Fatih Terim’den Marcao, Kerem ve Morutan açıklaması: ‘Herbiçimde rekordur’

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Galatasaray Teknik Yöneticisi Fatih Terim, Gaziantep FK’yı 2-0 yendikleri maçın akabinde açıklamalarda bulundu. Kerem Aktürkoğlu, Marcao ve Morutan’ın performanslarını kıymetlendiren Terim, değerli tabirler kullandı.

Muhteşem Lig’in 11. haftasında Gaziantep FK’yı 2-0 yenen Galatasaray’da teknik yönetici Fatih Terim maç sonu değerlendirmelerde bulundu. Yayıncı kuruluş mikrofonlarına konuşan Terim, golleri atan Kerem Aktürkoğlu ve Olimpiu Morutan’ın yanı sıra savunmada başarılı bir maç çıkartan Marcao’nun performansını yorumladı:

“Ben iki yarıyı da uygun oynadığımız kanısındayım. Birinci yarı neredeyse hiç konum vermedik değerliydi bu bizim için. Durum da bulduk. Morutan ve Kerem’le yüzde 100 gol fırsatları bulduk. Topun bizde kaldığı, vakit zaman yüksek düzeyde pres yaptığımız, her vakit değil ancak rakibi oynatmamak ismine uygun başardık. Hazırlıklıydık aslına bakarsan ona. İkinci yarı bilhassa tek kusur gelen Antep defansının öne çıkarak art alanda boş yer bırakacağını konuşmuştuk. Gol daha evvel gelse daha farklı bir skor gelebilirdi. Topun şiddetini, istikametini ayarlayamadık. Sonuç olarak Avrupa maçı öncesi 3 puan, öbür rakiplere yetişme, üstle farkın açılmaması üzere bir sürü faktörü düşününce uygun. Kazandığımız için memnunuz. Yarın sabah Lokomotiv maçına hazırlanacağız. Oyuncularımı kutluyorum, Antep’e de muvaffakiyetler diliyorum.”

“İÇLERİNDE EN KÜÇÜĞÜ MORUTAN”

“Kerem olağan bizim fazlaca alt liglerden alıp, güvenip forma verdiğimiz, her geçen gün de gelişmenini takip ettiğimiz bir Kerem. kimi vakit kenarda, kimi vakit içeride oynatıyorum. Daha da âlâ olacak inşallah. Morutan hem içeride, hem kenarda oynuyor. İçlerinde en küçüğü o, biraz da içine kapanık. Oynadıkça bu arkadaşlar hasarsız geçerse, kaybedilen puanların gruptaki hasarı deneyimli oyuncuyla, genç oyuncunun göğüslemesi birebir ölçüde olmuyor. Birinde daha şiddetli travma yaratırken, başkası üç gün daha sonra maç var kendimi hazırlamalıyım diyebilir. Hele ellerinden kaçırılan kimi maçlar var. Bunları düşününce, bunlar genç arkadaşlara kıymetli deneyimler kazandıracak. Morutan da yetenekli. Hem sol ayağı, hem zekası, hem birkaç mevkide oynayabilmesi, daha da gelişecek. Şayet buraları az ziyanla kapatabilirsek ilerisi bizim için fazlaca açık.”

“MARCAO’YU ALDIĞIMIZDA ELEŞTİRMİŞLERDİ”

Marcao’ya gelince. Yaptığı hareket yanlışsız değildi. Kerem’den natürel ki özür dileyecekti. Fakat bu hiç bir şeyi haklı göstermez. Lakin onu kazanmak da değerliydi. O da hüznünün farkında, onun ezikliği içerisinde fakat âlâ bir Galatasaraylı, bu biçimde da biliyorsunuz küme düşen ekipten stoper aldık diye eleştirilmiştik. Fakat bugün fazlaca kıymetli bir yerde. Hem yürekten oynuyor. Bugün 20 müdahalede 16 herbiçimde rekordur. Değerli bir istatistiktir. Bizim için bilhassa oyun kurmada ve orayı yönetmede kıymetli bir isim. Sekiz maçta ondan mahrum oynadık. Biz mazeretlere sığınmadan devam ediyoruz.”