İranlı ‘Saadet Zinciri’ davasında iki yöneticiye tahliye!

Mihriban

Global Mod
Global Mod
İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Mohammad Mahdi Raoufi ile Nefes Yegane, bulundukları Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada tutuksuz sanıklar, müştekiler ve tarafların avukatları da hazır bulundu.

İstanbul’da saadet zinciri sistemiyle epeyce sayıda kişiyi dolandırdıkları savıyla haklarında, ‘Suç örgütü kurmak ve yönetmek’, ‘Tacir sıfatı ile hareket eden bireylerin yapmış olduğu dolandırıcılık’ ve ‘Örgüt üyeliği’ hatalarından değişen oranlarda mahpus istemiyle dava açılan biri Türk, 22’si İranlı toplamda 23 sanığın yargılanmasına devam edildi.

“181 BİN DOLAR DOLANDIRILDIM”

Dolandırıldığı argümanıyla şikayetçi olan Mıtra Mobayyen mahkemedeki beyanında, “İran’da 81 bin dolar para verdim. İlerleyen vakit içinderda yüz bin dolar daha ödeme yaptım. Birkaç ay ödeme yaptılar, daha sonra sisteme giremedim. Dolandırıldığımı bu biçimde anladım” sözlerini kullandı.

“160 BİN DOLAR ÖDEDİK”

Baharak Salehnıya, ailecek dolandırıldıklarını söyleyerek, “Ailemle toplamda 160 bin dolar para ödedik. Ödemeleri nakit olarak yaptık. Ziyanım giderilmedi, şikayetçiyim” dedi.

YÖNETİCİ OLDUKLARI TEZ EDİLEN 2 KİŞİ ÖZGÜR BIRAKILDI

Orta sonucunı açıklayan mahkeme, iddianamede örgüt yöneticisi oldukları kaydedilen tutuklu sanıklar Nefes Yegane ile Mohammed Mahdi Raoufi’nin tutuklulukta geçirdikleri süreyi göz önünde bulundurarak, isimli denetim kaidesiyle tahliyelerine karar verdi. Duruşma ertelendi.

YÜZDE 400 KAR DİYEREK KANDIRDIKLARI ARGÜMANI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca hazırlanan iddianamede, kendilerini dünya çapında güç şirketi olarak tanıtıp, insanlara bu güç şirketlerine yatırım yapmaları halinde yatırdıkları para için her ay yüzde 10 kar hissesi ödeneceği, iki yıl kalınması şartı ile yüzde 140 ile yüzde 400 içinde toplu kar hissesi verileceği istikametinde tanıtımlar yaptıkları açıklandı.

10 ŞAHSA 926 YILA KADAR 13 ŞAHSA 243 YILA KADAR MAHPUS İSTENİYOR

İddianamede, 10 sanık hakkında, ‘Suç Örgütünü Kurmak ve Yönetmek’, ‘Tacir Sıfatı ile Hareket Eden Bireylerin Yapmış Olduğu Dolandırıcılık’ hatalarından 278 yıldan 926’şar yıla kadar mahpus cezası istenirken başka 13 sanık için ‘Örgüte üyeliği’ ve ‘Tacir Sıfatı ile Hareket Eden Bireylerin Yapmış Olduğu Dolandırıcılık’ hatalarından 13 yıldan 243 yıla kadar değişen mahpus cezaları talep edildi.

Fahrettin Öztürk/Sözcü

Yatırım tavsiyesi içermez.