İstanbul Havalimanı’nda ertelenen kira ve eksik iş ziyanı 3,5 milyar Euro

Mihriban

Global Mod
Global Mod
İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’nın 1,2 milyar Euro’luk kirasının 2043 yılına kadar ertelenmesine reaksiyon gösteren CHP Mersin Milletvekili Ali Yetenekli Başarır, “Herkesi doyurmak zorunda olan devlet beş şirketi doyuramıyor” dedi.

Ertelenen kira gelirinin ek bütçenin yüzde 2.7’sine denk geldiğini hatırlatan Başarır, “Bu para, minimum fiyat alan 5 milyon 620 bin 107 kişinin maaşı demek. Bu para ile 28 milyon 100 bin 535 üniversite öğrencisine burs verilir” dedi.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine nazaran Başarır, Meclis’te yaptığı açıklamada şunları söylemiş oldu:

CENGİZ-KALYON YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMİYOR:

“İGA’nın devlete ödemesi gereken 2018-2019-2020 kira bedeli olan toplam 1 milyar 200 milyon Euro 2043’e kadar ertelenmişti. Bunun niçinini sormuştuk lakin bir yanıt gelmedi. Bu ihale bir şartnameyle verildi ve bir mukavele var ortada. Devletin ve şirketin kontrat gereği karşılıklı edimleri ve yükümlülükleri vardır. Bu şirket yükümlülüklerini yerine getirmediği üzere şu anda kira da ödemiyor.

28 MİLYON 100 BİN ÖĞRENCİYE BURS VERİLİRDİ:

Kod ve koordinasyonlarda yapılan değişikliklerden dolayı İGA şirketi yani Kalyon ve Cengiz İnşaat lehine 1 milyar 364 milyon Euro’luk bir fark oluşmuş. Bunu neye bakılırsa söylüyorum? 2015 DHMİ İdare Şurası sonucu’nda 1. etap yatırım bedeli 7 milyar 354 milyon Euro iken revize master planı ile bu yatırım bedeli 5 milyar 990 milyon Euro’ya düşmüştür. DHMİ’nin 1 milyar 364 milyon Euro’yu şirketten ek kira olarak ya da ek yatırım olarak alması gerekmekte lakin bugüne kadar ek kira alınmadığı üzere kiralar ertelendi. Bu para, taban fiyat alan 5 milyon 620 bin 107 kişinin maaşı demek. Bu para ile 28 milyon 100 bin 535 üniversite öğrencisine burs verilir. Bu para, getirdiğiniz ek bütçenin yüzde 2,7’si demektir.

BAKANLIK USULSÜZLÜĞÜ ONAYLADI:

İGA gereç, proje ve imal kaidelerine uygun biçimde bu pisti yapmıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da bu usulsüzlüğü onaylıyor. İGA’nın resmi internet sayfasında 3. pistin uzunluğu 3750 metre olması gerekirken bakanlığın onayladığı evrakta 3060 metre olmasında bir sakınca görülmemiş. Yani yüzde 20’sini eksik yapmışlar. Pekala bu eksiklik tahsil edilmiş mi? Hayır.

FUNDA OCAK, BİNALİ YILDIRIM’IN YAKINI:

Periyodun DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, Binalı Yıldırım’ın epeyce yakını, Yıldırım’ın her yerde övdüğü, seçimlerde Yıldırım’ı Habertürk’e bağlanarak öven bu bayanla ilgili birtakım taşınmazları sormak istiyorum. Tepeprime, Next Level, İstanbul Levent Loft, Ulus Savoy’da Ocak’ın kendisinin ve yakınlarının daireleri var mı yok mu? Funda Ocak’ın İstanbul Tepebaşı’nda Butik Oteli var mı yok mu? Devrin bürokratlarının ve yakınlarının İngiltere’de daire alıp almadığı hakikat mu? Ertelenen kira, yapılan eksik işleri topladığımız vakit DHMİ’nin yani halkın 3,5 milyar Euro ziyanından bahsediyoruz.

JELİBON ARAMANIZA GEREK YOK, BU PARAYI ALIN:

Biz 3.5 milyar Euro’yu bulduk. Çok da kazmanıza gerek yok. Midelerine indiğiniz vakit bunu bakılırsaceksiniz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı utanma duygun var ise sen bu havaalanın teslimine onay vermezdin. Ancak sen bu yolsuzlukların yapıldığı piste olur verdin. Sen 1 milyar 364 milyon Euro’luk yatırımı almadın ve utanmadan sıkılmadan 1 milyar 200 milyon Euro’luk kirayı da erteledin. Jelibon aramanıza gerek yok paramızı bu adamlardan alın.

DERHAL SORUŞTURMA BAŞLATIN:

Namuslu bir savcı çıksın bir iddianame hazırlasın ve biz bu paraları alalım. Elimizdeki bu evraklarla net bir biçimde soygun nizamını ortaya koyduk. Herkesi doyurmak zorunda olan devlet beş şirketi doyuramıyor. Ben buradan savcılara sesleniyorum. Bir kesim yüreğiniz var ise, bir kesim vatan sevginiz var ise, bir kesim yetimi, emekçiyi, emekliyi düşünüyorsanız Funda Ocak hakkında, Binali Yıldırım hakkında ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı hakkında derhal soruşturma başlatın.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM:

Funda Ocak hakkında, bakan hakkında hata duyurusunda bulunacağım. Bu ülkenin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, bu ülkenin parasını bu beş şirkete bulaştırma bakanı haline gelmiştir. Bu bakan artık bir güvenlik sorunu haline gelmiştir. Ben kendisinden utanç duyuyorum. Atatürk Havaalanı’nı kapattınız, üstüne buradan kira alamıyoruz ve iş eksik yapılıyor. Bakan hakkında ve Funda Ocak hakkında hata duyurusunda bulunacağız. Bakalım savcılar ne yapacaklar.”

Yatırım tavsiyesi içermez.