Evet Morant, bariz silahı gösteren yeni videodan sonra özür diler

Avcılar

Member
Haberler

Memphis Grizzlies’in yıldız guardı Ja Morant, kendisini iki aydan biraz daha uzun bir süre içinde ikinci kez halkın elinde silah tutarken gösteren bir sosyal medya videosu için günlerce süren tepkilerin ardından Salı günü geç saatlerde bir özür yayınladı.

Morant yaptığı açıklamada, “Beni destekleyen birçok insanı hayal kırıklığına uğrattığımı biliyorum. “Bu bir yolculuk ve daha yapılacak çok şey olduğunu biliyorum. Sözlerim şu anda pek bir anlam ifade etmeyebilir, ancak eylemlerimin tüm sorumluluğunu alıyorum. Kendim üzerinde çalışmaya devam etmeye kararlıyım.”

NBA komiseri Adam Silver, Salı günü ESPN ile televizyonda yayınlanan bir röportajda, Morant’ın erkek arkadaşının Instagram’da canlı yayınladığı bildirilen video karşısında “şok olduğunu” söyledi.

Neden Önemlidir: Morant, yükselen büyük bir NBA yıldızı olarak etkili.

23 yaşındaki Morant, NBA’deki en iyi genç oyunculardan biri. Kariyerinin sadece dört yılında, iki All-Star takımı ve bir All-NBA takımı yaptı. 2020’de Yılın Çaylağı ödülünü kazandı. En çok yüksekten uçan smaçlarıyla tanınan Grizzlies’i Batı Konferansı’nda üst üste 2. sezon olarak güçlü bir rakip haline getirdi.

Ayrıca, ligin 38 yaşındaki LeBron James ve 35 yaşındaki Stephen Curry gibi yaşlanan harikalardan geçişi kolaylaştıracağını umduğu yeni nesil NBA yıldızlarının bir parçası. Nike imzalı yeni bir spor ayakkabısı var ve Mart ayında Powerade tarafından yeni yüzü ilan edildi.

Arka plan: Bir silah videosu nedeniyle Mart ayında açığa alındı.

Morant, Mart ayında Instagram hesabındaki canlı videoda Colorado’daki bir gece kulübünde silah salladığını gösterdiğinde eleştirilere maruz kaldı. NBA, onu sekiz maç için askıya aldı. Morant ayrıca o sırada özür diledi ve eylemlerinin “tüm sorumluluğunu” üstlendi. Morant, “stresi yönetmenin daha iyi yolları üzerinde çalışacağına” söz verdi ve Florida’daki bir danışma merkezine gitti.

NBA komiseri Silver, Morant’ın eylemlerini “sorumsuz, pervasız ve potansiyel olarak çok tehlikeli” olarak nitelendirdi.

Video, Morant ile ilgili diğer tartışmalar ortaya çıktıkça yayınlandı.

Bir davada, o zamanlar 17 yaşındaki Josh Holloway, Morant’ı geçen yaz bir basketbol maçında kendisine vurmakla suçladı. Morant polise bunun nefsi müdafaa olduğunu söyledi. Bir alışveriş merkezi çalışanı, Morant’ın annesi bir ayakkabı mağazasında tartıştıktan sonra ona saldırmakla da suçlamıştı. Morant, bir tartışmaya karıştığı için kız kardeşinin lisedeki voleybol maçına geldiğinde, başka bir kişi Morant’ı gözdağı vermekle suçladı. Morant, bu olayların hiçbirinde herhangi bir suçla itham edilmedi.

Yeni videonun görüntüleri Pazar günü viral oldu. Grizzlies, takımın geçen ay playofflardan elenmesine rağmen Morant’ı tüm takım aktivitelerinden hemen uzaklaştırdı.

Sırada ne var: NBA, Morant’ı tekrar disipline edip etmeyeceğine karar verecek.

Silver Salı günü ESPN’ye ligin yeni videoyu araştırdığını söyledi.

Silver, “Videolar pusluydu,” dedi. “Ama ben en kötüsünü tahmin ediyorum.”

NBA’in oyuncular sendikası ve takım sahipleri arasındaki toplu iş sözleşmesinin bir parçası olarak, oyuncular “takımın veya ligin çıkarlarına maddi zarar verecek veya önemli ölçüde etkileyecek hiçbir şey yapmamayı” kabul ederler. Morant ilk kez askıya alındığında NBA, davranışlarının lige zarar verdiğini belirtti.