Ergin Ataman: Çok dertli günler geçiriyoruz

Atletizm

Global Mod
Global Mod
A Ulusal Erkek Basketbol Kadrosu Başantrenör Ergin Ataman, FIBA 2023 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 2. Çeşit I Kümesi dördüncü maçında 77-76 yenildikleri Sırbistan maçının akabinde düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Oyuncularıyla gurur duyduğunu belirten Ergin Ataman, “Son iki gündür fazlaca zahmetli günler geçiriyoruz, İstanbul’da olan hadiselerden dolayı. Çoğumuzun ailesi orada yaşıyor. Türkiye’ye manalı bir galibiyet vermek için çocuklarımız alanda fazlaca büyük bir uğraş, savaş verdi. Fakat spor bu, şanssızlık bir türlü yakamızı bırakmıyor” dedi.

İyi başladıkları maçın son saniyelerinde şansızlıklar yaşadıklarına dikkati çeken Ataman, “Son ana kadar yeterli gidiyorduk. Son topta, son 50 saniyede atamadık. Kadronun en düzgün oyuncusu (Wilbekin) iki faul atışını atamadı. Ki daha evvel 5’te 5 atmıştı. bir daha de güzel bir oyun ortaya koyduk” değerlendirmesinde bulundu.

“PROVOKASYON VARDI”

Sırbistan’ın agresif bir oyun ortaya koyduğuna dikkati çeken Ergin Ataman, “Çok sert oynadılar. Buna karşın bakıldığında onlar 24 faul atışı kullanmış, biz ise 17 atış kullanmışız. Maçın son 15 saniyesinde Kenan Sipahi’ye yapılan bir faul vardı. Eurobasket’ten beri çözülemeyen bir hakem sorunu var. Yenilmemize karşın oyuncularım güzel bir oyun ortaya koydu. Burada Türk halkının bu çocuklarla gurur duyması gerektiğini düşünüyorum. Düzgün bir ekibiz. Çok düzgün, deneyimli ve Avrupa Ligi’nde yer alan oyunculara sahip bir kadro olan Sırbistan’a bir sayı ile kaybetmek bizi üzdü. Fakat dediğim üzere önümüze bakacağız” diye konuştu.

Zor bir atmosferde gayret ettiklerine dikkati çeken Ataman, “Taraftar, hakemlerin daima aleyhimize çalması… Pesic’in benimle muhatap olması olacak iş değil. Micic hadisesinden beri bana ve grubumuza karşı provokasyon vardı” tabirlerini kullandı.

ONURALP BİTİM: KALBİMİZ ÜLKEMİZDEYDİ

Milli oyuncu Onuralp Bitim ise düzgün uğraş etmelerine karşın galip gelemediklerini lisana getirdi.

“Kalbimiz ülkemizdeydi, İstanbul’daydı” diyen Onuralp, şunları söylemiş oldu:

“Patlamada ömrünü kaybeden insanlarımıza Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabırlar diliyorum. Galibiyeti onlara armağan etmek isterdik, ülkemize armağan etmek isterdik. Ne yazık ki olmadı. Grup olarak uygun savaştık. Son topta kaybettik, şansızlık oldu. Hakikaten maçın sonunda hiç adil olmayan birkaç düdük de geldi. Gönül isterdi ki son top girsin ve kazanalım. Son ana kadar iki grup da düzgün çaba etti. Galibiyeti hak ettiğimizi düşünüyorum. Yeni ve genç kadroyuz, ileride daha büyük işler yapacağımızı düşünüyorum.”

Sırbistan Başantrenörü Svetislav Pesic ise Ergin Ataman’ın bilhassa Anadolu Efes’te oynayan Vasilije Micic konusunda yaptığı açıklamalara karşılık vermeyeceğini belirterek, “Kazansaydı hayal kırıklığına uğramazdı, kaybettiler. kuvvetli bir rakibe karşı kuvvetli bir oyundu. Onlar için karar verici bir müsabakaydı, artık kararı da biliniyor ve bu onlar için bir sorun.” değerlendirmesinde bulundu. (AA)