Vefattan dönen eski jokey Samet Erkuş, 18 ay daha sonra cet bindi

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Geçen yıl Adana yarışlarında attan düşerek kafatasında kırıklar oluşan eski jokey Samer Erkuş, 41 gün şuuru kapalı biçimde ağır bakımda hayat uğraşı verdikten daha sonra evvel konuşmaya ve yürümeye başladı. 18 ay daha sonra ise birinci sefer cet bindi.

Adana Yeşiloba Hipodromu’nda geçen yıl 18 Nisan’da yapılan koşuda 4 numaralı ‘Luminary’ isimli atın jokeyi Samet Erkuş, yarışın başlamasından yaklaşık 40 saniye daha sonra istikrarını kaybedip düştü. Özel hastaneye kaldırılan Erkuş’un kafatasında kırıklar belirlendi.

Kariyeri boyunca 4 bin 843 yarışa çıkan ve 409 birincilik, 424 ikincilik, 439 kere de üçüncülük elde eden Erkuş, tedavi gördüğü ağır bakım ünitesinde 41 gün daha sonra gözlerini açtı.

ÇOK SEVDİĞİ JOKEYLİĞİ BIRAKTI

Taburcu edildikten daha sonra beden işlevlerini yeniden kazanmak için fizik tedaviye başlayan Erkuş, bir süre daha sonra konuşmaya ve dayanakla yürümeye başladı. Eski jokey, bu süreçte hekimlerin tavsiyesi üzerine jokeyliği bıraktığını deklare etti.

Tedavisine devam eden ve günden güne güzelleşerek takviyesiz yürümeyi başaran Samet Erkuş soluğu Adana Hipodromu’nda aldı. Buradaki ahırda amcasının atı ‘Pekalp’ ile buluşan ve memnunluğu gözlerinden okunan eski jokey, kazadan 18 ay daha sonra birinci kez cet bindi.

“KAZA ANINI HALA HATIRLAMIYORUM”

Erkuş, kazada beyin travması geçirdiği için o anlara dair çabucak hemen hiç bir şey hatırlamadığını söyleyerek, “Atları ve işimi hayli seviyordum fakat bu kaza beni mesleğimden kopardı. Bugün cet binince epeyce duygulandım. Atla ilgilenmek, öpmek, sevmek şahaneydi. Jokeylik yapmasam da egzersizlerde cet binmek istiyorum. Yarışları izliyorum. Atımla ilgilenmeye devam ediyorum. Emekliliğim için heyet raporu aldım. Türkiye Jokey Kulübü’nün (TJK) onaylamasını bekliyorum” tabirlerini kullandı.

“ATLARI DAİMA ÇOK SEVECEĞİM”

Genç jokeylere tavsiyelerde bulunan Erkuş, “Atlarla her daim ilgilensinler. Makus alışkanlıklardan uzak dursunlar. Yarış sırasında etraflarını yeterli denetim edip seslere kulak versinler. Aralığa dikkat etsinler. Ben hayatımda içki, sigara içmedim. Sporla iç içeydim. bu biçimdece direncim arttı. Tahminen de kazayı bu sayede atlattım. Bundan daha sonra sık sık antrenmanlarda at binmeye geleceğim. 10 yaşından beri atların ortasındayım. 15 yaşında gittiğim apranti okulunda 43 kişinin içinden birinci oldum. Bir yıl İrlanda’da eğitim aldım. At sahibi oldum. Atları epey sevdim ve daima seveceğim” dedi.