İGDAŞ Genel Müdürü Özmen’den tasarruf tavsiyesi: Petekleri rahat bırakın, nefes alsın

Mihriban

Global Mod
Global Mod
İthal edildiği için ünite fiyatı milletlerarası piyasalara bakılırsa BOTAŞ tarifesi ile belirlenen doğalgazın nasıl daha tasarruflu kullanabileceğini İBB şirketi İGDAŞ’ın Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen sıradan lakin tesirli tasarruf tedbirlerini sıraladı:

-Binanın yalıtımının olması en büyük tasarruf kalemi. Güzel bir yalıtım yapılırsa doğalgaz faturalarında yüzde 40’a varan tasarruf sağlamak mümkün.

-Peteklerin gerisine konulan alüminyum yalıtım levhalar büyük yarar sağlıyor. Ben de konutumda çocukların odasında kullanıyorum.

“Petekleri rahat bırakın”

-Petekleri estetik görünsün diye koruma kutusu üzere dekoratif uygulamalar ile kapatmayın. Üzerine örtü, kitap, eşya koyarsanız da ısı sirkülasyonuna mani olursunuz. Petekleri rahat bırakın, nefes alsın. Önüne koltuk koymayın.

-Pencerenin çift cam olması fazlaca değerli. Çift cam değilse fitillerinin yıpranmamasına dikkat etmek lazım.

“Kombiyi büsbütün kapatmayın”

-Kombiyi meskenden uzun vadeli gidecekseniz kapatın. Ancak sabah gidip akşam gelecekseniz en kısık düzeyde bırakın. Büsbütün kapatıp daha sonra açtığınızda bütün konutu ısıtmak için daha epey gaz tüketimine niye olacaktır.

-Hiç kullanmadığınız bir odadaki radyatörü kapatmak mantıklı. Lakin muhakkak düzeye düşürerek bütün konutun ısıtılması daha avantajlı.

-Su ısıtmak için de doğalgazı kullanıyoruz. Suyun sıcaklığını da belirli düzeyde tutmak gerekli. Ülkü ısı 40-45 derece. Suyun ayarını bu düzeyde tutarsanız farkına varmadan tasarruf sağlarsınız.

-Kombinin her yıl yetkili servislere bakımını yaptırmanız da tasarruf sağlar.

-Oda termostatı ve termostatik radyatör vanası da yakıt tasarrufu sağlar.

Yatırım tavsiyesi içermez.