Galatasaray’ın eski kalecisi Zoran Simovic, Türkiye’yi unutamıyor

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Galatasaray’ın eski kalecisi Zoran Simovic, ”Futbol oynamak için bugün de olsa bir daha Türkiye’yi seçerim” dedi.

Bir periyot Galatasaray forması giyen Karadağlı eski kaleci Zoran Simovic, Türkiye ve Galatasaray’la ilgili anı ve fikirlerini anlattı.

Fransa’da 1984’te düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yaşanan bir “fiyasko” yüzünden İngiltere’ye milyon dolarlık transferin iptal olduğunu anlatan Simovic, “Nottingham Forest’la muahede sürecim neredeyse tamamlanmıştı. Tottenham Hotspur da benimle ilgileniyordu. çabucak sonrasındasında Elton John’un da beni Watford’a almak için fazlaca istekli olduğunu öğrendim” diye konuştu.

Transferiyle ilgili aksilikler yaşadığını anlatan Simovic, “Bu gelişmelerin tamamı iptal oldu ve kendimi İstanbul’da buldum. bu biçimdelar bunun mesleğim için büyük bir atak olacağını ve Türkiye’nin sonsuza kadar kalbimde kalacağını bilmiyordum” sözlerini kullandı.

“GALATASARAY’DA SİLİNMEZ BİR İZ BIRAKTIM”

Türkiye’de bulunduğu periyotta, hala devam eden dostluklar edindiğini kaydeden Simovic, “Galatasaray’da silinmez bir iz bıraktım. Bugün bana ‘İngiltere mi, Türkiye mi?’ diye sorsanız, en ufak bir ikilem yaşamam. Bugün olsa bir daha Türkiye’yi seçerim ve Türk kardeşlerime giderim” dedi.

Zoran Simovic, Türkiye’de bulunduğu senelerda büyük bir hayran kitlesine sahip olduğunu tabir ederken, “kimi vakit polisler, otomobilim düzgün bir biçimde park edilmiş bulunmasına karşın, yalnızca benim gelip imza vermemi beklemek için otomobilime teker kilidi takarlardı. Bu inanılmaz bir duyguydu” değerlendirmesinde bulundu.

Taraftarla her vakit âlâ ve sıcak alakalara sahip olduğunun altını çizen Simovic, şunları söylemiş oldu:

“Kendilerine adil davranırsanız ve alanda elinizden gelenin en uygununu yaparsanız sizi yüceltirler. Taraftarların maç öncesinde gelip, evvel Tanju Çolak’a tezahürat edip daha sonra bana etmeleri durumunda kızıp kızmayacağımı sorduklarını hatırlıyorum. Ben de beni en sona bırakabileceklerini söylüyordum.”

ZORAN SIMOVİC

1954’te bugün Karadağ sonlarında kalan Mojkovac kasabasında doğan Zoran Simovic, profesyonel futbola Sırbistan’ın Krusevac kentinin Napredak grubunda başladı.

1975-1980 senelerında Napredak’ta forma giyen Simovic, 1980-1984 senelerında ise Hırvatistan’ın esaslı kulüplerinde Hajduk Split’in kalesini korudu. 1984’te Galatasaray’a transfer olan Simovic, 6 dönem formasını giydiği sarı-kırmızılı grubun unutulmayan isimleri ortasına ismini yazdırdı. (AA)