Suratı teslimat pazarı 5 Milyar Dolara çıkacak!

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Perakende kesiminin DNA’larına hâkim, engin deneyimi ve isabetli ön görüleri ile market anlayışına farklı ve tesirli tahliller geliştiren HML Lojistik A.Ş. İdare Şurası Lideri Taner Karamollaoğlu, GÖNDER ile sundukları hizmetleri, paha tekliflerini ve dalın geleceğine yönelik tespitlerini paylaştı.

“5 yıl ortasında süratli tüketim eserleri pazarının yüzde 20-25’i e-ticarette olacak”

GÖNDER’in birinci vakit içinderda online market siparişi ile müşterilerinin karşısına çıktığını belirten Karamollaoğlu, Ağustos ayından itibaren biroldukca ilçede devreye alacakları yemek ve çarşı mağazaları üzere yeni hizmetlerle, hedeflenen yapısına kavuşacağını söylemiş oldu.

Türkiye perakende dalının duayen isimlerinden Taner Karamollaoğlu, 50 yılı aşan iş deneyimiyle hayata geçirdiği yeni teşebbüsü GÖNDER’in oluşum sürecini anlatırken, mesleğindeki dönüm noktalarına da değindi:

“İlk iş ömrüme 24 yaşında Unilever’de alt kademelerde başladım, 22 yıldan uzun müddet bakılırsavde kaldım. Unilever’de uzun yıllar satış yöneticiliği nazaranvinin akabinde idare konseyi üyeliğine yükseldim ve bu noktada emekli oldum. O periyot BİM yeni bir şirketti. Teklif üzerine BİM’de 2 yıl kadar Genel Müdürlük misyonunu üstlendim. Sayın Sabri Ülker’in daveti üzerine Ülker Ailesi ile tanıştım, Yıldız Holding’de Tüketici Kümesi Lideri olarak İcra Şurası üyeliği ve Yıldız Holding iştiraki olan biroldukca şirkette idare şurası üyeliği bakılırsavini üstlendim. Her biri bana farklı deneyimler kazandırdı. Bugün, GÖNDER ile değişik bir heyecanın ortasındayım.”

Taner Karamollaoğlu, GÖNDER’de, geçmiş deneyimleriyle günümüz teknolojilerini birleştirerek farklı bir model geliştirdiklerinin altını çizdi.

Online sipariş kesimindeki ‘’dakikalar ortasında, süratli teslimat’’ konseptine ağır ilginin ana niçinini, pazarın süratle büyüyecek bulunmasına bağlayan Karamollaoğlu, ‘’Gıda ve süpermarket’’ pazarının 5 yıl daha sonraki e-ticaret büyüklüğünün 5 milyar dolar, hazır yemek pazarının e-ticaret büyüklüğünün ise 7,7 milyar dolar düzeylerine ulaşacağını öngörüyor.

Her ilçede mahallî market ve öteki birfazlaca semt esnafı ile anlaşıp küçük esnafı destekliyor

GÖNDER ile halihazırda pazarda bulunan yapılardan ayrışmak, hizmet yelpazesini genişleterek fark yaratmak isteğinde olduklarına değinen Taner Karamollaoğlu, “Uygulamayı hayata geçirmek için oldukça bir süre bekledik, dersimize âlâ çalıştık, pazarın eksikliklerini ve muhtaçlıklarını yeterli biliyoruz ve bugün yaygın ağımızla alandayız.” dedi.

Günümüzde ömrün her alanında süratli bir değişim yaşandığına dikkat çeken Karamollaoğlu, “Bizim kuşağımız satın alacağı esere dokunmak isteyen küme. Yani eliyle dokunup meyveyi seçmek ister. Lakin bilhassa pandemi ile bir arada alışkanlıklar epey değişti. Gelecek kuşaklar tahminen artık markete gitme kavramını bile hiç bilmeyecek. Bu sebeple dalda rekabet ilerleyen periyotta daha da artacak.

GÖNDER, bugün Türkiye’nin 22 kentinde, bölgenin mahallî marketleri ile iş birliği yaparak büyüyor. Bu özel model ile hem küçük esnafı destekliyor tıpkı vakitte onların yeni dünya tertibine adapte olmalarına, dijitalleşmelerine imkan sağlıyor.

