İstasyon sahipleri de artırımdan şikayetçi: Bu gidişle hepimiz iflas edeceğiz

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Akaryakıta gelen artırımlara ve artan maliyetlere reaksiyon gösteren Siirtli akaryakıt istasyonu işletmecisi İsmail Ensarioğlu, “Benim umudum kalmadı zira ziyan var. Her bir petrolcü akaryakıttan aylık 20 bin lira ziyan ediyor. Sigorta dahil her şeye artırım gelmiş lakin kâr edemiyoruz. Bu gidişle hepimiz iflas edeceğiz.” dedi.

Akaryakıta yapılan peş peşe artırımlar vatandaşın haricinde taksicilerin, akaryakıt istasyonu işletmecilerinin de belini büktü. Şoförlerin aracın kontağı dahi açamadığını belirten Halit Yavuz, “Mazot fazlaca kıymetlenmiş. Bir seferde artırım olursa insan kendi önlemini alır. İki günde bir mazot artırımı geliyor. Artırımlara yetişemiyoruz. Geçen sene epey yeterliydi. Geçen sene 6-6 buçuktu. Bu sene oldu 16. Yüzde 200 artırım geldi mazota. Şoförler konağı güç açar, açamıyor” dedi.

“TAKSİCİLER YAKITLA BAŞ BAŞA”

Taksicilik yaparak geçimini sağlayan Adil Özdemir ise “Şu an güzel değil. Hala da yükseliş var. Bu gidişle bizi kurtarmaz. Durma noktasına geldi bile. Biz taksiciler yakıtla baş başayız, bizi kurtarmıyor. Müşteri bindiriyoruz ‘niçin artırım yapıyorsunuz’ diyor. Artırım yapmasak biz güç durumda kalıyoruz. Mecbur tartışmaya giriyoruz kimi vakit. Geçen yılki fiyatla şimdiki fiyat içinde yüzde yüz fark var. Geçen sene 8-9 liraydı artık 15 küsur.”

“KİMSE ARACINI ÇALIŞTIRMIYOR”

Yaklaşık 22 yıldır akaryakıt istasyonu işleten İsmail Ensarioğlu, vatandaşın mazotu borçla talep ettiği belirterek şunları söylemiş oldu:

“Son vakit içinderda akaryakıtın durumu hayli makûs. Çok zamlandı, kimse alamıyor. Şu an kimse aracını çalıştıramıyor. Çalıştırdığı vakit da borçla almak istiyor. Borçla da veremiyoruz zira biz peşin aldığımız için borçla da veremiyoruz. Millet sıkıntı durumda. kimi vakit mecburen borçla veriyoruz, paramızı alamıyoruz. Biz de ziyan ediyoruz. Bizim karımızı fazlaca indirmişler. Yüzde 5’e, 6’ya indirmişler. 20 sene evvelce karımız yüzde 16’ydı, mazotun 1 litresi 500 liraydı (bugünkü kıymetiyle 50 kuruş). Düşün biz ne kadar geriye gitmişiz.”

“HER BİR PETROLCÜ AYLIK 20 BİN LİRA ZİYAN EDİYOR”

Her geçen gün ziyan ettiklerini belirten Ensarioğlu, “Benim umudum kalmadı zira ziyan var. Her bir petrolcü 20 bin lira ziyan ediyor bir petrolden. Aylık 20 bin lira ziyan ediyor. örneğin ben 5 bin lira elektrik tüketim parasını veriyordum ayda. Artık 12 bin lira gelmiş. Karım ne olmuş tıpkı. Tıpkı karla bu ziyanı ben nasıl kapatayım. Hatta karımız inmiş” dedi.

“BU GİDİŞLE HEPİMİZ İFLAS EDECEĞİZ”

Köydeki gelirleriyle istasyonu amorti ettiklerini söz eden Ensarioğlu, “Şimdi bizim araçlarımız var, gereçlerimiz var, çocuklarımız var. Bu kadar insan bunun üzerinde çalışıyor. Bu kadar sigorta, her şeye artırım gelmiş lakin bizim karımız inmiş. Bu gidişi ben yeterli görmüyorum. Hepimiz iflas edeceğiz. Düşünün bir ay içerisinde bin 500 benzinlik kapatmış resmi olarak. Kapattılar adamlar. Ziyan ediyor. Biz ziyanımızı nereden getiriyoruz? Köyde kaldığımız için yıllık gelirimizle döndürüyoruz. Köyde fıstıklarımız var, köyde gelirimiz var, tarlalarımız var. Bizi kuşatan köydür. Bizi kurtaran iktisat değil” dedi.

