Faturaları kayıp kaçak kabartıyor

Mihriban

Global Mod
Global Mod
CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Türkiye’de üretilen elektrik gücünün yaklaşık 26 milyon megavatsaatlik kısmının kayıp ve kaçak yoluyla kaybolduğunu, bu elektriğin bedelinin ise vatandaşlara ödettirildiğini söylemiş oldu.

Arslan, hükümetin kayıp kaçağı azaltacağı ve bu yolla elektrik fiyatlarını ucuzlatacağı teziyle elektrik dağıtımını özel şirketlere devrettiğini, fakat özelleştirmenin ucuzluk getireceğine faturaların daha da kabarmasına yol açtığını bildirdi. Arslan, “Yüzde 13’lere varan kayıp kaçak oranları Avrupa ülkelerindeki üzere yüzde 3-4’ler civarına çekilebilseydi rüzgar ve güneşten ürettiğimiz kadar elektrik boşa gitmez, hatta nükleer santral yatırımlarına dahi gerek kalmazdı” dedi.

Arslan Türkiye’nin elektriği en kıymetli kullanan ülkeler içinde yer aldığını, yalnızca Ocak 2019 ila Haziran 2021 içinde konutlarda elektriğe yüzde 48.1 artırım yapıldığını söylemiş oldu.

RÜZGAR BOŞA GİTTİ

Arslan, Türkiye’de 2018 yılında dağıtım sistemine 203 milyon 864 bin 491 MWh elektrik gücü girdiğini, tahakkuk eden elektrik gücünün ise 177 milyon 349 bin 779 MWh’te kaldığını, bunun da 26 milyon 514 bin 712 MWh elektriğin kayıp ve kaçak yoluyla ortadan kaybolduğu manasına geldiğini bildirdi. Büyük paralar harcanan rüzgar ve güneş güç santralleriyle yılda 25 milyon MWh civarında elektrik üretildiğine dikkat çeken Arslan, rüzgar ve güneşten üretilen elektriğin kayıp kaçağa gittiğini, oluşan kara delik yüzünden vatandaşın yüksek elektrik faturaları ödemek zorunda kaldığını söylemiş oldu.

AÇMA KAPAMAYA 750 MİLYON ÖDEDİK

Ednan Arslan, 21 elektrik dağıtım şirketine elektrik kesinti tablosu, kayıp kaçak oranları, kesme bağlama sayılarına ait bilgi edinme talebinde bulunduğunu, fakat yalnızca 4 dağıtım şirketinden (Van, Aras, Çoruh ve Akdeniz) karşılık geldiğini tabir etti. Arslan, 4 dağıtım şirketinden gelen ayrıntıları ülke geneline uyarlayarak yaptıkları teknik tahlillerden 2020 yılında Türkiye’de yaklaşık 4.5 milyon kere açma, kesme, bağlama süreci yapıldığını, bunun kararında da abonelerin cebinden elektrik şirketlerinin kasasına yaklaşık 475 milyon lira açma-kapama parası aktığını bildirdi.

Deniz Ayhan/Sözcü

Yatırım tavsiyesi içermez.