Vitor Pereira: Çok kuvvetli ve büyük bir kulüple oynayacağız

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Yunanistan temsilcisi Olympiakos ile yarın alanında karşılaşacak olan Fenerbahçe’de Teknik Yönetici Vitor Pereira basın toplantısında konuştu. Çok kuvvetli bir ekiple karşı karşıya geleceklerini söyleyen Pereira, “Takımım savaşarak 3 puanı almak için her şeyi yapacak” dedi.

UEFA Avrupa Ligi D Kümesi ikinci maçında yarın Yunanistan temsilcisi Olympiakos’u konuk edecek olan Fenerbahçe’de Teknik Yönetici Vitor Pereira basın toplantısında soruları yanıtladı.

Maça ait kanılarını aktararak kelamlarına başlayan Portekizli çalıştırıcı, “Hiç kuşku yok ki yarın kuvvetli bir maç olacak. Güzel ve deneyimli bir ekibe karşı oynayacağız. Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi üzere kulvarlarda tekraren uzunluk göstermiş, bizim üzere epeyce büyük bir kulüple karşılaşacağız. Portekizli bir hocaları var ve kendisiyle arkadaşız. Yarın bizim yeterli bir sonuç olabilmemiz için kendi oyunumuzu oynamamız gerekiyor. Umarım yarın atmosfer de beklediğimiz üzere olur, buna muhtaçlığımız var” diye konuştu. Sakatlıktan dönen oyuncuları da yarın hazır olsalar dahi oynatmayı düşünmediğini söyleyen Pereira, “Sakat oyuncularımız yarınki maçta oynamak için hazır olsalar bile sakatlıktan yeni çıktılar. Onları adım adım döndürmek istiyoruz. Her halükarda yarın 11 oyuncu alanda olacak” açıklamasını yaptı.

“BENİM İÇİN SİSTEM DEĞİL DİNAMİK ÖNEMLİDİR”

bakılırsave geldiği günden bu yana ‘3’lü defans’ cümlesiyle karşılaştığını söz eden Vitor Pereira, “Futbol sistem değil, dinamiklerdir. Futbolcular içindeki etkileşim kıymetlidir. Dizilişiniz değerlidir. Geriye çekildiğinizde, ofans yaptığınızda farklılıklar göstermeniz kıymetlidir ve değerli olan davranışlardır. Hazırlık periyodunun son haftasında iki kıymetli sakatlık yaşadık. çabucak sonrasında 3 günde 1 maç yaptığımız periyoda girdik ve diğer sakatlıklar da oldu. Artık bir hayli sakat oyuncumuz dönecek ve dinamik futbolu sergileyeceğiz. Bu usul ekiplerde çalıştığınızda ve hem hafta içi birebir vakitte hafta sonunda maç yaptığınızda, idmanlarda yanılgıları düzeltme bahtınız olmuyor. Fakat liderlik yapmak önemlidir” dedi.
Steven Caulker’in kadrodan ayrılması hakkında sorulan soruyu da yanıtlayan Pereira, “Steven Caulker güzel bir oyuncu. Kendisine de dürüst biçimde deklare ettim. Onun oyun biçimi benim dinamiğime ve sistemime uymuyordu, savunmada epey açık veriyorduk. Onun için en düzgününü istiyorum. Kim Min-Jae ise benim tarifime göre üst seviye bir oyuncu ve şu ana kadar çalıştığım en yeterli isimlerden” sözlerini kullandı.

“ÇOK KALİTELİ BİR GRUBUM VAR”

Maça çıkacak olan takım konusunda sonucu kendisinin verdiğinin altını çizen Vitor Pereira, “Günün sonunda sonucu ben veriyorum. Berisha’nın ve öteki oyuncuların performansından memnunum. Karakter, kişilik ve kalite açısından fazlaca yeterli bir ekibim var. Berisha epey uygun çalışıyor. Buraya geldiğinde düzeyini artıracak vakti olmadı. Rossi, Crespo ve Max Meyer üzere direkt olarak alana çıktılar. Hepsi geldiklerinden bu yana özgüvenlerini yakalamaya çalışıyor. Hepsinin durumundan memnunum” dedi. Bilimsel metot ve tahliller hakkında da konuşan Pereira, “Eğer eleştirilmek istemiyorsanız diğer bir iş yapmanız lazım. Futbol bu. Beşerler bunu her yede konuşurlar. Futbolun hoş istikameti de budur. Sizin neler yaptığınız bilmiyorlar lakin konuşuyorlar. Futbolun hoşluğu de bu. Herkes teknik yönetici ve herkes benden daha âlâ biliyor. Lakin onların alana gitmeleri ve karar vermeleri gerekmiyor. İnsanların benim hakkımda konuşmaları da güzel bir şey. Ben buradayım ve bu tenkitler hoş benim adıma” diye konuştu.

“GRUPTAKİ HİÇBİR GRUP BAŞKASINDAN ÜSTÜN DEĞİL”

Kümede yer alan grupların birbirlerine fazlaca yakın gruplar olduğunu kelamlarına ekleyen Vitor Pereira, “Hedefimiz yarın kazanmak. Kümede birbirine yakın gruplar var. Kalite olarak farklılıklar olsa da gruplar birbirine benziyor. hiç bir ekibin öteki gruptan üstün olduğunu düşünmüyorum. Biz de yarın 3 puan almak için elimizden geleni yapacağız. Avrupa Ligi’ni kazanabilecek miyiz? Ben gerçekçi birisiyim. Bir daha sonraki maçı düşünürüm. Benim ekibim yarın savaşacak ve 3 puan almak için elinden geleni yapacak” tabirlerini kullandı.

Takımda rotasyon yapıp yapmayacağı hakkında da konuşan Pereira, “Bazı oyuncuların biraz müddete muhtaçlığı var. örneğin Burak Kapacak fazlaca genç ve kaliteli bir oyuncu. Fakat kendisi bir alt ligden, Bursaspor’dan geldi. Onun taktiksel manada kimi şeyleri anlayabilmesi için vakte muhtaçlığı var. Ne vakit nasıl atak yapması ve savunma yapması gerektiğini bilmeli. Ben bu durumda bir oyuncuyu alana sürmeyi yanlışsız bulmuyorum. Futbolcular bir insan ve bu yoğunluğu giderebilmemiz için rotasyon yapmamız gerekiyor. Evvelki maçlarda elimde hayli fazla tahlil yoktu. Rotasyon yapamadım. Benim için bütün oyuncularım epeyce kıymetli. Buradan da kendilerine vermek istediğim ileti bu” diyerek kelamlarını tamamladı.