Golden State’in genç oyuncuları, süper yıldızların gölgesinde gelişmeye çalışıyor

Avcılar

Member
Sabah 5’te alarmı çaldığında Moses Moody battaniyelerine sarınmış sabah soğuğundan korunuyordu. Durumla ilgili hiçbir şeyi beğenmedi. Hangi genç güneş doğmadan yataktan kalkmak ister ki?

Ancak Little Rock, Ark.’da yedinci sınıf öğrencisi olan Moody, bir basketbol oyuncusu olarak verdiği sözü hissetmeye başladı. Ve o zaman bile, eğer ileri gitmek istiyorsa oyunu üzerinde çalışması gerektiğini ve ardından üzerinde daha fazla çalışması gerektiğini biliyordu.

Babası Kareem Moody, onunla bir anlaşma yapmıştı: Musa’ya her sabah okuldan önce pratik yapmasına yardım edecekti, ama Musa’nın kendisi kalkması şartıyla. Hem bir test hem de erken bir özgüven dersiydi: Ne kadar gelişmek istiyordu?

Moses Moody bir röportajda “Egzersiz yapmak istersem, onu uyandırmalı, giyinmeli ve sonra tekrar uyandırmalıydım” dedi. “Ve o zaman benim gerçek olduğumu anlar.”

LA Fitness’teki erken saatleri kısa sürede rutin hale geldi. Moses ayrıca yakındaki bir antrenman tesisi olan Absolute Athlete spor salonunun anahtarlarına da sahipti. Her zaman bir sonraki antrenmanı, bir sonraki toparlanma oyununu, bir sonraki mücadeleyi arıyordu.

Moody, “Zorluklar istiyorsun ve engellere ihtiyacın var” dedi. “Çünkü bir şeyde kötüysen, büyümek için daha çok yerin var demektir.”

Golden State’de ikinci sınıf öğrencisi olan 20 yaşındaki Moody’nin yeni bir mücadelesi var: rotasyonu kırmak ve tutarlı dakikalar oynamak. Fazla zaman kaybetmeden bir takıma katkıda bulunmaya çalışan diğer iki eski birinci tur draft seçimine – James Wiseman, 21 ve Jonathan Kuminga, 20 – sempati duyabilir.

Perşembe günü Boston’da geçen sezonun NBA Finallerinin tekrarında Celtics ile karşılaşacak olan Golden State için şampiyonluklarını savunmakla genç oyuncularını geliştirmek arasında gerilimler var. İdeal olarak, her ikisini de yapabilirdi. Ancak bu, özellikle abartılı beklentileri olan bir takım için karmaşık bir bilmece.

İkinci sınıf bir forvet olan Kuminga, takım arkadaşları Stephen Curry, Draymond Green ve Klay Thompson’ın “mirasını” korumaktan bahsetti. Sakatlıklar nedeniyle kariyeri yavaşlayan üçüncü sınıf bir pivot olan Wiseman, ara sıra geçirdiği dakikaları “büyümesi ve öğrenmesi” için bir fırsat olarak gösterdi. Ve Moody, sabırla sabırsızlık arasında ince bir çizgide yürüdü.

“Doğru kafa boşluğunu korumak zor” dedi. “Ama aynı zamanda bu duyguları kendimden saklamak ve yedek kulübesinde kalmamın bir sakıncası olmadığını söylemek de istemiyorum. Buna katılmak istemiyorum çünkü buna katılmıyorum. Oynamak istiyorum. Her zaman oynamak istiyorum.”

Moody, Kuminga ve Wiseman, her birinin gol atmak için yeterli dakikaya sahip olduğu ve çoğu durumda kendilerini sahadaki en iyi oyuncular olarak konumlandırdıkları G League’de zaman geçirdiler. (Moody, geçen sezon Santa Cruz ile oynadığı beş maçın “yeterli” olduğunu söyledi.) Antrenör Steve Kerr ayrıca, antrenman başlamadan önce ekstra çalışma dönemi olan “altın saat” aracılığıyla gelişimlerini artırmaya çalıştı.

Kerr, “Ancak oyun spikerlerinin yerini hiçbir şey tutamaz” dedi.

Golden State, Kasım ayı sonlarında New Orleans Pelicans’ı ziyaret ettiğinde, Kerr, hırpalanmış birkaç oyuncusunu dinlendirmişti. Sonuç olarak Moody ve Kuminga da büyük dakikalar geçiren genç oyuncular arasında yer aldı. Golden State 45 yaşında kaybetti.

Daha sonra Kerr, Curry ve Green ile akşam yemeği yedi. Onlara o gece aklına gelen bir soru sordu: Maçları kazanabileceklerinden ne zaman emin oldular? Evet gerçekten Maçları kazanmak – bir NBA oyuncusu olarak mı?

Kerr, “Draymond üçüncü yılı olduğunu söyledi ve Steph dördüncü yılı olduğunu söyledi,” diye hatırlıyor Kerr. “Ve sen çok fazla üniversite deneyimi olan, NCAA turnuvasına derinden giren ve önemli oyunlar oynayan iki adamdan bahsediyorsun.”

Kerr sayıları ezdi. Curry, Davidson’da üç sezon geçirirken Green, Michigan State’te dört sezon oynadı. Bu yüzden, liseden ayrıldıkları andan itibaren, NBA’in tüm ayrıntılarını anlamaları ve gerektiğinde kazanacak kadar yetenekli hale gelmeleri yaklaşık yedi yıl sürdü.

