Stefan Kuntz: Türkiye için oynama ismine ikna etmeye çalışacağım

Atletizm

Global Mod
Global Mod
A Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, başında oynatacağı oyun biçimini oluşturduğunu söyleyerek, “Açıklamış olduğumuz takımımızda bulunmayan oyuncuların ulusal ekip mesleği bitti, gelmeyecek diye düşünülmesin lütfen. Burada olanlar da sonsuza kadar burada kalacak diye bir kural yok. Kapılar kimseye kapalı değil, kimsenin yeri de garanti değil” dedi.

A Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz ile Ulusal Kadrolar Sorumlusu Hamit Altıntop, kimi spor müdürleriyle Riva Hasan Doğan Tesisleri’nde sohbet toplantısında bir ortaya geldi. Kuntz ve Altıntop, birfazlaca hususta samimi açıklamalarda bulundu.

A Ulusal Ekip Teknik Yöneticiliği için Hamit Altıntop’un kendisini aradığında şaşırdığını söz eden Alman teknik adam, “Ama Türk Ulusal Kadrosu’nun teknik yöneticisi olmak için bu biçimde bir teklif gelmesine bir o kadar da gurur duydum. Olağan Türkiye’yle ilgili olumlu anılarım var. Biliyorsunuz 1995-1996 döneminde Beşiktaş’ta forma giydim. O periyotta Şampiyonlar Ligi’ne katılabilme hedefiyle kulüp beni almıştı. Rosenborg’a kaybetmiştik dış alanda, sonrasındasında buradaki maçta 2 gol attım. Yenildik fakat âlâ bir başlangıçtı benim için. Burada Türkiye toplumsal hayatına epey âlâ entegre olduk. Eşim dışarıya çıktı, kucak dolusu halka karıştı, çocuklarım anaokuluna gitti. özetlemek gerekirsesı bize 1 yıllık tecrübe bile olsa geçmişte hiç halktan kopuk olmadık. Büsbütün aile olarak entegre olduk ve şu anda da kendimi epeyce rahat hissediyorum burada bulunmaktan. Adaptasyon ile ilgili bir kaygım yok” diye konuştu.

“Hem öğretip hem öğrenmek mesleğim için önemli”

Mesleğinde iki tane kıymetli öge olduğunu vurgulayan 58 yaşındaki teknik adam, “Hem öğretip hem öğrenmek mesleğim için değerli. İrtibatta benim için inanç çok kıymetlidir. Basında birtakım haberler çıktı; benim ağzımdan çıkmayan fakat bana atfedilen. Bu usul şeyler hayli hoşuma gitmedi açıkçası. Bu üslup haberler yerine işin doğrusunu benden almaya çalışırsanız hayli sevinirim” formunda konuştu.

Ulusal oyuncuların prim alması hususuyla ilgili bir soruya da yanıt veren Kuntz, “Bu sorunun genel alanının idare heyeti üyelerimiz ve Ulusal Ekipler Sorumlumuz Hamit Altıntop olduğuna inanıyorum. Zira finansal bir mevzu. Lakin şunu söyleyebilirim; Almanya’da da prim konusu tartışılagelmiştir. Natürel pazarlama gücü üzere hususlara baktığınız vakit ulusal kadro bunu daima getirir. Fakat bir taraftan da bu bir kulüp ekibi değildir. O yüzden gurur, onur, ülkeyi temsil etme üzere faktörler devreye girdiği için orada ikinci bir görüş olur” tabirlerini kullandı.

“Takımda büyük bir potansiyel var”

A Ulusal Takım’ın büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen ay-yıldızlı grubun tecrübeli çalıştırıcısı, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Çünkü geçmişte alınan sonuçlar var. Ancak daha sonra aksiye dönen bir tablo var. Öncelikle bunun sebeplerini araştırmak, onlarla yüz yüze yapacağım görüşmelerde biraz da bunları öğrenmek birinci amacım olacak. İkincisi; olağan ki her hocanın kendi şekli olduğunu varsayım edersiniz. Ben de olaya kendi stilimle yaklaşacağım. Bu süreç içerisinde oyuncularla ilgili biroldukça bilgi aldım. Hatta maçları statlardan seyrettim ve kendi detaylarımi oluşturdum. Şu ifadeyi kullanmak istiyorum; oyuncuları, en yeterli performanslarını kulüpte sergileyen yapbozun kesimleri üzere düşünürsek, bu âlâ oynayan yapboz kesimlerini yani oyuncularımızı fotoğraf oluşturmak için kullanacağız. Benim işim bu, çalışmam bu türlü olacak.”

