Jayson Tatum, Boston Celtics’in 7. maçta 76ers’ı yenmesiyle parlıyor

Avcılar

Member
BOSTON — Jaylen Brown, Pazar öğleden sonraki maçtan önce halka açık platformunu Celtics taraftarlarına net bir mesaj iletmek için kullanmıştı: sesini yükselt. TD Garden’daki enerjinin, takımın Philadelphia 76ers’a karşı NBA Doğu Konferansı Yarı Finalleri serisi sırasında kendi sahasında oynadığı maçlar için neredeyse doğru olduğunu söyledi.

Pazar günü, Brown 7. maçta istediğini aldı. Sabahın erken saatlerinde ve akşamın geç saatlerinde gürültülüydü. Seyirci her smaç ve 3 sayılık atış, her savunma duruşu ve her hücum ribaundu için tezahürat yaptı.

Boston’dan Jayson Tatum, dördüncü çeyreğin sonlarında, muhteşem bir performansın ve kariyerinin en iyi oyununun son anlarında orta çemberin yakınında durduğunda, taraftarları daha da fazla gürültünün içine çekti. Mecbur kalmaya fazlasıyla istekliydiler.

Celtics, yedi maçın en iyisi serisini belirleyen ve Boston’a şampiyonluk hayalinin devam edeceğine dair güvence veren 112-88’lik bir galibiyetle sahadan ayrılırken kalabalık hala tezahürat yapıyordu.

Seri boyunca tam olarak kusursuz basketbol oynamamış, birinci takım All-NBA seçimi olan Tatum, Pazar günü 51 sayı atarak olağanüstüydü – 7. Maç için bir NBA rekoru. Brown galibiyete 25 sayı ekledi. Celtics 30 oyuncuya kadar liderlik ediyor.

“O zaman elimden gelenin en iyisini yapıyorum ve eğleniyorum” diyen Tatum, oyuna olan çocukluk aşkını ifade etmeye çalıştığını da sözlerine ekledi. “Dışarı çıkıp rahatlarsanız ve YMCA’da geçirdiğiniz günleri falan düşünürseniz, işte o zaman oyun başlar.”

Göze çarpan bir kayıp, kendi şampiyonluk umutları olan üçüncü sıradaki 76ers için kesinlikle belirsiz bir sezon dışı ile sonuçlanacaktır. Ancak yakın zamanda ilk NBA En Değerli Oyuncu ödülünü alan Philadelphia’lı Joel Embiid, 7. maçta mücadele etti ve sahadan 18’de 5 şut çekerken maçı sadece 15 sayı ile tamamladı. Sixers guardı James Harden sadece 9 sayı kaydetti.

Embiid, Celtics için “Ligdeki en iyi takım onlar. “Çok yetenekliler ve basketbolda harika olan bir sürü adama sahipler. Onlara yedi maç kaybettikten sonra, çoğunlukla sıkı oynadığımızı düşündüm.”

Doğu’nun 2 numarası olan Celtics, üçüncü çeyrekte Brown ve Tatum’dan arka arkaya gelen 3 sayılık atışları da içeren hararetli bir seri ile maçı ulaşılmaz hale getirdi. Dördüncü çeyrek, zorlu bir playoff serisinin kapanış aşamaları gibi görünen bir partiydi.

Brown, Tatum için “JT böyle oynarsa, yenmemiz son derece zor olacak” dedi.

Celtics, Çarşamba günü Boston’da başlayan Doğu Konferansı Finallerinde sekizinci sıradaki Miami Heat ile karşılaştı. Ön eleme turunda ilerledikten sonra Heat, ilk turda en üst sıralarda yer alan Milwaukee Bucks’ı geride bıraktı ve ardından konferans yarı final serilerinin altı maçında Knicks’i eledi. Boston, ilk turda yedinci sırada yer alan Atlanta Hawks’ı altı maçta mağlup etti.

Heat’in bir yıldızı, sezon sonrasında oyun seviyesini her geçen yıl artıran Jimmy Butler’da – nadiren bir gece izinli olan korkunç bir iki yönlü oyuncu.

Celtics’in Tatum’da patlayıcı bir yıldızı olduğu açık ama 76ers’a karşı mücadele etti. Pazar günü binanın en iyi oyuncusuydu. Sahadan 28’de 17 ve 3 sayılık mesafeden 10’da 6 şut çekerek maçı 13 ribaund ve 5 asistle tamamladı.

