZANMAK İÇİN BURADAYIM”

Fenerbahçe’ye birinci gelişinde tek eksiğin şampiyonluk olduğunu belirten tecrübeli teknik adam şu an burada olmasının tek amacının şampiyonluk kazanmak olduğunu vurguladı. Oyuncularını alanda en rahat hissettikleri yerde oynatacağını tabir eden tecrübeli teknik adam, “Önceki gelişimde eksik olan şey ligi kazanmaktı. Her vakit geçmişten dersler çıkarırsınız. Hayat böyledir. Ben de geçmiş deneyimlerimden epeyce fazla şey öğrendim, daha güçlendim. Çok fazla şey yaşadım. Bu yaşadığım her şey beni geliştirdi ve olgunlaştırdı. Birinci dönemimde lig için sonuna kadar savaştık. Kupada final oynadık ve Avrupa liginde düzgün bir performans sergiledik. Yeterli imaj sergiledik yoksa buraya dönemezdik. Eksik olan tek şey ligi kazanmaktı ve o yüzden buradayım” dedi.

“TÜRK ANTRENÖRLERE HÜRMETİM VAR AMA…”

Şampiyonluk yolundaki rakiplerinin Türk teknik erkeklerina hayli hürmet duyduğunu da belirten Portekizli çalıştırıcı, kelamlarını şöyleki tamamladı:
“Türk antrenörlere hürmet duyuyorum. Ben buraya şampiyon olmaya geldim. Uzun vakittir yabancı antrenör şampiyon olamıyor ve ben bunu yıkmak istiyorum. Buradaki kültüre hürmet duyuyorum fakat ben de hırslıyım. Ligi kazanabileceğime inanıyorum, bu özgüveni berbata yormamak gerek. Her hoca özgüvenli olur. Baskı olacak lakin bu beni geliştirir, antrenör olarak bu baskıya muhtaçlığımız var. Ben bunu kanımda hissetmeyi seviyorum. Fenerbahçe’den ayrıldığım her vakit Fenerbahçe taraftarıyla karşılaştım. Geri dönmemi istediler ve bu bana dokundu. Bu öykünün hak ettiği biçimde bitmediğini ve bir gün kesinlikle tamamlanacağını, bir gün geri döneceğimi biliyordum. Kadroma yardım edip şampiyon olmak istiyorum. Kaptan olacak oyuncuların kesinlikle güçlü karaktere sahip olması gerekir. Hocasına yardım eden oyuncu olmalı. Kulübün kıymetini hissedebilmeli ve grup arkadaşlarına da hissettirebilmeli. Ben kaptan seçerken bunu ararım.”