“Şenol Güneş’le bir görüşmemiz olmadı”

Alman teknik adam, Şenol Güneş’le bir görüşmesinin olup olmadığıyla ilgili soruya, “Şu ana kadar bir görüşmemiz olmadı. Ancak eski tahlil takımının datalarından faydalandık zira bize ulaştırdılar bu bilgileri. Bütün bunlara karşın ben önyargısız bir biçimde kendi yolumdan yürümek istiyorum. Bu yüzden statlara gidip maçları canlı izliyorum. Oyuncularla sıkı bir telefon trafiği yapıp birebir temasımı bu yüzden kurdum. Tahlil bilgileri elimizde mevcut, niyet manasında da kendi özgür fikirlerimizle yürümek istiyoruz. Şu anda başımda oyun üslubunu oluşturmuş durumdayım. Ne kadar müddet aldıklarına bakacağız son haftalarda. İdmanlarımızda da bu fikir stilinde çabucak uygulamaya geçeceğiz. Hiç kimsenin burada sıkılmaya bile vakti olmayacak diyebilirim. Çok değişik olacak zira bizden bir sürü bilgi alacaklar, gerek maç manzaraları gerek saha çalışmaları gerekse yapacağımız toplantılar olsun. Burada bol bol onlara bilgi sağlayacağız. Dün ayrıntılı programımız üzerinde çalışıp son halini verdik. Ekip menajerimiz de biraz telaşa kapıldı açıkçası zira bol bol idman içeriyordu program. Olağan fizikî performans antrenörümüz olacak bizimle birlikte çalışan. Kendisi bütün oyuncularımızın kulüplerindeki fizikî performans antrenörleriyle temastaydı. Son devirlerde oynadıkları maç ve yaptıkları egzersizlerde ne kadar ağır programları olduğuna kadar ayrıntılı bir biçimde çıkarttı. Oyuncularımız buraya geldiğinde de antrenman yoğunluklarını bunları dikkate alarak hazırlayacağız” diye karşılık verdi.

Kuntz, tazminat ile ilgili olarak ise her mukavelede olduğu üzere unsurun olduğunu tabir etti.

“Birfazlaca şahısla konuştum”

Takım seçimini nasıl yaptığıyla ilgili soruya ise Alman teknik adam şöyleki karşılık verdi:
“Ben birfazlaca şahısla konuştum, fikirlerimi anlattım, niyetlerimi söylemiş oldum. Hamit de benim en yakınımda olan kişi. Ona da doğal ki aktardım. Onun da fikirlerini dinledim, argümanlarımızı ortaya koyduk. Sonunda da seçim sonucunı verdim. Ben birtakım futbolcu arkadaşlarımıza da danıştım. Onlardan da fikirlerini aldım. Niyetlerimi oluşturdum, sonucumı bu türlü verdim. Almanya’da da bu biçimde; her insanın fikri var. Almanya’da da 80 tane ulusal grup antrenörü var. Ben önden bakıyorum, cepheden. Hamit tahminen sol çaprazdan bakıyor, siz tahminen tam karşıdan bakıyorsunuz. Bu tıp farklılıklar var. Biroldukça öbür perspektiften gelen görüşü dinledikten daha sonra bir karara varmak benim işim. bu türlü olmalı diye düşünüyorum. Açıklamış olduğumuz takımımızda bulunmayan oyuncuların ulusal ekip mesleği bitti, gelmeyecek diye düşünülmesin lütfen. Burada olanlar da sonsuza kadar burada kalacak diye kural yok. Kapılar kimseye kapalı değil, kimsenin yeri de garanti değil.”

