Houston Rockets koçu Ime Udoka’yı tanıttı

Avcılar

Member
Houston Rockets’ın sahibi Tilman Fertitta, geçen yıl Boston Celtics tarafından belirlenmemiş takım politikalarını ihlal ettiği için cezalı olan ve ardından kovulan takımın yeni baş antrenörü Ime Udoka’yı tanıtırken taraftarlardan af diledi.

Fertitta, Udoka’ya ikinci bir şans vermek istemeyen herhangi bir eleştirmenin “iyi bir Hıristiyan olmadığını” söyledi.

Celtics, Udoka’yı Eylül’de 2022-23 NBA sezonu için askıya aldı ve ardından Şubat ayında bir astıyla ilişkisi olduğu için kovdu.

Houston’daki açılış basın toplantısında Udoka, hangi politikaları ihlal ettiğini belirtmeyi reddeden Celtics’ten ayrıldığından beri ilk kamuoyuna açıklama yaptı. Udoka’nın yanında, Celtics’in soruşturma raporunu görüp görmedikleri de dahil olmak üzere bildiklerinin ayrıntılarını vermeyi reddeden Fertitta ve Rockets genel menajeri Rafael Stone vardı.

Stone, “Bunun uygun bir işe alım olduğundan emin olduğumuzu ve süreçte rahat hissettiğimizi söyleyebilirim” dedi. “Ama tam olarak ne yaptığımız hakkında kimseyle konuşmayacağım gibi, Ime ile de bu konuda konuşmayacağım. Bana göre uygun değil.”

Udoka, danışmanlık ve duyarlılık eğitimi de dahil olmak üzere “kendim üzerinde birçok farklı şekilde çalıştığını” ve bunun onu daha iyi bir insan, lider, baba ve koç yaptığını söyledi.

Udoka, “Aylar önce her şey olduğunda, birçok insandan onları zor duruma soktuğum için özür dileyen bir açıklama yayınladım.” Dedi. “Ve bunun arkasındayım ve şimdi bile çok daha fazla pişmanlık duyuyorum.”

Ancak durum – mesele – çözüldü ve bu konuda pek konuşamam” diye ekledi.

Fertitta, NBA ile görüştükten sonra Udoka’yı işe almak konusunda özellikle rahat hissettiğini söyledi. “Biz affedici bir toplumuz ve herkes hata yapar ve belki de insanları affetmememiz gereken bazı şeyler vardır,” dedi. “Ama bence olanlar ve kişisel durumu kesinlikle affedilmesi gereken bir şey.”

NBA Komiseri Adam Silver, Salı günü spor editörleriyle yaptığı bir toplantıda, Houston yetkililerinin soruşturma raporunu görüp görmediğini bilmediğini söylemesine rağmen, takımların Udoka’yı alması konusunda sorun olmadığını söyledi.

Celtics’in onu disipline etmekle doğru kararı verip vermediği sorulduğunda Udoka, “Bunda benim rolüm sorumluluk almak ve sorumluluk almaktı” dedi.

Udoka, “Bir uzaklaştırma aldım ve dürüst olmak gerekirse bunu kabul etmek zorunda kaldım” dedi. “Pekala, ben de çocuklara aynı şeyi vaaz edeceğim. Burada oturup kendime cevap veremem. Yani istediklerini yapmak onların hakkıydı. Ve yaptıkları seçim buydu.

Udoka, yaklaşık on yıl boyunca saygın bir yardımcı antrenör olmadan önce, çoğu yedek olarak NBA’de yedi sezon oynadı. Celtics, 2021-22 sezonu öncesinde onu baş antrenörü olarak işe aldı. Boston’daki ilk ve tek sezonu başarılıydı: Celtics’in Golden State’e yenildikleri NBA Finallerine yükselmesine yardım etti. Şimdi, son üç yıldır ligin en kötü takımlarından biri olan Rockets takımını devralıyor. Ancak Houston’ın önemli bir maaş sınırı, yetenekli genç oyuncuları ve kaliteli draft seçimleri var.