NBA Onur Listesi'nde yer alan ve yayıncılık yıldızı Bill Walton 71 yaşında hayatını kaybetti

Avcılar

Member
Olağanüstü pas ve ribaund becerileriyle UCLA'da iki, NBA'den Portland Trail Blazers ve Boston Celtics'te ise birer ulusal şampiyonluk kazanmasına yardımcı olan ve kekemeliğini aşarak iyi konuşan bir yorumcu haline gelen pivot Bill Walton, Pazartesi günü evinde hayatını kaybetti. San Diego'da. 71 yaşındaydı.

NBA onun kolon kanserinden öldüğünü açıkladı.

Kızıl saçlı bir hippi ve sadık bir Grateful Dead hayranı olan Walton, UCLA antrenörü John Wooden'ın destekçisiydi ve 1972 ve 1973'te NCAA şampiyonluğunu kazanan ve 1971'de başlayan 88 maçlık galibiyet serisini sürdüren Bruins takımının merkezi figürüydü. Üç kez yılın milli oyuncusu seçildi.

Walton'un en iyi oyunu, St. Louis'de Memphis State'e karşı 1973'te oynanan ulusal şampiyonaydı. İlk yarıda faul sorunu yaşadı, ancak daha sonra 22 şutun 21'inde kariyerinin en yüksek puanı olan 44 sayı attı ve UCLA'nın 87-66 galibiyetinde 11 ribaund yakaladı. Bu, okulun 10 yıl içindeki dokuzuncu şampiyonluğuydu.

Henüz abartılı bilinç akışı hitabet becerileriyle tanınmayan Walton, maçtan sonra fazla bir şey söylemeyi reddetti. Soyunma odasından çıkarken gazetecilere şunları söyledi: “Kusura bakmayın, arkadaşlarımla tanışmak istiyorum. Ben şimdi gidiyorum.”

Portland tarafından 1974 NBA seçmelerinde genel klasmanda birinci seçilmeden önce UCLA'da bir yıl daha oynadı. 1977'de Jack Ramsay antrenörlüğünde şampiyonluğu kazanmadan önce sakatlıklara, teknik direktör Lenny Wilkens'in yönetimindeki iki başarısız sezona ve vejetaryen beslenmesi, kırmızı at kuyruğu ve sakalına yönelik eleştirilere katlandı.

Knicks genel menajeri Eddie Donovan, Haberler köşe yazarı Dave Anderson'a “Jack Ramsay'nin Walton'a ulaştığını düşünüyorum” dedi. “Ligimizdeki tüm koçlar arasında John Wooden'a en yakın olanı Jack Ramsay'dır; bilgili ve müsaittir. Sanırım Walton buna yanıt verdi.”

Ancak Walton'un tüm NBA kariyeri boyunca aklını kurcalayan soru, sayısız sakatlık yaşamasaydı ne kadar iyi olacağıydı. Bill Russell'dan daha mı iyi? Wilt Chamberlain'i mi? Kareem Abdul-Jabbar, UCLA'daki seleflerinden biri mi?

Walton bir sezonda hiçbir zaman 70'ten fazla maç oynamadı – En Değerli Oyuncu seçildiği 1977-78 sezonunda bile yalnızca 58 maçta oynadı – ve tam dört sezonu kaçırdı (1978-79, 1980-81, 1981). –82 ve 1987–88).

Portland kariyerinin başlarında “Sağlıklı olduğumda, gerçekten iyi oynadığımı düşünüyorum” dedi.

Kendisine gerçek Bill Walton'u gören olup olmadığı soruldu.

“Sanmıyorum” dedi.

Gençliğinde oyun alanında oynarken dizinden sakatlandı. Ancak anılarından birinde yazdığı gibi, “Ölüden Dönüş: Sesi Aramak, Işığı Parlatmak ve Aşağı Atmak” (2016), “sonsuz bir dizi ölüme yol açan şey benim deforme olmuş ayaklarım – kusurlu temelimdi.” “Bu, stres kırıklarına yol açtı ve bu da sonuçta şu anda içinde bulunduğum tüm karmaşayı yarattı.”

Çoğunlukla ayak ve ayak bileklerinden olmak üzere 40'a yakın ortopedik ameliyat geçirdi.

“Ayaklarım uzun süre dayanacak ya da basketbol oynayacak şekilde tasarlanmadı” diye ekledi. “İskeletim, esnek olmayan ve katı yapısal temelim, 26 yıl boyunca koşmanın, zıplamanın, bükülmenin, bükülmenin ve çarpmanın sonsuz stresine ve etkisine dayanamadı.”

William Theodore Walton III, 5 Kasım 1952'de San Diego şehir merkezi yakınındaki La Mesa, Kaliforniya'da doğdu. Babası Ted bir sosyal hizmet uzmanı ve yetişkin eğitimcisiydi ve annesi Gloria (Hickey) Walton bir kütüphaneciydi. Bill, kekemeliğinden dolayı son derece utangaçtı ve okulda sınıfta neredeyse hiç konuşmadığını ve öğretmenlerinin ona seslenmemesinden mutlu olduğunu yazdı.

Anılarında, yan taraftaki ailenin oyunun potasını ve potasını söküp kendisi ve babasıyla birlikte evlerinde yeniden monte etmesinden sonra “basketbol ateşinin yüksek bir seviyeye ulaştığını” hatırlıyor.

“Cennetteydim” diye yazdı. “İstediğim zaman oynayabilirdim ve oynadım.”

