Victor Wembanyama, 2023 NBA seçmelerinde Spurs tarafından genel klasmanda 1 numara seçilmişti.

Avcılar

Member
Victor Wembanyama, Paris’in bir banliyösünde büyüdü ve on iki yaşından beri bu anın hayalini kurdu. Uzun zamandır herkesten farklı olduğunu, harika olabileceğini ve sadece basketbolda olmadığını hissetmişti.

Son birkaç ayı ve hatta son birkaç günü geleceği hakkında soğukkanlı bir sakinlik yayarak geçirmişti. Ama en sonunda zamanı geldiğinde ağlamadan edemedi.

San Antonio Spurs, Perşembe günü Brooklyn’deki Barclays Center’da yapılan NBA seçmelerinde genel klasmanda Wembanyama’yı 1 numara seçti. Bunu yaparak, lig tarihinin en çok beklenen genç yeteneklerinden birinin NBA kariyerini resmen başlattılar.

19 yaşındaki Wembanyama, “Hayatımın en güzel duygularından biri” dedi. “Muhtemelen hayatımın en güzel gecesi. Bunu çok uzun zamandır hayal ediyorum. Gerçekleşen bir rüya. İnanılmaz.”

Charlotte Hornets, Alabama’dan Brandon Miller’ı 2. sıradan seçti. Üçüncü seçimle Portland Trail Blazers, NBA’in G League Ignite’ından bir guard olan Scoot Henderson’ı seçti. Sırada, genç oyuncular için yarı profesyonel bir lig olan Overtime Elite’in Thompson ikizleri vardı. Houston, Amen Thompson’ı dördüncü seçimle kaptı ve Detroit, 5. seçim için Ausar Thompson’ı seçti.

Amerika Birleşik Devletleri dışından on dört oyuncu, NBA seçmelerinde genel olarak birinci seçildi. Wembanyama, 2006’da Toronto Raptors tarafından birinci seçilen İtalyan oyuncu Andrea Bargnani’den bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde lise veya kolej basketbolu oynamayan ilk uluslararası seçim oldu.

İki metreden uzun olan Wembanyama, çok daha küçük bir oyuncunun çevikliğine ve top hakimiyet becerilerine sahip. Giannis Antetokounmpo ve Kevin Durant gibi NBA yıldızlarıyla karşılaştırmalar yaptı. Bu oyunculara uzun zamandır hayranlık duyuyor ama sık sık özel biri gibi olmak istemediğini söylüyor. “Daha önce hiç görülmemiş ve bir daha asla görülmeyecek bir şey” olmak istediğini söyledi.

Çarşamba günü, NBA, diğer ilgili taraflar gruplar halinde haber medyasına dönmeden önce, sadece Wembanyama için bir basın toplantısı düzenleyerek alışılmadık bir adım attı.

Wembanyama basın toplantısında Teksas’tan bir muhabir “San Antonio’ya hoş geldiniz” dedi. Taslağa daha bir gün varken, muhabir hemen “Henüz değil” diye ekledi.

Wembanyama gülümsedi.

“Henüz değil,” dedi.

Wembanyama, 2022/23 sezonundan önce bu taslak için 1 numara olarak planlanmıştı.

Spurs, Wembanyama’nın Fransa’daki arkadaşları ve ailesiyle birlikte izlediği Mayıs ayında taslak piyangoyu kazandı.

Wembanyama Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “İyi oyuncular kazanma, yaratma ve üretme kültürü ve deneyimine sahip bir takım olarak seçildiklerinden memnun olacağımı düşündüm.” “Bunu zar zor bekliyorum.”

Spurs, Fransız oyuncularla oynama ve seçmelerde en iyi seçim olma konusunda güçlü bir geçmişe sahip.

2001’de ilk turun sonlarında Fransız oyun kurucu Tony Parker ile sözleşme imzaladılar. Spurs ile dört şampiyonluk kazandı ve 2007’de final turnuvasının MVP’si seçildi. Başka bir Fransız oyuncu, Boris Diaw, San Antonio’da dört sezondan fazla zaman geçirdi ve 2014 şampiyonluk takımının bir parçasıydı.

Spurs, seçmelerde ilk seçimi seçerek de büyük bir başarı elde etti. 1987’de, 1995 lig MVP ödülünü kazanan, on kez All-Star olan ve Spurs ile iki şampiyonluk kazanan David Robinson ile sözleşme imzalamak için 1 numarayı kullandılar. Sonra 1997’de San Antonio, genel olarak ilk kez Tim Duncan’ı seçti. Duncan beş şampiyonluk ve iki MVP ödülü kazandı ve üç kez Final MVP’si seçildi.

Wembanyama gibi bir genç için böyle bir geçmişe sahip bir takıma katılması büyük bir baskı gibi görünse de, bunun canını sıkmasına izin vermiyor.

Spurs Arena’daki bir taslak gece partisinde, kalabalık, taslak başlamadan bir saat önce “Wemby” sloganları attı.

Her takımın seçimlerini yapmak için ilk turda beş dakikası vardı. Spurs’ün seçimi ayrılan sürenin erken saatlerinde duyurulmasına rağmen, NBA Komiseri Adam Silver seçimi açıklamadan önce beş dakikanın tamamının geçmesini bekledi.

Wembanyama, “Hayatımın en uzun beş dakikası” dedi.

Midesi titremeye başladı ve aile üyeleri sustu. Saatlerine bakmaya başladılar.

