TAV’a berbat haber! Ankara Esenboğa Havalimanı ihaleye çıkarılıyor!

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Dünya’dan Kerim Ülker’in haberine bakılırsa tıpkı Antalya’da olduğu üzere Ankara Esenboğa Milletlerarası Havalimanı, belirlenen takvimdilk evvel vitrine çıkarılacak. Gelin evvel geçtiğimiz yıl aralık ayında yapılan Antalya Havalimanı’ndaki satış sürecini akabinde da Ankara’da yaşanacak ihalenin bilgilerinı sizlere anlatayım. Bilindiği üzere Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü 2007 yılında Antalya Havalimanı’nı vitrine çıkarmış, ihaleyi 3.2 milyar dolarla IC İçtaş-Fraport paydaşlığı kazanmıştı.

Akabinde TAV Havalimanları Holding, IC İçtaş’ın yüzde 49’luk hissesini alarak Antalya’ya ortak olmuştu. İhaleyi kazanan ortaklar, Antalya Havalimanı’nı yatırım sürecinin akabinde 17 yıl yani 2027 yılına kadar işletecekti.

Ancak Antalya’nın kapasitesinin artırılmasına yönelik ek yatırımlar ile iç/dış çizgiler, genel havacılık, CIP terminalleri üzere yenileme ve yatırımlar ortaya çıkınca 2027 yılı beklenmedi ve geçen yıl yine satışı gündeme geldi.

ANTALYA İÇİN 7.25 MİLYAR EURO

Aralık 2021’de yapılan o ihaleyi TAV Havalimanları ve Fraport iştiraki kazandı. 7.25 milyar Euro ile en yüksek teklifi veren TAV-Fraport paydaşlığı bu defa 25 yıllık işletme hakkını üstlendi. TAV ve Fraport, 2027 yılından itibaren olacak biçimde 2051 yılına kadar Antalya’nın işletmesini kazanmış oldu. Yenilenen ihale ile ortaklar birinci etapta yaklaşık 600 milyon euro olmak üzere toplamda yaklaşık 765 milyon euroluk yatırımla Antalya Havalimanı’nın kapasitesini yıllık 80 milyon yolcuya çıkaracak.

Şimdi gelelim asıl hususumuz olan Ankara’daki Esenboğa Havalimanı’na. Hatırlayacağınız üzere Esenboğa Havalimanı, 2004 yılında ihaleye çıkmıştı. 200 milyon dolarlık teklifte bulunan TAV, Ankara Esenboğa Havalimanı’nın 15 yıl 8 ay müddet ile üretim işletim hakkını elde etmişti.

Türkiye’nin en çağdaş ve en kıymetli havalimanlarından biri olan başşehir Ankara’daki Esenboğa Havalimanı, 36 aylık inşaatın akabinde iç ve dış çizgi terminalleri 2006 yılında hizmete girmiş ve Mayıs 2025’e kadar da TAV’ın işletmesi altında olacaktı. Lakin duyumlarına nazaran bir daha ortaya yenileme ve ek yatırım süreci devreye girdi ve bitiş tarihinden 2 yıl evvel Esenboğa vitrine çıkarılacak. Edindiğim bilgilere göre de süreç ekim ayına kadar başlayacak.

PANDEMİ İLE BİRLİKTE YOLCU SAYISI DÜŞTÜ

Ankara Esenboğa Havalimanı açıklanan bilgilere göre bu yılın birinci 8 ayında 5.6 milyon yolcuyu ağırladı. Pandemi öncesi 2019’un birebir periyodunda bu sayının 9.5 milyon olduğunu da hatırlatmakta yarar var. İhaleye kimlerin katılacağı sürecin başlamasıyla belirli olacak. Lakin tıpkı Antalya’da olduğu üzere TAV Havalimanları Holding’in Ankara’yla tekrar ilgilenebileceğini varsayım ediyorum.

Zira Esenboğa Havalimanı, Türkiye’nin başşehri Ankara’yı dünyaya bağlıyor ve geçmişte kentin memleketler arası uçuşlar için bir kıymetli bir hub noktası haline getirileceğine yönelik açıklamaları hatırlıyorum. Yani bir manada Ankara, bir itibar projesi. Pandemi öncesine nazaran yolcu ve uçuş sayısında yaşanan düşüşün de kentin itibarı ismine yükseltilmesi için çalışmalar yapmak gerektiği düşünüyorum. İstanbul kadar Ankara’nın da bölgesel hub olmak için yeni memleketler arası uçuşlara hakkı var.

Yatırım tavsiyesi içermez.