İki şirket daha elektrik kısıtlamaları niçiniyle üretime orta verdiğini KAP’a bildirdi

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Kartonsan doğalgaz tedariğinde gidilen kısıtlama, Ege Sanayi ise elektrik kesintisi niçiniyle üretime süreksiz olarak orta verdiğini duyurdu.

İran’ın soğuklar niçiniyle doğalgaz tüketiminin arttığı bir periyotta Türkiye’ye gaz sevkiyatını durdurmasının akabinde gaz santrallerine akış Perşembe günü azaltılmış; ayrıyeten büyük ölçekli endüstrinin doğalgaz ve elektrik kullanmasının da sınırlanacağı açıklanmıştı.

Kartonsan KAP’a yaptığı açıklamada, üretim faaliyetlerinde doğalgaz kullandığını belirterek, “Doğalgazın yurtharicinden tedarikinde ulusal ölçekte tedarik ıstırabı yaşanması sebebiyle, tedarikçi tarafınca arz edilen dogalgaz ölçülerinde kısıtlama uygulanmaya başlanmıştır. Bu kapsamda 1 Nolu Karton Üretim Sınırımızda (KM1) dogalgaz tedarik kısıtlaması kaldırılıncaya kadar, 21.01.2022 tarihinden itibaren üretime süreksiz olarak orta verilmiştir” dedi.

“Serbest bölge fabrikamızda üretim yapılamayacaktır”

Ege Sanayi ise KAP’a yaptığı açıklamada, Ege Özgür Bölge’de 25-27 Ocak içinde 48 saat elektrik kesintisi yaşanacağını tarafında bildirim aldıklarını belirterek, “Yaşanacak elektrik kesintisi niçiniyle hür bölge fabrikamızda üretim yapılamayacaktır” dedi.

Pınarbaşı fabrikası için ise şu anda elektrik kesintisine yönelik şirkete bildiri edilen bir elektrik kesintisi bildirimi bulunmadığını belirten Ege Sanayi, “Şirketimize bildiri edilen bir elektrik kesintisi bildirimi olmamakla birlikte, kelamlı olarak, geçen haftalardaki tüketim ortalamasına nazaran yaklaşık % 15 oranında elektrik tüketimini azaltmamız beklenmektedir” açıklamasını yaptı.

Kartonsan payları saat 1206’da yüzde 2.1 düşüşle 50.95 liradan, Ege Sanayi payları yüzde 1.15 kayıpla 1705.5 liradan süreç görüyor. BIST-100 endeksi ise yüzde 0.5 ekside.

Yatırım tavsiyesi içermez.