Gianni Infantino, Katar’da Dünya Kupası tenkitlerine yanıt verdi

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Katar’ın başşehri Doha’daki medya merkezinde basın toplantısı düzenleyen FIFA Lideri Gianni Infantino, Katar’ın turnuva tarihinin en yeterli tertibine imza atacağını savundu.

Ev sahibi ülkenin Dünya Kupası hazırlıkları sırasında insan haklarını hiçe saydığı tarafındaki tenkitlere sert karşılık veren Infantino, “Ben Avrupalıyım. Dünyanın dört bir yanında 3 bin yıldır yaptıklarımız için, ahlak dersi vermedilk evvel özür dilemeliyiz. Şayet Avrupa, bu insanların yazgısını sahiden önemsiyorsa, bu çalışanların bir kısmının çalışmak üzere Avrupa’ya gelebilmesi için yasal yollar oluşturabilir. Onlara biraz gelecek ve umut verebilirler.” diye konuştu.

Reform ve değişimin vakit alacağını vurgulayan Infantino, “Bu insanlara yardım etmek, onları eğitmek ve daha güzel bir gelecek vermek için yatırım yapmalıyız. Hepimiz kendimizi eğitmeliyiz. Bu tek taraflı ahlak dersi yalnızca ikiyüzlülüktür. niye kimsenin 2016’dan bu yana kaydedilen ilerlemeyi görmediğini merak ediyorum.” sözlerini kullandı.

“ELEŞTİLERİ ANLAMAKTA ZAHMET ÇEKİYORUM”

Katar’ı değil futbolu savunduğunu vurgulayan Infantino, “Eleştirileri anlamakta kuvvetlik çekiyorum. Katar ilerleme kaydetti. Bugün kendimi Katarlı hissediyorum. Bugün kendimi Arap hissediyorum. Bugün kendimi Afrikalı hissediyorum. Bugün kendimi eşcinsel hissediyorum. Bugün kendimi engelli hissediyorum. Bugün kendimi göçmen bir emekçi üzere hissediyorum. Aslında bunların hiç birisi değilim fakat çocukken ayrımcılığa uğramanın ve zorbalığın ne olduğunu gördüm. Kızıl saçlarım ve çillerim ötürüsıyla zorbalıklara uğramıştım.” dedi.

Kaza geçiren her çalışanın yasal tazminatını aldığı bilgisini paylaşan Infantino, FIFA’nın Katar 2022 fonunun eğitime aktarılacağını, Hindistan’da 25 milyon çocuk ve bayana yardım edecek bir mutabakat imzalandığını söylemiş oldu.

Infantino, statlarda ve etrafında alkollü içecek satışının yasaklanmasıyla ilgili soruya, “Eğer Dünya Kupası ile ilgili en büyük problemimiz buysa derhal istifa eder ve dinlenmek için kıyıya giderim. Dünya Kupası’nda alınan her karar Katar ve FIFA’nın ortak sonucudır. Katar’da alkol satın alabileceğiniz ve taraftarların alkol tüketebileceği birfazlaca taraftar bölgesi olacak. Günde üç saat boyunca bira içemezseniz, hayatta kalacağınızı düşünüyorum” cevabını verdi. (AA)