Gül Tatlisi Tanımı

Gülşah

New member
Gül Tatlisi Nasıl Yapılır?

1. Uzun bir ortadan sonra yine merhaba.Sınav maratonu kızımın yaz okulu falan derken oldukça orta verdim.Çocuklar sağolsunlar konutta oluncada maalesef bilgisayarın başına oturmaya pek fırsat kalmıyor.bugün fırsat bulup birikmiş tariflerimden şık görünümlü gül tatlımın tarifinivermek istedim.Çoğunuz eminim denemiştir bu hoş tatlıyı birde benim tarifimle deneyin
  2. ***GÜL TATLISI TARİFİ***
  3. HAMURU İÇİN GEREÇLER:
  4. 1 adet yumurta
  5. Yarım su bardağı yoğurt
  6. Yarım paket margarin eritip ılınmış olacak(ben terem kullanıyorum)
  7. 1 su bardağı irmik
  8. 1 çay bardağı sıvı yağ
  9. 1 yemek kaşığı sirke
  10. 1 paket kabartma tozu
  11. 1 çimdik tuz
  12. 1,5 su bardağı fındık yahut ceviz ince kıyılmış
  13. ŞERBETİ İÇİN:
  14. 3 su bardağı şeker
  15. 3,5 su bardağı su
  16. 3-4 damla limon suyu
  17. YAPILIŞI:Şerbeti için şeker ve suyu kaynatın. (yaklaşık 10 dakika)Sürenin sonunda limon suyunu ek edip bir taşım daha kaynattıktan sonra ocak alın ve ılımaya bırakın.Hamur için verilen gereçleri un ve kabartma tozu hariç yoğurma kabına alıp karıştırın.Un ve kabartma tozunu ek taban güzelce yoğurun.Hamuru iki kesime ayırıp merdane yardımıyla yaklaşıkyarım yada 1 santimkalınlığında açın.Çay bardağı yardımıyla yuvarlaklar elde edin.(resimde görüldüğü gibi)üç yada dört parçayı fotoğraftaki üzere üst üste koyun ortasına ceviz yada fındık koyup rulo formunda sarıp ortadan ikiye kesin.Yağlanmış fırın tepsine dizin.Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında düzgünce kızarana kadar pişirin.Fırından alınca tatlıların birinci sıcaklığı çıktıktan sonra Üzerlerine ılık şerbeti dökün.
  18. NOT:tatlıların şerbetini âlâ çekmesi için ortada zıt yüz edin..
  19. ÖBÜR NEFİS ŞERBETLİ TATLI TARİFLERİM İÇİN TIKLAYIN LÜTFEN
  20. LOKMA TATLISI TANIMIM İÇİN TIKLAYIN LÜTFEN