“Elinizdeki oyuncuların yatkınlığı her neyse ona bakılırsa çıkarsınız”

“Üçlü savunmaya nasıl bakıyorsunuz, oynatmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna ise tecrübeli teknik adam, “Alman Ümit Ulusal Grubu’ndaki usulümüz 4’lüydü. Fakat rakibe karşı 3’lü daha âlâ sonuç verir sonucuna vardıysak 3’lü kullandık. Önümüzdeki günler şunun için belirleyici olacak; oyuncularımın hangi taktiksel formasyona yakın olduklarını gözlemleme imkanına sahip olacağım. Benim başımda 4’lü olmuş, 3’lü olmuş hangisinde oynamak istersem isteyeyim Norveç maçı üzere bu kadar kısa müddette oynayacağın değerli bir maç var ise aslına bakarsan ona 3’lü oynayacağım, 4’lü oynayacağım diye yaklaşmazsınız. Ona elinizdeki oyuncuların yatkınlığı her neyse ona göre çıkarsınız. Doğal ilerleyen uzun müddette küçük balans ayarları ile oynayarak istediğimiz noktaya getirmek üzere çalışmalar yapabiliriz ve ülkümüze varabiliriz. Birinci etapta şunları söyleyeceğiz oyuncularımıza; dinamik oyun, mevkilerin bizim için kıymeti, hangi mevkinin bilhassa savunma manasında neler yapması gerektiği konusunda ikazlarımız olacak. Futbolda 4 kıymetli an vardır; topa sahip olduğunuz an, topa sahip olmadığınız vakit, topu kaptığınız an ve topu kaybettiğiniz an. Topu kaybettiklerinde neler yapmaları gerektiği konusunda başlarında fikirleri olacak. Topu kazandığınız vakit yahut top bizdeyken neler yapılabileceği konusunda da onları bilgilendireceğiz. bu biçimdelikle daha üretken olabilecekler” yanıtını verdi.

“Buranın koşullarına uygun emsal bir tahlil üretilebilir”

Alman ekolünün Türkiye’de uygulanıp uygulanamayacağı konusunda da kıymetlendirme yapan Kuntz, “Öncelikle bu 4 maçı geçirmemiz gerekiyor. Bundan daha sonra fazlaca vaktimiz olacak. Hamit ve idare konseyi üyelerimizle yaptığımız toplantılarda onlar Türk futboluyla ilgili değiştirmek istedikleri şeylerden kelam ettiler. Ancak doğal ne üzerine tartışırsak tartışalım bu tartışmaları Almanya-Türkiye odağına koymak kolay değil zira orada hoş olan bir şeyi buraya almanız âlâ olmayabilir. Her yapacağımız şeyde Türkiye ile uyumlu tahliller geliştirmeye dikkat etmemiz lazım. Almanya’da 55 tane kulübün altyapı için akademisi var. Almanya’da 364 tane ‘Gelişim Noktası’ ismini verdiğimiz tesis var. Buraya kulüpler 12 ile 15 yaşındaki oyuncularını pazartesi günleri gönderiyorlar ve burada uzman hocalar eşliğinde ekstra eğitim alıyorlar. Lakin artık bunu söylemiş oldum diye birebirini burada uygulayalım demiyorum. İşte bu noktada Hamit’in de çalışması gerekiyor. Türkiye ile uyumlu bir yolunu bulması lazım. Türkiye büsbütün farklı bir ülke… Buranın kurallarına uygun benzeri bir tahlil üretilebilir” açıklamasında bulundu.

“Gerçekten bu küçük yanlış anlaşılmayı büyütmeye gerek yok”

