NBA’in savunma yıldızı ve başantrenörü Paul Silas, 79 yaşında hayatını kaybetti.

Avcılar

Member
LeBron James’in Cleveland Cavaliers ile ilk profesyonel çıkışına rehberlik etmeyi içeren bir koçluk kariyerine başlayan üç NBA şampiyonluk takımının ribaund ve savunma ayağı Paul Silas, Cumartesi günü Charlotte’un dışında Denver, NC’deki evinde öldü. 79 yaşındaydı.

Kızı Paula Silas-Guy, sebebinin kalp durması olduğunu söyledi.

Silas, özellikle hücumda taktik ribaund yaklaşımıyla biliniyordu. Sağlam bir 6ft 7in forvet, dikey yetenek eksikliğini telafi etmek için takım arkadaşlarının şutlarının kavisini ve dönüşünü inceledi.

Silas 1964’te NBA’e bir röportaj için geldiğinde St. bu ölüm ilanı bu yılın başlarında. “Bir kez yerine oturduğunda, onu hareket ettiremezdiniz.”

Silas beş NBA serisinde oynadı, en son Seattle SuperSonics’te takıma koçluk yapan Wilkens ile yeniden bir araya geldi ve 1978-79 şampiyonluk sezonunda değerli bir rol oyuncusu oldu.

Ancak Silas, Hawks’ta beş yıl ve Phoenix’te üç yılın ardından Boston Celtics’te 16 sezonunun en önemlisini yaşadı. Silas, 1972’de Charlie Scott’ın müzakere hakları karşılığında Celtics patriği Red Auerbach’tan Suns tarafından satın alındı ve 6 fit 9 pivot Dave Cowens ile sağlam bir ön saha ikilisi oluşturdu.

Auerbach, 17.5 sayı ve 11.9 ribaund ortalamalarıyla sezonun en iyi istatistiklerine sahip olduktan sonra Silas’ın peşine düştü. The Boston Globe için Celtics’i takip eden Bob Ryan, rakip Knicks’in yıldız forvetine atıfta bulunarak, “Red’in Silas’ı istemesinin ana nedeni, onları yoran Dave DeBusschere ile uğraşmaktı,” dedi.

Cowens ve Silas, sahada hızla bir kimya geliştirdiler, Cowens’ın çevreden şut atma yeteneği, Silas’ın pota etrafında rakiplerini zekasıyla alt etmesi için içini açık bıraktı ve burada da parmak uçlarında ustaca itti.

Silas, 2014’te dijital spor yayını Grantland’e “Ben ve Dave takımları eskitmeye başladık” dedi. “Onları giy demek istiyorum.”

Tom Heinsohn tarafından yönetilen Celtics, ara sıra Silas’ı bir başlangıç olarak ve takım arkadaşı John Havlicek tarafından ilk yedek veya altıncı adam olarak ünlenen rolde kullandı.

1974 playoff’larında, Doğu Konferansı Finallerinde 1973’te Knicks’e kaybettikleri için misilleme yaptılar, ardından lig finallerinde Kareem Abdul-Jabbar liderliğindeki Milwaukee Bucks’ı geride bırakarak son maçı deplasmanda kazandılar.

1975’te hakları Auerbach tarafından geri alınan Cowens, Havlicek, Jo Jo White, Silas ve Scott’tan oluşan bir çekirdekle Celtics, 1976’da Phoenix’i altı maçta yenerek şampiyonluğu da kazandı.

Auerbach daha sonra The Globe’dan Ryan’ın “en büyük hatası” dediği şeyi, bir maaş anlaşmazlığının ardından Silas’ı Denver Nuggets’a satarak yaptı. Silas, sporun en güçlü temsilcisi ve NBA Oyuncular Derneği’nin yönetici direktörü Larry Fleisher ile birlikte çalışarak Celtics’in yıldızları gibi, özellikle de takımın beyaz yıldızları gibi ödeme almakta ısrar etti.

Fleisher’ın yardımıyla ve soyunma odasında biraz araştırma yaparak Silas, NBA takımı maaş bordrolarını buldu ve siyah oyunculara benzer ve bazen daha düşük becerilere sahip beyaz oyunculardan daha az ödeme yapma eğiliminde olduğunu keşfetti.

1975’te rakip Amerikan Basketbol Birliği’ne daha fazla para getirmek için takımdan ayrılan bir başka Siyah Celtic olan Don Chaney’e göre, müzakerelerde Auerbach oyunculara “Bunu size vereceğim, kimseye söyleme” dedi.

Chaney 1991’de “Silas gelene kadar kimse konuşmadı” dedi. “Etrafta dolaşıp insanlara ‘Ne yapıyorsun?’ diye sormaya başladı.”

Silas’ın ayrılışı, 1970’lerin sonlarında Celtics için bir düşüşe yol açtı ve Cowens’ı o kadar kızdırdı ki, 1976-77 sezonunun başlarında iki aylık bir ara verdi.

Cowens, 2014 Grantland makalesinde “1976’da bir şampiyonluk kazanmıştık, bu yüzden neden iyi bir şeyi karıştıralım ki?” Paul’e kızgındım ve bunun olmasına izin verdiği için Celtics’e kızgındım.”

