PLASPED: Süreç devam ederse fabrikalar kapanır

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Pandemi sürecinde küresel şirketlerin üretimi azaltması ve memleketler arası nakliyatta yaşanan konteyner sıkıntısının navlun meblağlarına yansımasının plastik dalını hammadde krizine sürüklediğini belirten Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) İdare Şurası Lideri Ömer Karadeniz şöyleki konuştu:

“Hammaddeyi döviz üzerinden satın alan üreticilerimiz, son devirde kurdaki yüksek artış ile önemli kahra girmiştir. Yaşanan bu düşünce devam ettiği sürece maalesef iç piyasaya da olumsuz yansıyacak, dövizdeki süratli ve yüksek artışlardan kaynaklı dalda önemli bir sakinlik yaşanacaktır. Hammadde fiyatlarındaki önemli artışlar ülkemiz endüstrisi için kıymetli olan üretimi, istihdamı ve ihracatı etkileyecektir.

Bilhassa hammaddedeki artış enflasyonu tetikleyecek ve geliri düşük olan tüketiciye önemli zorluklar yaşatacaktır. Gündelik olarak dövize bağlı artış gösteren fiyatlardan ötürü endüstrici yeni fiyat tarifesi oluşturmakta zorluk çekecek, iç pazarda talepler azalma noktasına gelecektir.

Üretim yardımıyla ayakta duran endüstrimiz, bu süratli yükselişler ve doğuracağı sonuçların önüne geçilmediği sürece üretim yapamaz hale gelme tehlikesi ile karşı karşıya kalacak ve fabrikalarda üretim çarklarının durması kaçınılmaz olacaktır. Adeta domino tesiri yaratacak olan bu durum birlikteinde işsizlik ve istihdam sıkıntısını da getirecektir.”

Yatırım tavsiyesi içermez.