Maduro garanti verdi: Gaz, altın, kömür için Türk yatırımcılar Venezuela’ya gelsin

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Venezuela Devlet Lideri Maduro içindeki görüşmelerin akabinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde iki ülke içindeki mutabakatların imza merasimine geçildi.

Erdoğan, resmi davetlisi olarak Ankara’ya gelen Venezuela Devlet Lideri Maduro ile bugün bir ortaya geldi. Erdoğan ve Maduro, baş başa ve heyetler ortası yaptıkları görüşmelerin akabinde mutabakat metinlerine imza attı ve ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro ile yaptığı görüşmenin akabinde, “Venezuela’ya yönelik tek taraflı yaptırımlara karşı olduğumuzu Sayın Cumhurbaşkanı ile bir sefer daha paylaştım. Tek taraflı yaptırımlara yönelik ilkesel tavrımızı bilhassa vurguladım” dedi.

Maduro ise “Bankacılık için, gaz için, altın için, kömür için Türk yatırımcıları Venezuela’ya gelsin. Yasal bütün politik, ekonomik tabanlarımız hazır. Bütün garantiyi ben size veriyorum” diye konuştu.

Bakanlar 3 farklı muahedeyi imzaladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Venezuela Turizm Bakanı Ali Ernesto Padron Paredes tarafınca, “Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Turizm Bakanlığına Bağlı Venezuela Devlet Turizm Şirketi Venetur içindeki Mutabakat Zaptı” mutabakatı imzalandı.

İki ülke içindeki “Bitki Muhafaza ve Karantina Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” ise Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve Venezuela Üretken Tarım ve Yerler Bakanı Wilmar Castro Soteldo tarafınca imzalandı.

İki ülke Merkez Bankaları içindeki “İşbirliği ve Mutabakat Zaptı” ise Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu ve Venezuela Merkez Bankası Lideri Calixto Ortega tarafınca imzalandı.

Yatırım tavsiyesi içermez.