Sonra Silver nihayet Wembanyama’nın adını söyledi ve hayatında yeni bir bölüm başladı. İkisi de sevinçten ağlayan ablasına ve abisine sarıldı. Anne babasına ve ardından ajanlarına sarıldı.

Daha sonra kulislerden biri ona üzerinde adının yazılı olduğu bir Spurs forması verdi.

“Birisi bunun bir şekilde olacağını biliyordu,” diye alay etti.

San Antonio’da Spurs koçu Gregg Popovich çok heyecanlıydı.

Popovich olay yerinde gazetecilere “O LeBron, Tim, Kobe veya başka biri değil” dedi. “O Victor.”

Wembanyama, bir an önce şampiyonluk kazanmak için çalışmaktan ve hakkında çok şey duyduğu kahvaltılık tacolardan bahsetti.

Çarşamba günü Wembanyama’ya, Durant veya Hall of Fame pivotu Hakeem Olajuwon gibi olmasaydı kariyerinin hayal kırıklığı olacağını söyleyen bir uzmandan yorum istendi.

Wembanyama, önermeyi sakince reddetti.

“Kendimden o kadar yüksek beklentilerim var ki, bunların hepsine karşı bağışıklığım var” dedi. “Yani gerçekten umurumda değil.”

Wembanyama, Paris’in batısındaki Le Chesnay’de büyüdü, ancak 14 yaşında, çocukluk kulübü Nanterre’nin yurtlarında yaklaşık 20 dakika uzakta yaşamak için ülkeyi terk etti. Caddenin karşısındaki liseye gitti. 15 yaşından beri Fransa’da profesyonel olarak oynuyor ve genellikle kendisinden çok daha yaşlı oyunculara karşı ve onlarla oynuyor. Bu, bir takıma liderlik etmek için çok az fırsatı olduğu anlamına geliyordu.

Ancak geçen sezon Paris’in Levallois-Perret banliyösünde bulunan bir Fransız kulübü olan Metropolitans 92’de forma giydi. Oyunlarının çoğu NBA uygulamasında yayınlandı.

Wembanyama, “Sadece bu yıl bu tür bir sorumluluğu öğrenme fırsatım oldu.” Dedi. “Kariyerimde şu ana kadar öğrendiğim en iyi şey bu.”

Ekip, Wembanyama’yı fiziksel ve zihinsel olarak NBA’e hazırlamak için bir plan yapmıştı. Buna karşılık Wembanyama, takım arkadaşlarının gelişimine büyük yatırım yaptı.

Nisan ayında bir gün menajeri Bouna Ndiaye’ye ikinci bir fiziksel antrenöre ihtiyacı olduğunu çünkü birincisinin fazla çalıştığını söyledi. Wembanyama’nın ikinci bir koç istediğini varsayan Ndiaye, bir tane buldu ve müşterisini memnun etmek için ikinci koçun maaşını ödemeye razı oldu. Ancak Wembanyama ona koçun tüm takım için olduğunu söyledi.

Ndiaye, “Bana ‘Evet ama anlamıyorsun’ dedi” dedi. “‘Takım arkadaşlarımın buna ihtiyacı var.’ Çünkü bu takıma inanıyorum.’”

Kulüp sonunda başka bir menajer tutmayı kabul etti.

Wembanyama, Fransa liginin en değerli oyuncusu seçildi, ödülü kazanan en genç oyuncu oldu ve takımını ikinci sıraya taşıdı. Geçen hafta finalde kaybettiler.

Sadece filmlerden ve televizyondan gördüğü şehri görmeyi dört gözle bekleyerek Pazartesi günü New York’a geldi.

Salı günü, Manhattan’daki Columbus Circle’dan Bronx’taki Yankee Stadyumu’na giden metroya bindi. 1980’de Paris Metrosu’nda turnikeden atlayan eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’a saygı duruşunda bulunarak istasyondan çıkarken turnikeden atladı. Wembanyama, Yankees’in Seattle’a karşı oynadığı maç için ilk kutlama adımını attı ve ardından gülerek uzaklara yelken açtı.

Aksi takdirde Wembanyama’nın dışarı çıkıp şehri görmesi zordu. Perşembe günkü NBA’e resmi karşılamadan önce bile, kariyerinin ulaşabileceği zirvelere dair artan bir beklenti vardı.

Wembanyama, Perşembe gecesi Barclays Center’daki Green Room’a giren ilk oyuncu oldu. Adını duymadan yaklaşık iki buçuk saat önce bir an sahneye çıktı. Bir dakika sonra sahneden indiğinde arkasını döndü ve tekrar sahneye baktı.

Wembanyama seçildikten sonra “Orada biraz gerçek gibi geldi” dedi. “Hala tamamen gerçek değil. O anda görselleştirmeye başladım.”

San Antonio’da Spurs taraftarları, uzun ve kaybedilen bir sezonun ardından yenilenmiş bir umut duygusu hissettiler. “Go Spurs Go!” diye bağırarak ortalıkta koşturuyorlardı.

Wembanyama, San Antonio’nun geçen ay draft kurasını kazanmasından bu yana Spurs taraftarlarından “çok sevgi” hissettiğini söyledi.

“San Antonio şehir merkezinde benim duvar resimlerim olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bu sadece inanılmaz. Daha iyi bir karşılama isteyemezdim.”

Aziz Nerkar San Antonio’dan raporlamaya katkıda bulundu.