İmza merasiminde Sergen Yalçın hakkında söylemiş olduklerinin hatırlatılması üzerine Alman teknik adam, “Kesinlikle dalga geçmek üzere bir şey değildi. Bu yalnızca gerçek niyetimin kalpten söylerken hürmet ögesi barındırarak latife yollu tanımıydı. Bana Sergen ile oynadıktan daha sonra ne vakit ‘oynadığın en güzel orta saha oyuncusu kimdi’ diye sorulsa ben her vakit Sergen için, ‘oynadığım en âlâ orta saha oyuncusuydu’ dedim. Şayet kalpten, ortasında hürmet da barındırarak söylenen bu küçük espriden yanlış anlaşılma oluştuysa özür dilerim. Lakin beşerlerle çalışma biçimimin da anlaşılması açısından bir fikir verdiğini düşünüyorum. Ortaya bu biçimde küçük şeyler katmak üslubumdur. Olumlu olduğu vakit her şey ne kadar hoş, gülümseyen insan diye konuşur. Kaybettiğimiz vakit da ‘Bak hala gülümsüyor. Gitmesi lazım’ üzere yorumlar yapılır. Lakin benim karakterim bu biçimde. Sergen ile bir görüşmem olmadı. Lakin oyuncularla görüşmeleri yardımcılarımla bir arada yapıyoruz. Kenan Koçak’ın bir görüşmesi oldu. 4 maç geçtikten daha sonra hocaları ve kulüpleri ziyaret etme çeşitlerimiz başlayacak. Zira telefonla görüşme yapmaktan çok yüz yüze görüşmenin daha sağlıklı olacağına inanıyorum. O periyotta natürel ki onunla da görüşeceğim. Hakikaten bu küçük yanlış anlaşılmayı büyütmeye gerek yok” dedi.

“Geçmişte olanı yargılamak benim işim değil”

A Ulusal Takım’ın Avrupa Şampiyonası’ndaki performansıyla ilgili ile de görüşlerini aktaran ay-yıldızlı grubun işvereni, “Ben o periyotta Alman televizyonu için yorumculuk yapıyordum ve maçları izledim. Alışılmış benim yaptığım tahliller dışarıdan bir göz. İçeride olanları bilmiyorum. Fakat geçmişte olanın niye olduğunu yargılamak da benim işim değil diye düşünüyorum. Onları Avrupa Şampiyonası’na götüren performansları her ne ise oyuncularımızı o performanslarına geri döndürmek işim diye düşünüyorum” sözlerini kullandı.

“İyi oyuncuları Türkiye için oynama ismine ikna etmeye çalışacağım”

“Türk ve Alman pasaportlu oyuncuları Türk Ulusal Ekibi’ne mı Alman Ulusal Ekibi’ne mı kazandırmak için uğraşacak?” sorusuna da karşılık veren Kuntz, “Ahmed Kutucu’yu, Alman Ulusal Kadrosu’nu seçmesiyle ilgili ikna etmeye çalışmıştım örneğin. Almanya Federasyonu’ndaki ulusal kadrolar yöneticisi örneğin kendisinin kalbinde hem Yunanistan için hem Almanya için yer olduğunu söylemişti. bu biçimde hangisini seçeceksin? ‘2 çocuğun varmış üzere düşüneceksin bu biçimde’ dedi. Bir adedini başkasından daha epeyce sevemezsin diyor. Genç bir oyuncunun vermesi gerektiren birinci karar aslında bu. Artık A Ulusal Grup seçimleri için kuralları değiştiriyorlar. Çoğunlukla 21-22 yaşına kadar Ümit Ulusal seviyesini bitiriyorlar. Ümit Ulusal Ekip için 1 maça çıktıktan daha sonra artık değişim bahtı kalmıyor. Güzel bir ağım var Avrupa seviyesinde. Bu 4 maç geçtikten daha sonra Türkiye için oynayabilecek Türk oyuncuyu nitekim düzgünse Türkiye için oynama ismine ikna etmeye çalışacağım” diye konuştu.

FERDİ KADIOĞLU KELAMLARI

Fenerbahçe’nin genç oyuncusu Ferdi Kadıoğlu ile ilgili soru üzerine Kuntz, “E.Frankfurt-Fenerbahçe maçında izledim kendisini, bilgi aldım. Öncelikle Ferdi’nin hangi ulusal grubu seçeceğine karar vermesi gerekiyor. sonrasındasındasında kendisinin Türk vatandaşlığı için müracaatta bulunması lazım. Akabinde kendisi için FIFA nezdinde ulusal ekip değişikliği başvurusu yapılabilir” dedi.

