Kareem Abdul-Jabbar ‘basketboldaki en iyi silah’tı

Avcılar

Member
İlk yarıda 16 sayı kaydetti. Ancak Lakers üçüncü çeyrekte büyük bir liderlik elde etse bile, Abdul-Jabbar zorlayıcı şutlara direndi ve sürekli olarak tuzaklardan sıyrıldı. Taban çizgisinde 12 metrelik bir yürüyüş ona oyun için 18 sayı verdi. Dördüncü çeyreğin başında maç o kadar ulaşılmazdı ki Jazz’ın koçu Frank Layden, önemli oyuncularını playofflara kalabilmek için oyundan çıkarmaya başladı.

Ancak Abdul-Jabbar rekora o kadar yakındı ki, James Worthy smaç için onu geçtiğinde oyuna geri döndü ve Chamberlain’i eşitledi. Bir sonraki asist Johnson’ın olmalıydı ve Johnson, Lakers’ın yedek oyuncularından biri olan Bob McAdoo’yu beladan kurtardığında, takım arkadaşları McAdoo’ya onu Johnson’a geri vermesi için bağırdılar.

“Büyü neredeyse koştu ve onu yakaladı,” dedi Scott, bu anıya gülerek.

O sezon Jazz’ın ilk yılında bir guard olan Bob Hansen, Johnson’ı korudu ve Abdul-Jabbar’a sağ bloktan bir giriş pasosu vermesi için alışılmadık bir karar vererek ona biraz boşluk verdi.

Hansen, “Gerçekten hikayenin önüne geçmek istemedim,” dedi.

Hansen’in takım arkadaşlarının başka fikirleri vardı. Eaton ve Green, 7-2’lik Abdul jabbar’ı ikiye katlamaya çalıştı, ancak o bir dripling yaptı, sağa döndü ve ardından sola dönerek, böyle bir andan korkan Eaton’ın gökyüzü kancasının üzerine çıktı. Lakers’ın uzun süredir oyun bazında spikeri olan Chick Hearn, top çemberin içinden sıçrarken sevindi.

Abdul-Jabbar’ın takım arkadaşları ona sarılırken Hearn, programda “Yeni gol kralı tahtını aldı,” dedi. “Bu adam benim inanmadığım bir şeyi başardı – ve bunu içtenlikle söylüyorum – bunun bir daha asla olacağını düşünmüyorum.”

Muhabirler, fotoğrafçılar ve ileri gelenler Abdul-Jabbar’ın etrafında toplanırken, Hansen elinde topla kalabalığı yararak ilerledi. Abdul-Jabbar’ı orta sahanın yakınında buldu.

“‘İşte koca adam, top burada. Topu istiyor musun?’ dedim. ‘Evet! Teşekkürler küçük adam” dedi 6-6 yaşlarında olan Hansen. “Ve başımı okşadı.”