Peri bacalarında neler oluyor! Belediye lideri kendine ruhsat verdi, kuzenine ceza yazı

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Çözünmeye uğrayan Peri Bacaları’nın, doğal görünümü bozmayacak biçimde müdafaa altına alınması gerekirken, üzerlerine metal tel atılıyor. Sanatçı ve turizmci Yüksel Eren, ‘Maalesef doğayı düşünen yok. Parası olan istediğini yapıyor’ diyerek bölgedeki uygulamalara reaksiyon gösterdi

Aydınlık’tan Recep Erçin Kapadokya’da yılda 2.5 milyona yakın turist ağırlayan bölgeyi ziyaret etti. bakılırsame’de yer alan dükkânında çeşitli heykeller tasarlayan sanatçı, turizmci Yüksel Eren ile kısa bir çeşide çıktı. Bölgedeki çarpık yapılaşma ve Peri Bacaları’nın durumunu yakından gözlemleyen Eren ile evvel goreme merkez sonrasındasında Uçhisar tarafında incelemeler yaptı.

‘BELEDİYELER DEREBEYLİK OLDU’

Erçin’in haberi şöyleki: tipimiz sırasında kent merkezindeki doğal yapılar içerisine kurulan işletmeleri, Peri Bacaları’nın etrafının adeta araç otoparkına dönüştürüldüğünü gözlemledik.

Vakit zaman basına yaptığı açıklamalarla medyanın da tanıdığı bir isim olan Yüksel Eren, Kapadokya bölgesindeki gelişimi hem sanatçı birebir vakitte turizmci gözüyle izleyen bir isim. Eren, aşınmaya uğrayan Peri Bacaları’nı da takip ederek fotoğraflıyor. Elindeki fotoğrafları gösteren Eren, “Çatlakları doğal yapı ile onaracakları yerde üstlerine metal tel atıyorlar. Şu imgelere bakın. Kapadokya bölgesine çekidüzen verilmesi lazım. Herkes bir yerden tutuyor. Kendi çıkarını düşünüyor. Geleceği düşünerek yapılan bir iş yok” dedi.

Mahallî idarelerin uygulamalarını eleştiren Yüksel Eren, “Burada derebeylik var. Her belediye kendini haklı gösteriyor. Belediye liderlerinin yaptığı yer dert olmuyor, vatandaşın yaptığı ıstırap oluyor” sözlerini kullandı.

‘BÖLGE YOK OLUYOR’

Peri Bacaları’nın yapısı gereği her geçen gün aşındığına dikkat çeken Yüksel Eren, şu görüşleri savundu: “Proje ismi altında bölge yok oluyor. Teksas’a dönmüş burası. Kendilerine bir şey yok, kendinden olmayanlara yargı yolu açık, yargıyı da yanıltıyorlar. Plan projem var, diyor. Benim heyetten çıkmış planım var, diyor. Bu metal tellerle yapılar korunmaz. Burası çözünmeye uğruyor. Ancak parayı veren düdüğü çalıyor. 4-5 kişi kendi ortalarında kitabına uyduruyorlar. Kapadokya yok olmuş umurlarında değil.”

19 Ağustos 2021 tarihinde yayımlanan “Peri Bacaları şantiyeye dönmüş” başlıklı haberimizde değindiğimiz “tüneli” de yerinde gördük. Kelam konusu yapının Roma periyodunda Toroslar’dan vadiye, oradan da yerleşim merkezine su getirmek gayesiyle inşa edilen su geçidi olduğunu öğrendik.

TUVALET YAPANA AĞIR CEZA!

Vatandaşın talebinin yargının yanıltılmaması olduğunu kaydeden Yüksel Eren, kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Ben zirveye tuvalet yaptım. Ağır cezadan yargılandım. Heyet olarak Kapadokya’da hangi Peri Bacası’nı korumuşlar? Bir turizmci ve bir sanatçı olarak bana söylesinler. Vali de bizi dinlemiyor.

“Ben taş ustasıyım. Bu Peri Bacaları’nın açılmaması için çatlaklar için neler yapılır derseniz, ortasından halat üzere tahliller bulunabilir. Doğal görünümü bozmayacak biçimde bir müdafaa altına alalım. Fakat maalesef doğayı düşünen yok. Parası olan istediğini yapıyor.”

ÇİNLİLER DE AYAĞINI KESMESİN!

Cinsimiz sırasında kent merkezindeki doğal yapılar içerisine kurulan işletmeleri, Peri Bacaları’nın etrafının adeta araç otoparkına dönüştürüldüğünü gözlemledik.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan onaylı dokümanı de bulunan Yüksel Eren, gelen turistler konusunda da çok hassas. Turistlerin buradan ayrılırken yanlarında buraya ilişkin ve burayı hatırlatacak birtakım el üretimi nesneler satın alabilmesinin, hem bölgenin tanıtımı tıpkı vakitte ülkeye döviz kazandırılması manasında yararı olacağını düşünen Eren, bakılırsame merkezdeki atölyesinde doğal taşlardan bir ekip heykeller yapıyor. Eren, daha evvel Avustralya’dan ve Yeni Zelanda’dan gelen turistlere, birtakım berbat niyetli kimseler sahtekarlık denilecek muamelelerde bulunduğu için o bölgeden gelen turistin ayağının kesildiğini sohbetimiz sırasında tabir etti. Yüksel Eren ayrıyeten, Çin’den gelen turistlerin de başına birebir kasvetin gelmemesi için yetkilileri uyardı.

KENDİNE RUHSAT VERDİ KUZENİNE CEZA YAZDI

Yüksel Eren ayrıyeten belediyelerin birtakım uygulamalarına işaret ederek, kuzeni de olan goreme Belediye Lideri Ömer Eren’e ilişkin olduğunu öne sürdüğü işletmenin terasını gösterdi. Eren, “Fazladan yer yapıyor, kendi kendine ruhsat veriyor. Benim 14 metrekare alanıma giriyor. Konseye şikayet ettiğimden dolayı benim 30 yıllık terasıma 35 bin lira ceza yazdı” savında bulundu.

Yatırım tavsiyesi içermez.