Bir üniversite sezonunu Arkansas’ta geçiren Moody, liseden üç yıl uzaktadır. Wiseman, Golden State onu 2020 NBA seçmelerinde genel klasmanda 2 numara yapana kadar Memphis Üniversitesi’nde sadece üç maçta yer aldı. Ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden gelen Kuminga, liseyi bitirir bitirmez G League Ignite’a gitti ve birkaç maç oynadıktan sonra 2021 seçmelerinin yedinci seçimi olarak Golden State’e gitti — Moody’nin yedi sıra önünde.

Kerr, “Zaten NBA’de olduğunuz ve üniversitede alamayacağınız şeyleri aldığınız için büyümelerinin biraz hızlanacağını düşünürdünüz,” dedi. “Ama mesele şu ki, NBA’de yetişkinler kazanır. Çocukların şampiyonluk kazanması çok nadirdir.”

Thompson kendi büyüme sancılarını hatırladı. İkinci sezonunun başlarında, Denver Nuggets karşısında galibiyet şansı yakaladığında iki serbest atış kaçırdı. Maç iki kez uzatmaya gitti ve Golden State kaybetti. Thompson o kadar perişan haldeydi ki arenadan üniformasıyla ayrıldı.

“Hepimiz bu hatalardan geçiyoruz” dedi.

Ancak Golden State’in yıldızları yaşlandıkça şampiyonluk penceresi daraldığı için artık daha az hata payı var.

“Bu genç insanlara hatalarından ders almaları için gereken özgürlüğü veremeyiz” diyen Kerr, ulusal televizyonda bu kadar sık yer almaları ve bu kadar başarılı yıldızların arkasında oynamaları için baskı olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir avuç patlama kaybı, Moody, Kuminga ve Wiseman’a daha uzun mesafeler oynama fırsatı sağladı. 21 Aralık’ta Nets’e 30 puanlık bir mağlubiyetle Wiseman, 28 dakikada kariyerinin en yüksek 30 sayısına ulaştı.

Wiseman, “Hatalarımla oynayabildim,” dedi.

Moody ise takımın geçen yaz bazı serbest oyuncu kayıpları yaşadığını düşünürsek bu sezon daha büyük bir rol oynayacağını düşündü. Ancak gelişim nadiren doğrusaldır ve Perşembe günü başlayan bir maçta 14,8 dakikada ortalama 5,2 sayı atan Moody, ara sıra rotasyonun arka ucundan ayrıldı. Savunmasının içgüdüsel olmasını istiyor. Kerr, topa daha iyi bakmasını istiyor.

Moody, “İşler her zaman istediğiniz gibi gitmez,” dedi, “ama büyümeniz gerekiyor. Daha önce benzer durumlarla karşılaştığımı ve bunun işe yaradığını bilmek de içimi rahatlatıyor.”

Bir lise ikinci sınıf öğrencisi olan Moody North, Little Rock’ı bir eyalet şampiyonasına götürdü ve ardından Orlando, Florida’nın dışındaki bir basketbol santrali olan Montverde Academy’ye transfer oldu. 2021 NBA seçmelerinde 1 numara olacak olan Cade Cunningham ve Toronto Raptors ile geçen sezon Yılın Çaylağı seçilen Scottie Barnes gibi takım arkadaşları tarafından yönlendirilmek istiyordu.

Moody, Golden State için hazırlık eğitimi sırasında kenarda oturan bir ünlü gördü: Stephen Curry. Daha sonra Moody, onunla birlikte “parçalamayı” garanti ettiğini söyledi. Bu şansı bir daha ne zaman yakalayacağını kim bilebilirdi? Bazı ipuçları alması gerektiğini düşündü.

Görünüşe göre Moody’nin endişelenecek bir şeyi yoktu. Son iki sezonu Curry ve takımın diğer eski oyuncularından düzenli dersler alarak geçirdi. Moody, Golden State’i “seçkin bir basketbol akademisi” olarak tanımladı. Green, kendini dekan ilan etmiş olabilir.

Moody, “Dray’i dinlemek zorunda değilsin,” dedi. “Ama her zaman konuştuğu ve her zaman çıldırdığı için, mümkün olduğunca çok şey özümsemeye çalışıyorum.”

Kısa bir süre önce, takım başka bir şampiyonluğu kovalamanın baskısına biraz ara verdi. Golden State, 2019-20 sezonuna NBA Finalleri’ne üst üste beşinci kez çıktıktan sonra taze başladı, ardından hızla ligin en kötü takımı haline geldi. Sezon, takımı draft çekilişine sokan ve aynı zamanda o zamanlar takımın tam gücünde olsaydı oynayacağından daha fazla oynayan çaylak bir guard olan Jordan Poole’un büyümesini hızlandıran, sakatlıkla ilgili bir tuhaflıktı. Poole o zamandan beri kendisini takımın en çok gol atan oyuncularından biri olarak kabul ettirdi.

Takımın bu sezon kaybetme lüksü yok. Golden State playofflarda yer almak için mücadele ediyor.

Moody belli ki büyük dakikalarda oynamayı tercih ederdi. Ancak birçok yönden kendini şanslı hissettiğini söyledi. Berbat bir takımda oynadıysa asla düzeltemeyeceği kötü alışkanlıklar edinebilir. Golden State’te hata payı yoktur.

Moody, “Mükemmel olmalısın,” dedi. “Yani şimdi mükemmel basketbol oynamanın bir yolunu bulursam, bu beni kariyerimin geri kalanı için hazırlar.”