Tarımın Bayan Yıldızları’na 35 Milyon TL’lik takviye

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Kadın çifçilerin desteklenmesini amaçlayan ‘Tarımın Bayan Yıldızları’ projesi basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Yıldız Holding İdare Konseyi Lideri Ali Ülker, Yıldız Holding Bayan Platformu Elçisi Begüm Mutuş ve takviye programından yararlanacak bayan çiftçiler katıldı.

Proje ile Yıldız Holding şirketlerinden Kerevitaş’ın Superfresh markası, kontratlı bayan çiftçilerden 5 bin ton yaş meyve-sebze eser alımı gerçekleştirerek 35 Milyon TL meblağında paha oluşturmayı hedefliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Tarımın Bayan Yıldızları’ projesi kapsamında kontratlı bayan çiftçilere 500 bin TL teşvik de sağlanacak.

“KIRSAL KALKINMAYA ÇOK DEĞER VERİYORUZ”

Bakan Vahit Kirişci, görüşmede yaptığı konuşmada, vatandaşların kentlere göç etmesiyle kırsalın terk edildiğini söz etti. Kirişci, “Hayat şehirlerdedir diyerek, o günkü birtakım altyapı ve üstyapı eksikliklerini de kendimize münasebet yaparak, maalesef kırsalı terk ettik. Alışılmış kırsalı terk ettiğimizde bu kırsaldaki üretimi de ihmal etmiş olduk. Gittiğimiz köylerde orada uzun yıllar hizmet vermiş okulların, yalnızca tabelalarının kaldığını, kırıldığını, döküldüğünü, etrafının bir mezbelelik haline geldiğini gördüğümüzde içimiz parçalanıyor.

Ama biz bakanlık olarak bir daha kırsalın ayağa kaldırılmasını, üretimin canlandırılmasının ve üretimin arttırılmasının yegâne yolunun kırsal kalkınmadan geçtiğini, bunu da kendine bir vizyon olarak ortaya koymuş durumdayız. Olağan ki bayanı tutamadığınız vakit kırsalda, aileyi tutamıyorsunuz. Aileyi tutamadığınızda da o özlemiş olduğunuz, arzuladığınız üretim gayenizi gerçekleştiremiyorsunuz. Bundan dolayı da kırsal kalkınmaya da fazlaca büyük kıymet veriyoruz. Biz bu kırsala dönüşü bir daha. Ülkenin kalkınmasını ancak, her manada kalkınmasının tam merkezine koymamız gerekir” diye konuştu.

“NE ÜRETECEK, NEREDE ÜRETECEK BİLDİRMEKLE YÜKÜMLÜ OLACAK”

Ülke olarak üretim yapıldığını anrcak daha fazla üretmek gerektiğini belirten Bakan Kirişci, “Bu manada kontratlı üretim, kendi üretim potansiyelimizi en verimli biçimde kullanabilmek için vazgeçilmez. Kısa vakitte inşallah bunları sizlerle paylaşacağız. Şu anda mevzuat çalışmalarımız son etaba geldi. Bir üretim faaliyetini, üretici bizim ilgili teşkilatlarımıza bildirmek durumunda. Bakın yeriniz var. Yerinizin üzerine vasfı ne olursa olsun. Bir bina inşa etmek istediğinizde kırk yerden müsaade alıyorsunuz. Lakin tıpkı yere ağaç diktiniz, buğday ektiniz, arpa yulaf yetiştirdiniz. İsterseniz Tarım Vilayet Müdürlüğüne, ilçe müdürlüklerimize sorma mecburiyetiniz yok. Birinin bir faaliyette bulunup bildirmediği, ötekinin de o üretim faaliyetinden haberdar olmadığı bir uygulamada siz neyi yöneteceksiniz? ötürüsıyla bunu da bir mevzuat açısından mecburilik haline getiriyoruz. Arkadaş, sen ne üreteceğini ne kadar üreteceğini, nerede üreteceğini bana bildirmekle mükellefsin diyeceğiz” halinde konuştu.

Vahit Kirişci, kullanım hakkıyla mülkiyet hakkının birbirinden ayrılacağını deklare ettiğı konuşmasında, şunları söylemiş oldu; “Veraset yoluyla mirasçılar içindeki uyuşmazlık yahut o başta söylemiş olduğim kırsaldan kente göç niçiniyle, İstanbul ki bu göçün tam başşehri. Diyelim Sivas’tan diyelim Kastamonu’dan diyelim işte Rize’den kalkıp gelmiş. Ancak oralardaki kendi yerlerini kendi ekim alanlarının bir yıl yahut üç yıl ekmiş ekmemiş yahut bugün boş. Ancak bunların hepsinin birer ulusal servet olduğundan hareketle, bu alanların da boş kalmasına müsaade vermeyeceğiz. Kullanım hakkıyla mülkiyet hakkını birbirinden ayıracağız. Ola ki tahminen bir mazereti niçiniyle bir yıl o tarla, o bağ, bahçe boş kalmış olabilir. Ancak bunun ikinci, üçüncü yıldan itibaren boş kalmasına müsaade vermeyeceğiz. Ve bir rayiç kira bedeli üzerinden o vatandaşlarımızı da mağdur etmeden onun yanı başında üretim faaliyetinde bulunduğu biçimde ölçeğe yetersiz olan vatandaşımıza da buyurun bu işletme burayı da işletmenize katın. Nasıl olsa traktörünüz var, makine parkınız var. Burayı da siz ekin biçim diyeceğiz. Bunun da biz fazlaca kıymetli olduğunu düşünüyoruz. bu biçimdelikle de atıl olan alanlarımızın üretime kazandırılmasını sağlamış olacağız.”

ALİ ÜLKER: 35 MİLYON TL’LİK TAKVİYE VERİYORUZ

‘Tarımın Bayan Yıldızları’ projesiyle bayanların ekonomik ve toplumsal olarak güçlenmesine dayanak vereceklerini tabir eden Yıldız Holding İdare Konseyi Lideri Ali Ülker, “Kadınların ekonomik ve toplumsal olarak güçlenmesi emeliyle çalışmalar yapıyor, paydaşlarımızla aktif iş birlikleri gerçekleştiriyoruz. Platformumuzu kurarken yalnızca Yıldız Holding çalışanlarının değil bununla birlikte tedarik zincirimizde yer alan binlerce bayan için de fırsat eşitliği temelli uygulamalara ivme kazandırmayı hedefledik.

Bu anlayıştan yola çıkarak ülkemizin en büyük ziraî hammadde tedarikçilerinden biri olan Superfresh ile kontratlı bayan çiftçilerimizden direkt eser alımı gerçekleştireceğimiz kıymetli bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bugün Bakanlığımızın takviyesiyle deklare ettiğımız bu projemizle tedarik altyapımızda bayanların oranını kuvvetli bir biçimde artırmak için düğmeye basmış olduk.

Superfresh’in tedarik zincirindeki bayan çiftçilere garanti ve finansman sağlayacak bu projemizle önümüzdeki üç yıl ortasında bayan çiftçi oranımızı yüzde 100 artıracağız.

Sözleşmeli bayan çiftçilere 3 yıl boyunca direkt eser alım garantisi vererek 35 milyon TL’lik bir kıymet oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

Yatırım tavsiyesi içermez.