Erdoğan: Afrika’ya 6 Milyar Dolar yatırım yaptık

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde Türkiye-Afrika İktisat ve İş Forumu’na katıldı.

Lider Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Tarih, kültür ve medeniyet kenti hoş İstanbul’a hoşgeldiniz. Koronavirüs salgını niçiniyle forumumuzu çevrimiçi formatta düzenlemek zorunda kalmıştık. Hamdolsun 3. toplantımızı yüz yüze gerçekleştiriyoruz. üstelik Afrika ziyaretinden daha sonra bunu gerçekleştirmiş olmak bize başka bir memnunluk veriyor. Afrika’yı gezdik dolaştık ve Afrika’nın başkanlarıyla bir ortaya geldik. Afrika’da durum nedir ne değildir bunları konuştuk.

Dış Ekonomik Şurası DEİK’e bu hoş tertip için ayrıyeten teşekkür ediyorum. Dün ve bugün yapılan oturumlarda güçten tarıma, sağlıktan bankacılık sistemine ve inovasyon buna dahil olmak suretiyle biroldukça alanda karşılıklı yatırım fırsatları ele alındı.

Burada gündeme getirilen konuların kıta ile münasebetlerimizi güçlendirme çabalarımızda bize yol göstereceğine inanıyorum. Salgının global ticareti etkilediği bir periyotta forumun ufuk açıcı olduğunu düşünüyorum.

Forumu zenginleştiren tüm iştirakçilere teşekkürlerimi iletiyorum. Afrikra’nın kalplerimizdeki müstesna yerini her vesile ile lisana getiriyoruz. Afrika’da kapısı çalınmadık dost, yarısı sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık ülke bırakmıyoruz. Afrika halklarının da ülkemize ve milletimize birebir hassasiyetle yaklaştığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.

Türk iş dünyasının kıta ülkelerinde yatırımları arttıkça Afrikalı kardeşlerimiz de istifade ediyor. Buna Kıtaya yaptığım son seyahatimde şahit oldum. Angola, Toko ve Nijerya’da epey verimli temaslarda bulunduk. Her üç ülkede birebir ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirdik. Togo’da ayrıyeten Burkina Faso ve Liberya Devlet Liderleri ile de bir ortaya geldik.

Ortak eforlarımız bir fazlaca alanda meyvelerini vermeye başladı. Türkiye Afrika bağları eşit iştirak ve kazan kazan temelinde epeyce boyutlu bir biçimde günden güne güçleniyor.

44 AFRİKA ÜLKESİNE YARDIM

Tıbbi teçhizat ve sıhhat materyalleri yardımında bulunduğumuz Afrika ülkesi sayısı 44’ü geçti.

Türkiye’nin ürettiği savunma sanayii eserleri Afrika halklarının hudut güvenliğine ve terörle çabaya büyük katkı sağlıyor. Bugün Afrika’da havalimanlarından limanlara, kamu binalarından yollara birfazlaca yatırımın altında Türk müteahhidin imzası var. Türk iş iş insanları toplam bedeli 70 milyar doları aşan 1150’den çok projeyi üstlendiler.

Son iki yıldır insanlık olarak koronavirüs salgını ile uğraş ediyoruz. Son iki yıllık sürece baktığımızda Batılı ülkeler başta olmak üzere ekonomik bakımdan gelişmiş devletlerin salgın sürecini adalete ve hakkaniyete uygun biçimde yönetemediklerini görüyoruz. Tüm dünyada hayatı alt üst eden bu biçimdesi bir sıhhat krizi karşısında Afrika halkları yalnız bırakılmış hiçbir katkı alamamışlardır. Yükselen gümrük duvarları ve müdafaacı önlemler en çok Afrika ülkelerinin kırılgan ekonomilerine ziyan vermiştir. Bugüne kadar yaklaşık 6 milyona yakın Afrikalı dostumuz bu hastalığa yakalanmıştır.

Bir Afrika atasözünde hayırseverlik varlıktan değil kalptendir diyor. Biz de Türkçede az veren candan epey veren maldandır diyoruz. Yerli ve ulusal teneffüs aygıtlarımızın, maske ve tulumların Afrika’nın virüsle çabasına yaptığı katkıdan memnuniyet duyuyoruz.

Kıta çapındaki yatırımlarımızın pahası 6 milyar doları aşmış durumda.”

Yatırım tavsiyesi içermez.