Tolga Esenci: Basketbolun cinsiyeti olmaz

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Hem erkeklerde birebir vakitte bayanlarda kupalar kazanan antrenör Tolga Esenci, “Her iki tarafta da bulunmuş biri olarak söylüyorum; ortadaki teknikfarklılıklar detay seviyesinde. Uygun antrenör erkeğe de bilgisiyleyardımcı olur bayana da altyapıdaki çocuk ve gençlere de…” dedi.

Utkan AYDIN / ÖZEL RÖPORTAJ
Yetiştirdiği yeteneklerle NBA’de isminden kelam ettiren, EuroLeague şampiyonluklarıyla Avrupa’da yükselişe geçen Türk basketbolunun yeni nesil antrenörleri de ışıldıyor. Yardımcı antrenör olarak vazife aldığı Fenerbahçe Bayan Basketbol Grubu’yla üç şampiyonluk yaşayan Tolga Esenci, artık Türk Bayrağı’nı Avrupa’da dalgalandırıyor.

Başarılı Türkiye mesleğinin akabinde rotasını Balkanlar’a çeviren Esenci, Kosova’da yaşadıklarını, maksatlarını SÖZCÜ HaftaSonu’na anlattı.

Kosova Ligi’nde ve Balkan Avrupa Ligi ‘Unike’te şampiyonluğu hedefleyen Bashkimi’nin Başantrenörü olan Tolga Esenci, bu yeni deneyimden çok mutlu olduğunu lisana getirdi.

“Bashkimi’nin projesi, buradaki ortam ve istek beni epey heyecanlandırdı” diyen başarılı çalıştırıcı şöyleki devam etti:

“Burada inanılmaz bir heyecan ve motivasyon var. Daha birinci antrenmanımızı bile tribünlerde insanların izlemesi gurur vericiydi. Onların heyecanı beni de motive ediyor.”

Uygun ve istekli bir grubumuz var. Birinci maçımızı kazandık. Vakit içerisinde düzey atlayarak başarılı olacağımıza inanıyorum. Türk basketbolunu, bir basketbol ekolü olan Balkanlar’da en yeterli biçimde temsil edeceğiz. Bu topraklarda biroldukça kıymetli basketbolcu, basketbol adamı yetişti. Ben, basketbolun verimli toprakları diyebileceğimiz bu bölgede ve Avrupa’nın en genç ülkesinde edindiğim deneyimleri cebime koyarak Türkiye’ye dönmek istiyorum.

Bayan ekibi çalıştırmanın erkek grubu çalıştırmaktan rastgele bir farkı yok. Her iki tarafta da bulunmuş biri olarak söylüyorum. Ortadaki teknik farklılıklar detay seviyesinde. Antrenörün vazifesi alanda oyuncular için ömrü kolaylaştırmak; onlara yardımcı olmak. Yeterli antrenör erkeğe de bilgisiyle yardımcı olur bayana da altyapıdaki çocuk ve gençlere de… Sporun, basketbolun, muvaffakiyetin cinsiyeti olmaz.

Kosova’da kendimi Türkiye’den uzakta hissetmiyorum. Gerek kültürümüze olan yakınlığı gerekse Türkçe’nin de konuşulan bir lisan olması adaptasyon sürecini ortadan kaldırdı. Burada Türk dizileri izleniyor, Türk yemekleri yapılıyor. Ayrıyeten basketbola da epeyce büyük bir ilgi var. Bu ilgiyi galibiyetlere ve kupalara çevirmek istiyoruz.. Bashkimi projesi ve insanların basketbola olan ilgisi kıymetli artılar.”

MESLEĞİ KUPALARLA DOLU

Fenerbahçe Bayan Basketbol Grubu ile üç defa Türkiye şampiyonluğuna ulaşan Tolga Esenci, iki de Türkiye Kupası kaldırdı. Esenci, bir defa de Bayanlar EuroLeague’de final oynadı. Yardımcı antrenör olarak erkeklerde ise 2005 yılında U16 Ulusal Ekibi ile Avrupa Şampiyonluğu sevincini yaşadı.