Celtics koçu Joe Mazzulla, “Serideki iniş ve çıkışları yeni atlattık” dedi. “Hiçbir zaman duygusal olarak çok yüksek veya çok düşük olmadık. Duygusal birlikteliğimizi koruyabildik.”

Perşembe günü evinde 3-2 önde olan ve maçı bitirme şansı bulan 76ers’ın kaçırdığı fırsatlar peşini bırakmayacak. O maçta Tatum, ilk 14 şut denemesinin 13’ünü kaçırdı. Ancak Celtics savunmada sağlamdı ve Tatum geç kaldı ve galibiyet serisini 95-86 galibiyetle genişletti.

“Dürüst olmak gerekirse, bizi zor durumda bıraktılar,” diyen Tatum, “Ben de rahatladım çünkü sezonumuz bitmiş olabilirdi.”

7. maç doğası gereği önemlidir, ancak her iki takım için de pek çok şey buna bağlı gibi görünüyordu. Celtics için bir mağlubiyet, geçen sezon altı maçta Golden State Warriors’a yenilmeden önce NBA Finallerine yükseldiklerinde elde ettikleri tümden geriye doğru önemli bir adım olurdu.

Ancak ilerleme nadiren doğrusaldır ve Celtics bu sezon alışılmadık şekilde engebeli bir yolla karşı karşıya kaldı: antrenman kampı başlamadan önce beklenmedik bir teknik direktör değişikliği, daha maç oynamadan Danilo Gallinari’nin sezon sonu sakatlığı ve eksik olan bir savunma . ünlü Pep.

76ers için Pazar günkü maç, adil olsun ya da olmasın, onlara 2014 NBA taslağını köşe taşlarından biri olarak kazandıran takım oluşturma egzersizi olan süreçle ilgili bir tür referandumdu. Ama şimdi derin bir playoff koşusunun zamanı gelmişti.

Maç öncesi baskının farkında olan Sixers koçu Doc Rivers, kilit oyuncularının “bitene kadar” çalışmasının önemini biliyordu.

Embiid son sessiz anlarını yarı saha çemberinin yakınındaki ön driplingin önünde geçirdi. Hatta takım arkadaşı Tyrese Maxey’e pas vermeden önce birkaç sahte atış yaptı.

Embiid’in öğleden sonrasının geri kalanı kasvetli geçti. Hardens bir şekilde daha kötüydü. 76ers, konferans finallerine ulaşmadan altı kez üst üste playoff maçına çıktı.

Rivers, Harden’a atıfta bulunarak, “James’in oynamaya geldiğini sanıyordum, gerçekten geldim” dedi. “Maçı izlemek istediğini düşündüm ve çok yokuş aşağı oynadığını düşündüm. Bu gece topla oynamaya devam etmek doğru bir karardı ve hiçbir şey yapmadık.”

Dizi, düzensiz performanslarla doluydu. Bu listenin başında, 1. maçta 45 sayı atan ve hemen ortadan kaybolan ve iki mağlubiyetle sahadan 28’den toplam 5 şut atan Harden vardı. 4. Oyun için yeniden ortaya çıktı ve 42 sayı attı ancak 5. ve 6. Oyunlar’da yine pasif kaldı. Yani soru şuydu: 7. Oyunda Harden’ın hangi versiyonu görünecekti?

İkinci çeyreğin başlarında turnikede topun kontrolünü kaybetmiş gibi göründüğünde mücadele etti. Havada kalan Harden dirseğini savurarak Brown’ın suratına çarptı.

Brown, “Sizi anında uyandırmak için suratınıza bir kurşun gibisi yoktur,” dedi.

Harden bariz bir faul için yuhalandı. Brown iki serbest atış da yaptı ve ardından Tatum, Robert Williams’a smaç yaptı. Rivers, bariz faulü bir dönüm noktası olarak nitelendirdi.

Rivers, “Ondan sonra asla düzgün oynamadık,” dedi.

Harden ile yaptığı çatışmanın ardından kanamayı durdurmak için sol burun deliğine pamuklu çubukla oynayan Brown rakip yedek kulübesinin önüne düştüğünde Celtics koşusuna devam ediyordu. Brown toparlanıp üst kata koşmak için dönerken, 76ers’tan Georges Niang katlanır sandalyesinden Brown’ın sol bacağını tutmak için uzandı.

Brown, Niang’a bağırdı ve her iki oyuncu da teknik faulle vuruldu. Bu noktada, Boston aslında geride kaldı. Ancak taraftarlar gürültülüydü ve Celtics bu şekilde kalmasını sağladı.