“Yüzde 100’ünü vermiş bir Stefan Kuntz olacak”

Baskıdan korkmadığını da tabir eden A Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Ben bu baskı istiyorum. Zira Hamit de bana bu işi teklif ettiğinde benim başımdaki de buydu aslına bakarsan. Şayet Türkiye’de ulusal grup seviyesinde nazaranv alacaksanız, o baskının geleceğini bilmeniz lazım. Ben teknik yöneticilik mesleğime Karlsruhe’de başladım. Ekip küme düştü ve daha sonrasında da başka iki kulüpte de epey başarılı olamadım. 1 yıl iş bulamadım. Baskı buydu aslında. Zira ailemin geleceği ne olacak diye düşünmeye başladım. Çağdaş futbol idaresi üzerine eğitim aldım. Koblens ekibinde sportif yönetici olarak nazaranv aldım. bir daha birlikte küme düştük. 1 yıl daha sonra Bochum’da idareye girdim ve bu sefer Bundesliga’daydık. Oradan da Kaiserslautern’a gittim. Orada da CEO oldum. Her şeyden sorumluydum. 3. Lig’e düşmemek için 8 puan farkımız vardı. 2. Lig’de kalmayı başardık. Bundesliga’ya yükseldik. Bir kulüpte her şeyden sorumlu olmak da bir çeşit baskıydı. Bu tek adamın yapacağı iş değil. Bu bir grup işi. Hamit ile başlıyor, takımım var ve öteki takımım. Ben kazanıyorum, siz kaybediyorsunuz diye bir durum yok. Daima birlikte kaybedeceğiz, daima birlikte kazanacağız, sorumlusu benim. Yüzde 100 sadakat istiyorum, inanç, inanç ve dürüstlük. Bunu birlikte başaracağız. bu biçimde bütün bu yük benim omuzlarımda olmamış oluyor. Baskı ne kadar büyük olursa kupa da o kadar büyük olur. Büyük kelamlar söylemek istemiyorum. Şayet bu projede başarısız olursak da yüzde 100’ünü vermiş bir Stefan Kuntz olacak, yüzde 99’u değil. Güzel sonuçlarımız olursa daima birlikte kutlarız. Âlâ gitmezse ben bu biçimde giderim, başım da dik olur. Zira şunu derim; ‘Stefan, sen çalıştın. Yüzde 100’ünü verdin. Elinden geleni yaptın. kararı bu biçimde oldu. Tahminen o an için yetmedi ancak o an için yapabileceğinin en uygununu yaptın.’ Fakat doğal ben eminim kendimden, ilerleyen devirde Hamit ile mukaveleyi uzatma konuşmaları yapacağız.”

“Löw ayrılınca Almanya Ulusal Kadro teknik yöneticiliği için nazaranv bekledin mi?” sorusuna da yanıt veren deneyimli teknik adam, “Löw ayrılacağını deklare ettiğında bütün genç ulusal ekip hocalarının beni A Ulusal Kadro hocası olarak tavsiye ettiklerini biliyorum. Biz bu hususta bir toplantı yapmak istedik fakat bu toplantı gerçekleşmedi. Bu durumdan dolayı ben tatmin olmadığımı sorumlu bireylere söylemiş oldum. Ancak artık bu husus geride kaldı. Hansi Flick de Bayern Münih’den ayrılıp ulusal ekibin başına geçeceğini söylemiş olduğinde şu biçimde düşündüm; ‘Çok hakikat bir karar. Zira aslına bakarsanız Bayern’den 7-8 oyuncu ulusal gruba geliyor. İdare manasında kolaylık olacak.’ Bundan daha sonra da mevzuyu kapattım, yanlışsız bir karar diye düşündüm” kelamlarını sarf etti.

Ayrıyeten Teknik Yönetici Kuntz, Michael Rechner’in kaleci antrenörü olarak bakılırsave başladığını, 4 maçlık dönemden daha sonra daha evvel Türkiye’de de nazaranv almış bir kaleci antrenörünün daha gruba katılma ihtimalinin bulunduğunu da kelamlarına ekledi.

Hamit Altıntop: “Buraya o denli bir futbol ortamı girecek ki dışarıda kuyruk olacak”
Türkiye Futbol Federasyonu Ulusal Gruplar Sorumlusu Hamit Altıntop, kelamlarına prim sisteminde yeni bir düzenlemeye gideceklerini belirterek başladı. Yeni sistemde Teknik Yönetici Kuntz ve grubunun bu hususla ilgilenmeyeceğini lisana getiren Altıntop, “Şeffaf bir prim sistemimiz olacak. Bundan daha sonra yeni tertibimizde prim sistemi liderimiz liderliğinde bir prim sistemi olacak. O prim sisteminde her şey hayli şeffaf ve net olacak. Pazarlığa açık olmayacak. Ülkemizin durumuna göre epeyce şeffaf ve liderimizin, idaremizin sonucu olacak. Hoca ve takımıyla hiç bir alakası olmayacak” dedi.