Bu, La Mesa'daki Helix Lisesi'nde takımının iki eyalet şampiyonluğuyla sonuçlanan basketbolla olan uzun süreli aşk ilişkisinin başlangıcıydı. Takım bir noktada üst üste 49 maç kazandı. Üniversite basketbolunun dominant takımıyken işe alındığı UCLA'ya transfer oldu. Walton'la birlikte Bruins, 30-0'lık iki sezon geçirdi ve üniversitedeki üç sezonunu 86-4 tamamladı.

Walton, UCLA'dayken Vietnam Savaşı'na karşı bir protesto sırasında tutuklandı. Aynı zamanda, ağırlıklı olarak siyahi takım arkadaşlarına sahip beyaz bir oyuncu olarak statüsünün politik olarak da bilincindeydi.

The Nation'a göre tutuklanmasının ardından spor yazarı Bill Libby'ye “Siyahi insanlar uzun süredir haksız muameleye maruz kalıyor” dedi. “Takım arkadaşlarımın çoğu siyahi ve onlara yapılan haksız muamelenin üstesinden nasıl geldiklerini gerçekten takdir ediyorum. Onlar benim arkadaşlarım ve onları anlıyorum. Beyaz olduğum için hak ettiğimin iki katını aldığımı biliyorum.

Walton, solcu radikaller Jack ve Micki Scott'la arkadaştı ve onlarla birlikte 1975'te San Francisco'da bir basın konferansına katıldı. Scott'lar saklanmıştı ve ancak Patricia Hearst'ü (Scott daha sonra itiraf etti) Symbionese Kurtuluş Ordusu üyeleri tarafından kaçırıldıktan sonra barındırmakla suçlandıklarında yeniden ortaya çıktılar.

Walton bir süreliğine Portland'da Scott'larla aynı evi paylaşmıştı ve onlar hakkında FBI tarafından sorgulanıyordu. Basın toplantısında Walton, Scott'lara şunları söyledi: “Size vermiş olabileceğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim ve düşmanla bir daha asla konuşmayacağımdan emin olabilirsiniz.”

Sakatlıkların kariyerini raydan çıkarmasıyla Walton, 1979'da San Diego (şimdi Los Angeles) Clippers'a katılmak için Blazers'tan ayrıldı, ancak yine sakatlıklar onun sonraki dört sezon boyunca birçok maçta oynamasını engelledi. 1985'te Clippers onu Boston Celtics'e takas etti; orada yedek olarak oynamaktan keyif aldı ve Celtics'in Houston Rockets'ı yenerek 1986 NBA şampiyonluğunu kazanmasıyla Yılın Altıncı Adamı Ödülü'nü kazandı.

Sports Illustrated 1986'da takımın başlangıç pivotu hakkında “Celtics'in yapbozunun büyük bir parçası eksikti – Robert Parish'in yerini alacak bir pivot – ve Walton bu amaca mükemmel bir şekilde uyuyordu” diye yazmıştı.

Ancak ayak sakatlıkları Walton'u gelecek sezon oynayacağı son maç olan 10 maçla sınırladı. 10 sezonda maç başına 13,3 sayı ve 10,5 ribaund ortalamaları yakaladı.

1993 yılında Naismith Memorial Basketbol Onur Listesi'ne seçildi.

Geçtiğimiz yıl, ESPN'in “30 for 30” adlı belgesel dizisi Walton'un hayatını dört bölüm halinde anlatıyordu. Her ne kadar kariyeri sakatlıklar nedeniyle sınırlı olsa da dizi “Dünyanın En Şanslı Adamı” unvanını taşıyordu.

Susan Guth'la ilk evliliği boşanmayla sonuçlandı. Geriye eşi Lori (Matsuoka) Walton, ilk evliliğinden olan oğulları, Adam, Nate, Chris ve Los Angeles Lakers ve Sacramento Kings'in eski antrenörü Luke, kız kardeşi Cathy Walton, erkek kardeşi Andy ve dokuz kişi kaldı. torunlar. Kardeşi Bruce 2019'da öldü.

1990'larda Walton beklenmedik yeni bir kariyere başladı: Televizyon oyunu analisti oldu.

2000 yılında Sports Illustrated'a “İngilizce benim dördüncü dilimdir” dedi, “tökezleme, kekemelik ve beceriksizliğin ardından.” Spor muhabiri Marty Glickman'dan öğrendiği tekniklerle kekemeliğini yönetti ve NBA ve üniversite maçları hakkında yorum yapmaya devam etti. NBC, ESPN, CBS ve Pac-12 Ağı. Yorum ortakları arasında Marv Albert, Tom Hammond ve Dave Pasch vardı.

Walton'un yorumları, basketbola olan aşırı coşkusunu tuhaf fanteziler, müzikal ve bilimsel referanslarla birleştiren kendine özgü bir üslupla iletildi. O kadar konuşkan ve abartılı biriydi ki, yeterince yer verildiğinde, partnerinin tek kelime etmesine izin vermeden tüm oyun boyunca konuşabilirdi.

Merkezlere ve forvetlere bağırdığı “At şunu, büyük adam” sloganı, Walton'un analizler sağladığı ve hikayeler anlattığı, kendisi ve yardımcı sunucu Jason Benetti'nin yer aldığı alternatif bir oyun yayını olan “Aşağı At”a ilham verdi. 2022-23 sezonundan itibaren NBA League Pass'ta yer aldı.

Görüşleri bazen alışılmadık sözlü kisvelerle gizlenebiliyordu.

“Hadi ama, bu faul değildi!” diye bağırdı bir anda. “Bu, insani ahlak kurallarının tamamının ihlali olabilir ama bu bir faul değil.” Bir başka sefer şöyle haykırdı: “Ne güzel! Einstein, da Vinci, işler! Ve şimdi Tyreke Evans!”