“KİMSE ZARURÎ OLMADIKÇA ARACINA KONTAK VURMUYOR”

Acil bir durum olmadığı surece kimsenin aracını kullanamadığını belirten akaryakıt istasyonu çalışanı Ahmet Gök, “Akaryakıttaki durum şu an gelen sürücülerin yansısını dinliyoruz. Herkes isyan içerisinde. Kimse zarurî olmadığı biçimde otomobiline kontak vurmuyor. Evvelce millet pikniğe giderdi, keyfe giderdi. Otomobilini kullanırdı her biçimde. Artık bakıyorsun bir hastası, acil bir durumu olmadığı sürece kimse kontak vurmaz otomobiline. O kadar ateş kıymeti olmuş” dedi.

“400 LİRAYA DOLDURDUĞUM ARABAYI ŞU AN BİN 400 LİRAYA DOLDURUYORUM”

Akaryakıt fiyatlarındaki artışın bilet meblağlarına da yansıdığını vurgulayan Gök şunları söylemiş oldu:

“Ben 2014 yılında buraya başladığımda gelen minibüsleri 200 liraya dolduruyordum. Artık en berbatı 1.200-1.300 TL’ye dolduruyorum. Ortadaki farka bak. 2 sene evvel de ben burada 400 liraya doldurduğum arabayı şu an bin 400 liraya dolduruyorum. Buradaki köylere biletler 10 liraydı, 5 liraydı, 20 liraydı. Artık birebir kentler ortası üzere 50-100 liralara çıkmış. Bunu halk ödeyemiyor ki. Artık kimse yerinden kıpırdamıyor, hareketlilik yok. Evvelce ben burada 5 bin litre mazot satıyordum. Artık benim satışım 1000-1500 litreye düşmüş.”

“NE İŞVEREN KAZANIYOR NE İŞÇİ”

İstasyona giren günlük araç sayılarında önemli bir düşüş olduğunu belirten Gök konuşmasını şöyleki sürdürdü:

“Fiyat 15,86 lira olmuş, en son gelen artırımla birlikte. Hala da beklentimiz var otogaza da gelecek. 15-20 gün içerisinde 1 lira 20 kuruş artırım geldi akaryakıta. Evvelden buraya giren otomobilin sayısı 300-400’ün üzerindeydi. Şu an buraya giren otomobil sayısı 38-40 içindedır. Vardiyamı aldığım saatten bu yana 38-40 otomobil girmiş. 300 nerede, 30-40 nerede? O kadar düşmüş. Bununla nasıl baş edeceğiz?

Ne biz kazanıyoruz, ne işveren kazanıyor, ne emekçi kazanıyor, hiç kimse kazanmıyor. Bilmiyoruz ne olacak. Hakkımızı da isteyemiyoruz. Çıkar yok. Elektrik faturası çıkmış buraya 8-10 bin lira. Bizim de maaşlarımızı, sigortalarımızı üstüne yüklediğin vakit yüklenici firma altında eziliyor. bu biçimde olmuyor ki. O yüzden işverenler da durmuş. Onlar da ne yapacaklarını bilmiyor. Emekçiyi mi çıkartayım, onun maaşından mı kısayım. Ne yapacağını o da bilmiyor.

“DAHA EVVEL 3 POMPACI ÇALIŞIYORDUK, ARTIK BEN TEK BAŞIMAYIM”

O kadar ki artırımlar gelmeye başladı ki biz fiyat panomuzu değiştirmeye vakit bulamıyoruz. Değiştiriyoruz, daha onu oturtmadan ikinci bir artırım geliyor. Onu oturtmadan başka bir artırım geliyor. O kadar ki süratli fiyat değişimi olmaya başladı. Haftalık olmuş. Evvelce yılda bir defa derlerdi 2 kuruş, 5 kuruş, 8 kuruş bir artırım gelir derlerdi.

Artık 80 kuruşlar, 50 kuruşlar, 40 kuruşlarla geliyor. Ben evvelce bu gördüğünüz istasyonda 3 tane pompacı çalışıyorduk. Her bir pompanın başında bir arkadaş dururdu. Şu an bütün pompalara ben tek başıma bakıyorum zira iş yok, iş düşmüş tek başıma ben bile fazlayım. Girenler ya kurum otomobilidir ya şirket otomobilidir. Şahsi otomobil girmiyor aslına bakarsan.”

Yatırım tavsiyesi içermez.