“Dünya Kupası’na gidersek bir jest olacaktır”

A Ulusal Kadro’nun, 2022 FIFA Dünya Kupası’na katılması halinde futbolculara bir jest yapılabileceğinin altını çizen TFF yöneticisi, “Dünya Kupası’ndan evvel bu biçimde şeyleri hiç konuşmadık. Konuşmaya da vaktimiz olmadı. Dünya Kupası’na katılırsak ortamızda konuşup liderimizin liderliğinde bir karar vereceğiz. Kadromuz giderse bir ödül, jest olacaktır. Lakin yeni Avrupa Şampiyonası başlamadan evvel bu fazlaca net olacak. Maç maç ve bir katılma primi olacaktır. O da paylaşılacak ve hiç bir tartışmaya açık olmayacak” sözlerini kullandı.

“Hedefimiz hakikat futbolu yansıtabilmek”

Medya bağlantısını bundan daha sonraki süreçte daha tesirli kullanacaklarını aktaran Hamit Altıntop, şu biçimde devam etti:

“Genel manada irtibatta epeyce güzel olduğumuzu söyleyemeyiz. Lakin orada da bir tertip kuracağız. Bir standartımız olacak, maçın kararı ne olursa olsun. Olağan nizamımızda sık sık bir ortaya geleceğiz. Bizim buradaki maksadımız hakikat futbolu yansıtabilmek ve artık futbol külçeşidini arttırmak, sevdirmek.”

“Şahıslarla alakalı olmayan bir sistem olacak”

A Ulusal Futbol Grubu’nun aday takım seçimlerine ait; “Bu mevzuyla ilgili hiç bir spekülasyonu kabul etmiyorum artık” diyen Altıntop, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Çünkü burada bizim bahsettiklerimizi uygulamaya çalıştığımızı da bakılırsaceksiniz. Hoca, yeşil sahanın ortasındaki sorumlu kişi o; takımıyla, oyunuyla. Biz de doğal ki onun yöneticisi olarak ikazlarımızı, hatırlatmalarımızı yahut yeri geldiğinde övgülerimizi hissettireceğiz. Lakin oraya birini getirip buradan müdahale etmek kelam konusu muhakkak olamaz. Ne söylemiş olduk; her alanda değişikliğe gidiyoruz. Üslubumuzla, sistemle ve bu sistemin sürdürülebilecek bir sistem olmasını istiyoruz. hiç bir biçimde şahıslarla alakalı olmayan bir sistem olacak. Takım, oyun anlayışı – stili, değişiklikler hepsi hocanın sorumluluğunda; olumlu-olumsuz.”

“Top rakipte olduğunda defans yapma halimiz net”

Ulusal ekibin oyun biçimine de özetlemek gerekirse değinen Ulusal Ekipler Sorumlusu Hamit Altıntop, “Top rakipte olduğunda defans yapma halimiz net. Orada hiç bir biçimde oyuncunun kendine göre atak yapma talihi yok. Lakin hamle manasında inisiyatifi oyuncuya da bırakabiliriz, bırakıyoruz da. Orada üretkenlik istiyoruz. Lakin defansif manada nettir” diye konuştu.

“Alman ekolü getirme üzere bir niyetimiz yok”

