Minimum fiyat mart ayında 10 Bin TL olacak argümanı

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Ekonomi eski Bakanı Işın Çelebi, Mart ayında minimum fiyata yeni bir artırım beklediğini söylemiş oldu.

Dünya’dan Hasret Ermiş Beyhan’a konuşan Çelebi, minimum fiyatın gelecek yeni artırım ile 10 bin lira olacağını ileri sürdü.

“Tahminime göre Mart’ta 10 bin TL düzeyine çıkarılacak” diyen Çelebi “GSMH’den dar gelirlilerin aldığı hisse yüzde 34’tü. Bu oran yüzde 25’e düştü. İnanılmaz bir gelir gerilemesi var. Bu toplumun huzurunu da tehlikeye atıyor” açıklamasında bulundu.

‘Enflasyonla daha fazla gidemeyiz’

Çelebi, “Türkiye’nin seçim daha sonrasında enflasyonla epey disiplinli bir siyasetle uğraşa girmesi gerek. Türkiye enflasyonla fazlaca fazla gidemez. Sayıları indirdiğiniz vakit hayat pahalılığı problemini çözemiyorsunuz. Tahlil; daima hastalık kalacak, modül parça kararlar alınacak biçimde aranıyor” yorumunda bulundu.

‘2023 yılını toparlamaya yetmez’

Seçimler daha sonrasında tüm Türkiye’yi kuvvetli bir devir beklediğini söz eden Çelebi, “Seçimden daha sonraki aylar 2023 yılını toparlamaya yetmez. 2024 sonuna kadar uğraşmak lazım. Seçim kararı ne olursa olsun bir istikrar programı uygulamak gerekecek. Bütçede gelir masraf istikrarı kalmadı, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 70’in altına indi” sözünü kullandı.

‘Özel kur talebini yanlış buluyorum’

Sermayenin ‘özel kur’ talebi de değinen Çelebi, bunun yanlış bir talep olduğunu belirterek, “Özel kur taleplerini yanlış buluyorum. Kur masada belirlenmez, piyasada belirlenir. Piyasalarda kendi işleyişi ortasında tahlil bulması gerekir. Kur muhafazalı mevduat kitlendi, bir daha cazip hale getirmek için faiz üst hududu kaldırıldı. Bana göre günlük kararlar alınarak gdolayılmeye çalışılıyor” dedi.

Yatırım tavsiyesi içermez.