İnternet alışverişinde 14 günlük cayma hakkı kalktı!

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Ticaret Bakanlığı, internetten alışveriş yapanları ilgilendiren iki kıymetli değişikliğe gitti. Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Mesafeli Kontratlar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’ni pahalandıran Tüketici Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu, elektronik eserlerde 14 günlük şartsız cayma hakkının kaldırıldığını söylemiş oldu.

Tüketici Hakları Derneği Genel Lideri Turhan Çakar ise, geri kalan tüm mamüllerin iadesi için iade kargo fiyatının artık tüketiciler tarafınca karşılanacağını belirtti. Fakat, teslim edilen eser kusurluysa, tüketiciden iade kargo fiyatı alınamayacak.

Sözcü’den Gamze Bal’ın haberine nazaran Ağaoğlu, kelam konusu değişikliklerin tartışmaya açılmadan Resmi Gazete’de yayımlanmasına reaksiyon gösterdi.

“Vatandaş kendi kendini mi aldatmış olacak?”

“Düzenlemede tespit ettiğimiz iki olumsuz var” diyen Ağaoğlu, “İlki, elektronik eserlerde paketi açmasanız bile cayma hakkının kaldırılmış olması. Yani tüketici gelen paketin hafifçeliğinden şüphelenip, ‘acaba dolandırılıyor muyum’ diye şüphelense ve paketi açmadan iade etmek istese bile edemeyecek” dedi.

Ağaoğlu, “Kargocu ‘ben paketi sağlam teslim ettim’ derken, satışı yapan mağaza da ‘ben de kargoya sağlam verdim’ diyecek. Tüketici kendi kendi mi aldatmış olacak” diye konuştu.

“Düzenlemenin tartışmaya açılmasını isterdik”

Tespit ettikleri ikinci olumsuzluğun da eserin iadesi durumunda artık iade kargo fiyatını vatandaşın kendisinin karşılaması olduğunu söyleyen Ağaoğlu, şu biçimde devam etti:

“Mevcut düzenlemede satıcılar tüketiciden bu biçimde bir fiyat talep edemezdi. Yapılan değişiklik ile satıcı ‘iade halinde kargo bedeli tüketiciye aittir’ halinde şerh düşebilecek. Tüm satıcılar bundan faydalanır ve bu fiyatı talep eder. Biz isterdik ki bu düzenleme tartışmaya açılsın, biz de hem satıcı hem tüketici tarafındaki mağduriyetleri tabir edelim.”

Yatırım tavsiyesi içermez.