Sacha Boey’in kırmızı kartı yanlışsız mu? Uzmanların görüşleri…

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Galatasaray’ın Alanyaspor ile 2-2 birliktee kaldığı maçta Sacha Boey’in gördüğü kırmızı kart tartışma konusu oldu. Galatasaray’ın 10 kişi kalmasına niye olan konumla ilgili olarak beIN Sports’ta uzmanlar görüş bildirdi.

Süper Lig 11. haftasında Alanyaspor’u konuk eden Galatasaray, 2-0 öne geçtiği maçta alandan 2-2’lik birliktelikle ayrıldı. Sacha Boey’in 30. dakikada direkt kırmızı kart görmesiyle 10 kişi kalan sarı kırmızılı takım, ikinci yarıda Alanyaspor baskısına dayanamadı ve uzatmalarda yediği gol daha sonrası galibiyeti kaçırdı.

Galatasaray cephesi, maçın sonunda hakem Ali Palabıyık’a ağır ve sert tenkitlerde bulunurken, Sacha Boey’in kırmızı kartının hakikat olup olmadığı konusu gündeme geldi. Alanyaspor kontratağında rakibinin istikrarını bozan Boey’e direkt kırmızı kart veren Ali Palabıyık’ın sonucu, beIN Sports’ta uzmanlar tarafınca yorumlandı.

“TAM SÜZEMEDİ”

Eski hakemler Deniz Çoban, Lale Orta ve Bülent Yıldırım’ın durumla ilgili yorumları şöyle:

Bülent Yıldırım:
Kadronun kontratakta yakalandığını görüyoruz. Sacha Boey topu düzgün denetim edip pas vermeyi başaramadığı anda, Candeias ayağını ortaya sokuyor. Boey de rakibini küçük bir atılımla suratını, hızını bozuyor. Bu alanda bulunan beşerler olarak içtenlikle şunu söylememiz lazım. Bu hızla depar atıp gelirken, ihlal anına fokuslanırken, karşılaşmanın hakemi topun nerede olduğunu tam olarak süzemedi. Ve yanılıp buna kırmızı kart verdi. Verebilirsiniz. Pekala bariz gol talihinde hangi kriterler var? Topun suratı, atağın tarafı, denetim ya da denetim mümkünlüğü, rakibin pozisyonu ve ara. Bu topun suratı Candeias açısından hızlı mi? Evet. Candeias ayağını koyduğu anda top açılıyor. Ne Candeias’ın ne de Sacha Boey’in denetiminde. En kıymetlisi topun denetim muhtemelliğine baktığımızda ikisi için de denetim mümkünlüğü yakın. Arttan gelen Muslera için de olasılıktan bahsedebiliriz. Burada VAR hakeminin müdahil olması ve bu durumu kurtarması gerekirdi.

“VAR TAHMİNEN ÇAĞIRDI AMA…”

Lale Orta:
Yüzde 100 bütün kriterlerin oluşmadığını düşünüyorum ben de. Burada bariz bir gol talihi olmadığını ve kırmızı kartın yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu çeşit durumlarda hakemler daha fazlaca sarı kart veriyor. Ali Palabıyık yürekle o biçimde yorumluyor lakin VAR en azından davet etmeliydi. Tahminen ‘VAR çağırdı ancak hakem de ben gördüm net sonucumı verdim’ demiş olabilir. bu biçimde bir konuşma geçmediyse, bunu seyrettirmesi ve sonucun sarıya dönebileceğini düşünüyorum. Karar yanlış olmuş.

“UEFA’NIN TALİMATI VAR”

Deniz Çoban:
Fikrimi net söyleyeyim. Detaylı izah ettiniz. Bana göre de yanlış karar. Lale hocamın tespiti bedelli Top kaleciye yanlışsız yaklaşıyor. Muslera’nın topu denetim etme mümkünlüğü var. Kırmızı kartın yanlış olduğu fikrindeyim. Ancak hakemin üzerinden değil de, farklı yerden bu işi okumak istiyorum. Biz eğitimin fazlaca bedelli olduğunu söylüyoruz. MHK üyelerinin ağzından çıkacak cümlelere dikkat etmelerini, bir gün bir şeyi kurtarmak için söylemiş oldukleri cümlenin öbür bir binayı yıkabileceğini söylüyoruz. Lakin dikkate almıyorlar. Eğitimin değerini söylemiş oldukçe üzerinde durmuyorlar. Antalya-Kasımpaşa maçının uzatma anlarında Kadir Sağlam’ın gösterdiği kırmızı kart var. Kaleye aralığı bu kadar. UEFA’nın talimatı var, oyuncu kendi yarı alanındaysa bariz gol talihini aklınızdan çıkartın. Bırakalım Muslera’yı, savunma oyuncularının konumunu… Oyuncu daha kendi yarı alanında. Birinci kriter kaleye olan aralık.