Torun: “Erdoğan felaket anında fırsatçılık, afet yerinde partizanlık yapmıştır”

mahkum

New member
CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, yangın ve sel afetlerinden ziyan bakılırsan vatandaşlar için yardım kampanyası başlatılmasına ait Cumhurbaşkanı sonucu’nı kıymetlendirdi. Torun açıklamasında şu tabirleri kullandı:

“CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, yangın ve sel afetlerinden ziyan nazarann vatandaşlar için yardım kampanyası başlatılmasına ait Cumhurbaşkanı sonucu’nı kıymetlendirdi. Torun, kararla belediyelerin afetlerden daha sonra nakdi yardım toplamasının engellendiğini belirterek, “Erdoğan, afet yerinde bile partizanlık yapmanın kaygısına düşmüştür. Erdoğan’a sesleniyorum: Feriştahınız da gelse, belediyelerimizin yardımlarına mani olamayacaksınız. Vesayetçi anlayışa papuç bırakmayacağız” dedi.

Mahallî İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Torun, belediyelerin sel bölgelerine yönelik yardımlarını deklare etti ve Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı sonucu’nı kıymetlendirdi. Torun, şu açıklamalarda bulundu:

107 ARAÇ, 214 İŞÇİ: Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangınlarının akabinde maalesef en büyük sel felaketlerinden birini yaşıyoruz. CHP olarak, sel felaketi haberini alır almaz çalışmalara başladık. Belediyelerimiz, bölgeden gelen talepleri karşılamak için seferber oldu. Şu an prestijiyle; sel bölgelerine, 107 araç ve 214 işçi takviyesi gönderildi. Bunun yanında; 15 tır su, 10 bin besin kolisi, 50 bin ekmek, onlarca jeneratör, binlerce kıyafet ve paklık materyali bölgeye ulaştırıldı.

IBAN REAKSİYONU: Belediyelerimiz maruz kaldığımız her afette, birlik ve birliktelik anlayışıyla, elinden gelen dayanağı sağlamaktadır, sağlamaya da devam edecektir. İktidar sahipleri de milletimiz için tüm imkânlarını seferber etmek zorundadır. Ancak üzülerek söz ediyorum ki, vatandaşın dayanak beklediği bu iktidar, vatandaştan para isteyecek kadar aciz hale gelmiştir. Mültecilere 40 milyar dolar harcamakla övünen fakat can sıkıntısındaki vatandaşa takviye yerine IBAN gönderen bir iktidar artık tek sözle çürümüştür. Vatandaş kendi problemini kendi parasıyla çözecekse siz niçin varsınız? Topladığınız vergileri nereye harcadınız? Milletin parasını kimlere yedirdiniz ki artık çıkmış vatandaştan para istiyorsunuz?

BELEDİYELERE MANİ: Resmi Gazete’deki kararla, Erdoğan yalnızca halka IBAN vermekle kalmadı. Erdoğan’ın asıl niyetini ve felaket anında bile nasıl fırsatçılık yaptığını açıklamak isterim.3 Şubat 2021’de bir daha Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, sarsıntılar daha sonrasında yardım kampanyası başlatma yetkisi AFAD’a verilmişti. Erdoğan artık, yangın ve sellerden daha sonra insani yardım kampanyalarını koordine etme yetkisini de AFAD’a, yani kendisine aktardı. Belediyelerin yardım hesabı açması engellendi, yardımların da AFAD’a aktarılması istendi.

VESAYETE PAPUÇ BIRAKMAYACAĞIZ: Bunun manası şudur: Belediyelerin nakdi yardım toplama ve dağıtma yetkisi elinden alınmıştır. Yani Erdoğan, afet yerinde bile partizanlık yapmanın sıkıntısına düşmüştür. Çünkü iktidarın siyasi hırsı, artık gözünü de kör etmiştir. Erdoğan’a sesleniyorum: Feriştahınız da gelse, belediyelerimizin yardımlarına mani olamadınız, olamayacaksınız. Bu bir vesayetçi anlayıştır ve biz bu vesayetçi anlayışa asla papuç bırakmayacağız.

TEK TEK AŞACAĞIZ: Pandemi sürecinde bu milletin 15 milyon liralık bağışına el koyma acizliğini gösterdiniz. Bundan daha sonra da ne yaparsanız yapın, hangi manisi çıkarırsanız çıkarın, tek tek aşacağız. Vatandaşlarımız müsterih olsun: Bizim belediyelerimizin yeri sizin yanınızdır.”

Hibya Haber Ajansı