Silas, Denver’daki oyun süresi kısaldığı için Celtics’ten ayrıldığına pişman olduğunu itiraf etti. Louis’deki genç Silas’ı 30 kilo vererek 220 kiloya düşürmeye teşvik eden yıldız muhafız Wilkens ile yeniden bir araya gelmesini memnuniyetle karşıladı.

Wilkens, “Benimle bire bir oynamasını sağlardım,” dedi. “Paul yemek yemeyi severdi ve ona ‘Bu diyete girmezsen beni asla koruyamazsın’ dedim, o da yaptı.”

Paul Theron Silas, 12 Temmuz 1943’te Prescott, Ark.’da doğdu ve 8 yaşında ailesi Leon, Clara ve iki erkek kardeşiyle birlikte Oakland, California’ya taşındı. Babası demiryolu bekçisi olarak çalıştı. Aile, Oakland’da başlangıçta Silas’ın üçü büyüyüp ritim ve blues grubu Pointer Sisters’ı oluşturan kuzenleriyle bir evi paylaştı.

Silas kuzenleriyle okul korosunda şarkı söyledi ama boş zamanının çoğunu West Oakland’daki DeFremery Park’ta rekabeti domine ederken geleceğin Celtics harikası Bill Russell’ı izleyerek ve idolleştirerek geçirdi. Russell’ın neredeyse on yıl önce oynadığı McClymonds Lisesi’nde Silas, üniversiteyi üç sezonda 68-0’lık bir rekora taşıdı ve Creighton Üniversitesi’nden burs kazandı. Kardeşi William ona Omaha, Neb.’e kadar eşlik etti, ancak Silas okuldayken kalp durmasından öldü.

Gençken Silas, maç başına ortalama 20,6 ribaund ile ülkeye liderlik etti. 1964 NBA seçmelerinde St. Louis’in 12. veya ikinci turun üçüncü seçimiydi.

Sila’nın NBA kariyerinin ardından – maç başına 9.4 sayı ve 9.9 ribaund ortalamaları yakaladığı, iki All-Star maçında oynadığı ve iki kez birinci takım tüm savunmaya seçildiği – asistan ve baş antrenör olarak uzun bir kariyeri oldu.

NBA’in ilk günlerinin zorlu ve inişli çıkışlı günlerinde reşit olmuş biri olarak, 2003’te Cleveland’da 19 yaşındaki LeBron James’e akıl hocalığı yapmak için mantıklı bir seçimdi. profesyonellere.

James’i karşılayan karnaval atmosferinde, Silas inatçı bir uygulayıcı oldu ve James’in geniş çevresinin antrenman yapmasına ve çaylak fenom dışında herhangi birinin takım için oynadığını resmi Cavs mal satıcılarına bildirmesine engel oldu.

Silas, 2003’te Haberler’a “LeBron buraya geldiğinde, diğer herkesle birlikte gelmek zorunda” dedi.

The Times’ın haberine göre, Cavaliers 2005’te 12 maçın dokuzunu kaybettiğinde, Silas ve James güçlü bir bağ oluşturmuş gibi görünse de kovuldu.

James, Times’a “Paul Silas’ı çok sevdim – bana yeteneğimi erkenden gösterme şansı verdi” dedi. “Koç, bir yenilgiden sonra bile her zaman iyimserdi.”

Silas’ın baş antrenörü olarak 12 sezonun en iyisi, Silas’ın Hornets’ı 49-33’lük bir rekora götürdüğü Charlotte’taki 1999-2000 sezonuydu. Sezon, takımın en iyi oyuncularından biri olan Bobby Phills’in takım arkadaşı David Wesley’in karıştığı bir araba kazasında ölümüyle gölgelendi. Her ikisinin de Porsche’lerinde takımın arenasının yakınında dinlendiği bildirildi.

O zamanlar 56 yaşındaki Silas, “Çocuklar bana bir baba figürü gibi bakıyor,” dedi Hornets, birinci tur play-off mağlubiyetiyle sonuçlanan sezonlarına devam ederken Phills’in kaybının yasını tutarken.

Röportajlarında babasıyla yakın bir ilişkisi olmamasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Silas, oğlu Stephen’ın koçluk kariyerine başlamasına yardımcı oldu ve onu 2000 yılında Charlotte takımına ekledi. Stephen Silas, 2020’de Houston Rockets’ın baş antrenörü oldu.

Silas, Stephen ve Paula’ya ek olarak, 1966’da evlendiği eşi Carolyn (Kemp) Silas’tan sağ kalmıştır; Bayan Silas’ın ilk evliliğinden olan üvey kızı Donna Turner; üç torun; ve iki üvey çocuk.

Silas, James’e akıl hocalığı işini kazandıran itibarı benimsedi: dayanıklı, uyumlu, ataerkil bir figür olması.

Silas, 1972’de The Globe spor köşe yazarı Leigh Montville’e “Bu oyunu mahvedemezsiniz – kendi oyununuz bozulur” dedi. “Vahşi oynarım ama asla deli oynamam. Bir fark var.”

Alex Traub raporlamaya katkıda bulundu.