Genç hakem kanseri yendi, alanlara geri döndü

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Ankara Vilayet Hakemi olarak bakılırsav yapan 23 yaşındaki Emrehan Efe Akdoğan’a Şubat ayında orta yutak kanseri teşhisi konuldu. 9 ay süren tedavi sonunda kanseri yenen Akdoğan, geçen hafta Vilayet Hakem Şurası tarafınca yapılan fiziki testi de geçerek birinci maçını yönetti.

19 Mayıs Dış Alanlarda oynanan U18 Eser Spor-Yenimahalle Belediyespor maçında nazaranvlendirilen 23 yaşındaki hakem Emrehan Efe Akdoğan, yaptığı açıklamada, “1 buçuk sene daha sonra alanlara dönmek harikulade bir şey. Onun memnunluğu var üzerimde. Bir de o sıkıntı süreçten daha sonra dönebilmek inanılmaz memnunluk verici” dedi.

2017 yılında hakemliğe başlayan Hukuk Fakültesi mezunu Emrehan Efe Akdoğan, “Ocak ayında kansere yakalandım ve kanser tedavisi görmeye başladım. 21 Mayıs’ta tedavim bitti. Birinci denetimim 21 Eylül’de olmuştu. Sıkıntı bir müddetçti. Bu süreçten daha sonra hakemliğe dönmek fazlaca büyük takviyeler ister. Bu dayanaklarla, verilen emeklerle birlikte hayli şükür alanlara dönebildim” diye konuştu.

“9 AYLIK GÜÇ BİR TEDAVİ SÜRECİ YAŞADIM”

Emrehan Efe Akdoğan, güç bir müddetç yaşadığının altını çizerek, “Bugün benim tedaviden daha sonraki birinci maçım ve alanlara dönebildiğim için fazlaca memnunum. Çok güç bir müddetçten geçtim zira 6 aylık kolay bir müddetç değil. Bir de onun 3 ay öncesi var, hastalığın teşhisinin konulduğu bir müddetç. En son maçıma 2020 yılının Şubat ayında çıkmıştım. Tam 1 buçuk yıl daha sonra birinci kez yeşil alanlarda hakem olarak misyon aldım. Çok memnunum, bana bu misyonu veren Vilayet Hakem Kurulu’na hayli teşekkür ediyorum. Beni desteklediler. Hastalıkta moral, motivasyon fazlaca kıymetli. Daima yanımda olan insanlara fazlaca teşekkür ediyorum. Onların verdikleri dayanakla ben bu alanlara dönebildim. 1 buçuk sene daha sonra alanlara dönmek harikulade bir şey. Onun memnunluğu var üzerimde. Bir de o sıkıntı süreçten daha sonra dönebilmek inanılmaz memnunluk verici. Ne kadar keyifli olduğumu anlatamıyorum, hislerimi tabir edemiyorum. Tahminen vücut dilimden, tahminen gözlerimden anlaşılır” sözlerini kullandı.

“MORAL VE MOTİVASYON ÇOK ÖNEMLİ”

Hastalara ileti veren genç hakem, kanseri yenmesinin en büyük niçininin moral motivasyon olduğunu vurgulayarak, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Psikolojik olarak tedavi sürecinden daha sonra alanlara dönmek fazlaca sıkıntı. Zira fazlaca güç bir tedavi. Bir de ben genç ve sportmen olduğum için bana daha sıkıntı bir tedavi uyguladılar daha çabuk dönebilmem için. Bütün hastalara en değerlisi moral diyorum. Şayet moral motivasyonu yüksek tutarsan, ben 1 ay üzere kısa bir müddetde epeyce çabuk toparladım. Tedavimden 1 buçuk ay daha sonra koşulara başladım. Ben tedavi devrinde inanılmaz zayıflamıştım, ağır ilaçlar aldığım biçimde moral motivasyonumu yüksek tuttum. ‘Ben yapacağım’ dedim. Bütün hastaların bunu başına sokması lazım. ‘Yapacağım, döneceğim’ demeli. Ben ne vakit pes etmeye kalksam yanımdaki beşerler ‘yapacaksın’ dedikleri için süreç daha kısa sürdü. Bütün hastalara bunu tavsiye ediyorum, moral motivasyon.”