Tümer Metin’den Şenol Güneş’e: “Müsaade et biz de bunu soralım…”

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Avrupa Şampiyonası’nda A Ulusal Kadromuz, İtalya’dan daha sonra Galler’e de mağlup olarak EURO 2020’de kümeden çıkma talihini zora soktu. Galler karşısında, bilhassa birinci yarıda, etkisiz bir oyun ortaya koyan, kümede çabucak hemen golü ve puanı bulunmayan Türkiye adeta sınıfta kaldı. Maçın yayıncısı TRT Spor yorumcusu ve eski ulusal futbolcu Tümer Metin, A Ulusal Ekibimizin Galler’e EURO 2020’de 2-0 yenildiği maçın akabinde Şenol Güneş’in Caner Erkin sonucuna değindi.

Tercihleri niçiniyle Şenol Güneş’i eleştiren Tümer Metin, A Ulusal Kadromuzun Galler’e EURO 2020’de 2-0 yenildiği maçın akabinde değerlendirmelerde bulundu. Tümer Metin’in kelamları şöyle:

‘İKİNCİ YARI HİÇ NOT ALMADIM’

”Çok üzgünüz. Nasıl başlayacağız, nasıl toparlayacağız, bilemiyoruz. Sözler ağzımda büyüyor, yutkunuyorum! Çok fazla üzgünüz. Futbolcularımız, teknik takımımız, herkes üzgündür. bu türlü düşünmemiştik. Futbolun ortasında ihtimaller var ancak imaj itibariyle, o ihtimalin de epeyce düşük düzeye geldiğini söylemeliyiz. Bir maçımız kaldı, puanımız yok ve 5 gol yemişiz. Son maç biraz zorlanacağız üzere görünüyor. Vakit zaman oyunda istediklerimizi yapar üzere göründük lakin genelde bir daha berbattık. İkinci yarı hiç not almadım. Hakan Çalhanoğlu şutu vardı, Burak Yılmaz’ın kaçırdığı vardı. Atsak öbür bir şey olabilirdi lakin yapamadık.”

‘niçin YAPAMADIĞIMIZI DUYMAK İSTİYORUZ’

”İşin teknik ve taktik kısmını oldukcatan unuttuk. Kazandığımızda bile daima ferdî oyunu konuştuk, zira maçlar da o denli oldu. Uluslar Ligi’nde Sırbistan maçı vardı, doğaçlama oynadık. Tepkilerimiz da skora göre, oyunun gidişatına göre belirleniyor. kararı da ferdi performanslardan konuşmamız gerekiyor. Birinci 25 dakika güzel başlamadık. İstekte kuşku yok lakin niye yapamadık? Bunu Şenol Hoca’nın söylemesi lazım. Bu turnuva kayıp olabilir, başarısız geçirmiş olabiliriz. 2016’da teknik heyetin ortasındaydım. Emsal bir durum yaşıyoruz. Söz etmek de zordur lakin ders çıkarmak lazım. Hakikat şeyleri söylemek lazım. İki yıldır doğaçlama oynuyoruz. Şenol Hoca’dan niye yapamadığımızı duymak istiyorum.”

‘RIDVAN’I SOKMUYORSUN, MERT MÜLDÜR’Ü SOKUYORSUN’

”Biz ferdi oyunlarla buraya geldik. Kadro bütünlüğü bizde yanlış biçimde lisana getiriliyor. Şenol Hocam yeterli oyun göstereceğimizi söylemiş oldu lakin göstere göstere golü yedik. İş bir daha formasyondan kişisel oyunculara döndü. 1-0 gerideyiz ancak bir şey yapamadık. En berbat bir stoperimizi ileri atabilirdik. Turnuva gidiyor, gol yesek de sorun değildi artık. Ulusal Grup olunca mevzu, daima Caner Erkin niye gelmedi, Rıdvan Yılmaz niye geldi? O niye geldi, bu niye gelmedi? Şenol Hoca, Caner’i yönetim edemeyeceğini söylemiş oldu ve Rıdvan’ı tercih etti. Buna hürmet duyarım. Fakat Umut Meraş sakatlandığında, seçtiğin başka oyuncu olan Rıdvan’ı sokmuyorsan, Mert Müldür’ü sokuyorsan, müsaade et hocam, biz de bunu soralım. Sanki son 20 dakika Caner Erkin işimize fayda mıydı?”

‘TECRÜBESİZLİKTEN BAHSETTİ LAKİN KATILMIYORUM’

”EURO 2020’ye gelirken, Merih, Çağlar, Ozan, Cengiz, Hakan, Burak, Yusuf, Zeki üzere Avrupa’da oynayan oyuncularımız vardı. Coşkumuz, karakterimizin yanı sıra üst düzey oynayan oyuncularımızın deneyimine güveniyorduk. Hocamız tecrübesizlikten bahsetti ancak katılmadığımı söylemek istiyorum. Hakan Çalhanoğlu, Ozan Tufan ikinci Avrupa Şampiyonası’nı oynuyor. Burak Yılmaz ikinciyi oynuyor. Ben bir defa oynadım. Uğurcan Çakır deneyimsiz olabilir ancak herkes bu düzeylerde oynadı. Galler de üst üste ikinci kere Avrupa Şampiyonası’na geldi. Şenol Hoca ‘Güçsüz kaldık’ dedi. Buralar daha değerli.”