Ulusal ekibe Alman ekolü getirme üzere bir niyette olmadıklarını da vurgulayan Altıntop, “Hocamızın burada olma niçinlerinden biri Alman olduğu için değil. Bizim hedeflediğimiz çağdaş, süratli futbol, oyun ortasında değişken oynayan bir futbol hayal ettiğimiz için. Bizim hocayla buraya Alman ekolü falan getirme üzere bir niyetimiz yok. Bizim coğrafyamız farklı, insanımız farklı. Küçük atılımlarla hoş şeyler ortaya çıkaracağımıza inanıyoruz. Ulusal ekibin en büyük sorumluluğu; hoca eğitimi, hakikat talimat, çalışma metotları sunması ve bunların uygulanması, denetlenmesi. A Ulusal Ekip hocamız öbür gruplarla işbirliği halinde olacak. Her yerde işbirliği olacak, her yerde masada oturulup futbol konuşulacak. Oyuncular buraya gelirken geçmiş maçlar hazırlanacak, gelecek maçlara hazırlayacağız. Gruptaki eksiklerini onların hocalarıyla bağlantı halinde olup farklı düzeylere getireceğiz inşallah. bu biçimde bu da kadroya yansıyacak. Saha haricinde da çalışacağız. Her gün 2 tane futbolcu vermeyi düşünüyoruz basına. Halkımız futbolcuları tanısın” biçiminde konuştu.

Ulusal kadronun EURO 2020 performansı

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda, A Ulusal Kadro’nun ortaya koyduğu performansı da pahalandıran Hamit Altıntop, “O periyotta bir hocamız vardı. Bir oyun anlayışımız vardı. Hoş sonuçlar da üzücü sonuçlar da oldu. Türk Ulusal Grubu’nun saha ortasında hissini bir kenara bırakmış bir maç oynadığına şahitlik etmemiştik lakin son maçlar maalesef öyleydi. Bunun teknik taktikle de alakası yok. Bunun daha sonradan bir itimatla alakası olduğuna inanıyorum hocayla, oyuncularla ilgili. Zira ne olursa olsun maçlar kazanılır, kaybedilir ancak orada bir grup vardır, takım de elinden geleni yapar. Lakin son haftalar maalesef yoktu. Burada genelinden gitmek lazım” dedi.

Altıntop, “Buraya o denli bir futbol ortamı girecek ki dışarıda kuyruk olacak. Türk pasaportu var ise, güzel oynuyorsa herkese kapımız açıktır. Ancak; ‘Biz A Ulusal Grup’ya geliriz, banko oynarız. bu biçimde geliriz’ bu biçimde talepler de var. Dünyanın en saçma şeyi” tabirlerini kullandı.

“Baskının keyfe çevrilmesi, vakte yayılması gerektiğini biliyorum”

Üzerinde baskı hissedip hissetmediği istikametinde gelen bir soruyu Hamit Altıntop, şu biçimde yanıtlandırdı:

“Ben idareye girmedilk evvel futbolculuk vaktimde da etrafımda futbolun paydaşlarıyla ilgili baş yoruyordum. Her vakit kendime en büyük baskıyı yapan bendim. Ne bir hoca ne bir taraftar benim kendime yaptığım kadar baskı yapmadı. Ben birinci günden itibaren ister istemez rekabet ortasındaydım, ikizimle birlikte. Fakat rekabetimiz her vakit şeffaftı. Bu epeyce kıymetliydi. Zira güzel bir gelişim için, başarıyı yakaladıktan daha sonra tutabilmek için adil hissi, itimadı fazlaca değerliydi. Kendimden beklentilerim fazlaca büyük. Türkiye’mizin gerçeklerini de biliyorum. İnsan kaynağında biraz daha uzaklık kat etmemiz gerektiğini, eğitmemiz gerektiğini fakat kumaşımızın epey yeterli olduğunu ve bunu hızlandırabileceğimizi düşünüyorum. Biraz da yurt haricinden dayanak almamız gerektiğine inanıyorum. Amaçları gerçekleştiremezsem benden daha hayli üzülen olmayacaktır. Baskı var kendime fakat bunun keyfe çevrilmesi, vakte yayılması gerektiğini biliyorum. Gerçeklerle de yüzleşiyorum.”

Kısa, orta ve uzun vadeli planlar

Hamit Altıntop; kısa, orta ve uzun vadedeki planlarını ise şöyle anlattı:

“Kısa vadede Dünya Kupası’na katılmak. Bunu başarabiliriz. Orta vadede Avrupa Şampiyonası’na katiyetle katılmamız lazım. Orada uygun bir futbol imajı vermemiz gerekir. Uzun vadeli de FIFA sıralamasında birinci 15’i, birinci 10’u zorlamak. Zira o potansiyelimiz var. Nüfus olarak da kalite olarak da var.”