Şenol Güneş: çok olumsuz bir duruma düştük

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) A Kümesi ikinci maçında Türkiye, Galler’e 2-0 yenilerek kümeden çıkma talihini zora soktu. Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Şenol Güneş, maç daha sonrası yaptığı açıklamada “Baya olumsuz bir duruma düştük. Burada kazansak ya da birliktee kalsak âlâ olurdu. Galler’i yenebileceğimizi düşünüyorduk. Olumsuz bir durum var. Öbür maçlara bakmak gerek ancak sıkıntı bir durumda görüyoruz kendimizi” dedi.

Oyunu da pahalandıran Şenol Güneş, şunları söylemiş oldu:

“İki maçta sıfır puanla çıkıyoruz. Bu bizim için hiç güzel değil. Büyük hayallerle geldik. Hem oyun birebir vakitte sonuç olarak farklı şeyle bekliyoruz. Makûs başladık. daha sonra toparlanıp oyuna ortak olduk. Durumlar bulmaya başladık. Fakat beklemediğimiz bir anda golü yedik. Bu biraz oyunumuzu etkiledi. İkinci yarıda da oyuna ortak olarak başladık. Top kayıplarımız fazla oldu.

Alanı büyütünce rakibe de oynama talihi verdik. Oyun olarak beklediğimizin altında oynadık ancak daha uygun sonuçla ayrılabilirdik buradan. Üzgünüz.”

“TAKIMIN ÜSTÜNDE BİR YÜK VAR”

Maç daha sonrası düzenlenen basın toplantısında “Takımın üstünde bir tartı var” diyen Şenol Güneş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İtalya maçının şoku, bu maçta da devam etti. Bu turnuva değerliydi. Daha güzel oynayarak çıkmamız gerekiyordu. Galler büyük avantaj yakaladı. Kazanmayı düşünürken, birliktee de kalamadık. Son maç öncesi averaj da öbür kadrolara göre makûs gözüküyor. Ekibimiz genç, bu turnuvaları yaşamadı. örneğin rakibin dikkati, oyunu soğutması, az sayıda oyuncuyla çıkarken bile oyunu bizim alana yığması tecrübe… Pas yaparak oyunu tutmasalar bile bizim alana 2-3 oyuncuyla gelip oyunu tutmaya çalıştılar. Futbolcular saha ortasında kendilerine verilen bakılırsavlerden sorumlular. Oyuncuları sorumlu olarak görmek yanlışsız değil. Skor güzel değilse sorumlu benim.”

Takım tercihi ile ilgili yöneltilen soruya ise Şenol Güneş, şu karşılığı verdi:

“Merih de Kağan da Çağlar da bizim için âlâ oyuncu… Ozan Kabak da düzeldi lakin oynamıyor. Ozan Kabak sakatlıktan çıktı. Aldığımız oyuncuların bizim idmanda gösterdiği performanslar da önemli… Maç makus bittiğinde herkesi değiştirebilirsiniz. Biz Okay’dan ve Ozan Tufan’dan daha yeterli bir oyun bekliyorduk. Geriden topu aldığımızda sıradan çıkması kıymetliydi. Ozan Kabak’ı oynatsaydık pası yeterli yapsaydık doğru… Fakat bunları tartışamayız. Kadrosu olabilecek en uygun biçimde çıkardım. Okay ve Ozan Tufan’dan bugün daha güzel oyun bekliyordum. Olmadı ve onları değiştirdim. Ozan Kabak’ı da oynatabilirdim. Merih daha hazır. Ekibin yenilgisinin sebebi bir oyuncuya bağlı değil. Merih, Kaan, Çağlar hepsi yeterli oyuncu. Bir şey söylerken mevzuyu kendi istediğiniz yere getirirseniz, bir manası kalmaz.”