En büyük avantajımız klasik perakendecilik ağındaki tecrübemizdi, fakat dalda kenara çekileli birkaç sene olunca biraz temkinli yaklaştık. Türkiye’yi süratlice dolaşmaya başladık, mahallî marketlerle görüştük. Kime gittiysek bizi, kendisi, babası ya da dedesi vasıtasıyla “Taner Beyefendi biz sizi tanıyoruz” diye karşıladı. Motivasyonumuzu epeyce yükseltti bu yaklaşım. Biroldukca yerde süratle hizmete başladık. Yıl sonuna kadar muhtemelen bütün vilayetlerde operasyonumuz etkin olacak. Yuvarlak cümlelerle değil, Türkiye’nin hangi bölgesindeysek orayı isim isim açıklayarak, o bölgenin halkına seslenerek ilerleyeceğiz” dedi.

“Yabancı yatırımcının ilgi odağıyız, yurt haricinde da büyüyeceğiz”

Yurtarasında olduğu kadar yurtharicinde da büyüme maksatlarının olduğunu vurgulayan Taner Karamollaoğlu, mevcut yatırımcılarının yanında yeni yatırımcılarla da görüşmeye devam ettiklerini belirtti.

Genel prensiplerinin borçlanma ile değil, yatırımlarla büyüme tarafında olduğuna değinen Karamollaoğlu, “GÖNDER’i kısa müddette, ülkemizin ve dünyanın kıymetli teşebbüslerinden biri haline getirmeyi hedefliyoruz. Yeni reklam kampanyamızda Rapçi Ramiz ile çalıştık. Çok sevilen “Rest (Gönder Gelsin)” müziğini GÖNDER için bir daha yorumladığı, keyifli, enerjik bir reklam sinemasına imza attık. Olumlu geri bildirimler alıyoruz.” dedi.

Marka tescili 2013’te yapıldı

hayatı kolaylaştırmak için tasarlanan GÖNDER’in, marka tescili ve proje temellerinin 2013 yılında atıldığını bilhassa vurgulayan Karamollaoğlu, “2013 yılında GÖNDER tescilini yaptık. 2017 yılında İstanbul Anadolu Yakası’nda pilot uygulamasını hayata geçirdik.

Uzun süren test evrelerinin akabinde bugün epey daha kuvvetli olarak Türkiye’nin şu an 22 vilayetinde hizmet vermeye başladık.

Yıl sonuna kadar tüm Türkiye’ye faal olarak hizmet vermeyi amaçlıyoruz” dedi.

Geliştirilen uygulama yardımıyla herkes boş vaktinde kurye olabilecek

Online market alışverişinin en değerli ayaklarından birinin kurye hizmeti olduğuna değinen Taner Karamollaoğlu, geliştirdikleri özel uygulama yardımıyla boş vakti olan herkesi, apartman bakılırsavlisini dahi sisteme dahil ederek ek gelir kazanmasını sağlayabileceklerini söylemiş oldu.

GÖNDER’in bilhassa üniversite öğrencileri için kıymetli bir gelir kaynağı olacağını vurgulayan Karamollaoğlu, “bu biçimdece beşerler vakit içinderını verimli kullanırken ekstra gelir elde edebilecekler.” dedi.

Karamollaoğlu, her mahallede birkaç “mahalle temsilcisi” ile çalışarak GÖNDER ağını büyüteceklerini tabir etti.

22 kentte var

İstanbul Anadolu: Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Pendik, Maltepe, Sancaktepe, Sultanbeyli, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar İstanbul Avrupa: Arnavutköy, Avcılar, Bakırköy, Bağcılar, Bahçelievler, Bayrampaşa, Başakşehir, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Güngoren, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli ve Zeytinburnu Ankara: Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan ve Yenimahalle Afyon: Merkez Antalya: Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa Aksaray: Merkez ilçede, Aydın: Efeler Balıkesir: Altıeylül ve Karesi Batman: Merkez Pınarbaşı Bursa: Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım Çankırı: Merkez Çorum: Merkez Denizli: Pamukkale Diyarbakır: Bağlar, Sur ve Yenişehir Düzce: Merkez Elazığ: Merkez Abdullah Paşa Eskişehir: Tepebaşı ve Odunpazarı Kahramanmaraş: Dulkadiroğlu, 12 Şubat Kocaeli: Çayırova, Darıca, Gebze ve İzmit Mardin: Artuklu Sakarya: Adapazarı, Arifiye, Erenler ve Serdivan Tekirdağ: Süleymanpaşa Trabzon: Ortahisar

Yatırım tavsiyesi içermez.