Ellerde oje, ayaklarda krampon! Yeşil alanların sultanları…

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Türkiye’yi memleketler arası platformlarda temsil eden Kocaeli Bayan Spor Kulübü, yeni şampiyonluklar için yeşil alanlarda idmanlarına devam ediyor. 2019-2020 döneminden bu yana Bayanlar 1. Ligi’nde gayret eden Kocaeli Bayan FK’nın atletleri, dünya şampiyonluğuna hazırlanıyor. Futbol hayatının 9 yıl evvel başladığını söyleyen 21 yaşındaki Rabia Balaban, Kocaeli’de oynamanın bir talih olduğunu belirterek, “Benim kulübüm Derince Belediyespor ben başladığımda da 1. Ligdeydi. Ben direkt 1. Ligde başladım. Alt yapısı yeterli kulüptü, orada yetiştim. Futbolda 9’uncu yılım ve hala Hasan hocanın yanında devam ediyorum. Aldığımız takviyelerden, TFF’den gördüğümüz kıymet evvelki senelera daha düzgün. Yavaş yavaş da bayan futbol kulüpleri yaygınlaşmaya başladı. Bu da bizim önümüzü açıyor” dedi.

“İlk reaksiyon ailemden geldi”

Futbola başladıktan daha sonra birinci reaksiyonun ailesinden geldiğini de belirten Rabia Balaban, “Hasan hocamız beni yanına çağırdığında yaklaşık 1 buçuk, 2 ay futbola başlayamadım. Reaksiyonlara karşın hocalarımız yardımıyla buralara kadar gelebildik. Buradaki arkadaşlarım, kardeşlerim hepsi reaksiyon alıyor lakin sonunda ulusal ekip gururunu tadınca her insanın niyeti değişiyor. Şu an herkes bana destekçi. Merih Demiral benim mevkimin oyuncusu. Onun her hareketini hayranlıkla izliyorum” diye konuştu.

Karaovalı: “Ağabeylerimizden özenerek futbola başladım”

7 yıl evvel mahallede futbol oynayan ağabeylerinden özenerek, futbola başladığını anlatan 19 yaşındaki Erva Karaovalı ise, “Çocukken futbola merakım arttı. daha sonra futbol kulübünü buldum, Hasan hoca ile birlikte başladım. 7 yıldır de devam ediyoruz. Brezilya bu vakte kadar hiç gol yemeyen bir ekipti ve ben o gölü atınca epeyce şaşırdılar. O an hayli gururlandım, asker selamı vermiştim. O gölü askerlerimiz başta olmak üzere ülkemdeki herkese armağan etmiştim. Çok memnun bir şeydi. Grubumuzda fazlaca sevdiğimiz Zeynep ablamız vardı. Onu tümör sebebiyle kaybettik. O bizden dünya şampiyonu olmamızı epey istiyordu, biz de onun için savaştık” halinde konuştu.

Yıldız: “Erkeklerden daha fazla izlenebiliriz”

6 yıldır profesyonel olarak futbol oynadığını lisana getiren 17 yaşındaki Damla Yıldız da, “Aslında futbol erkek oyunu olarak bilindiği için bayanları ön plana koymuyorlar. Bu yüzden çok bilinmiyoruz. Ben erkeklerden daha fazla izlenebileceğimizi biliyorum. Bize o kadar paha verilse daha uygun işler yapabileceğimizi, her yerde ismimizi duyurabileceğimizi düşünüyorum. Keşke bize daha fazla paha verilse” tabirlerini kullandı.

Dünya şampiyonluğuna pandemi manisi

Kocaeli Bayan Spor Kulübü’nün kurucusu ve antrenörü Hasan Alemdaroğlu, kızların muvaffakiyetini gördükten daha sonra kulüp kurduğunu tabir ederek, kelamlarına şöyleki devam etti: “Ben hem de vücut eğitimi öğretmeniyim. Okulda derslerde kızların fazlaca düzgün futbol oynadıklarını gördük. Benim bir şeyler yapmam gerektiğini hissettim ve daha sonra kulübü kurduk. Çok muvaffakiyet elde ettik. 15’in üzerinde şampiyonluğumuz var. Gençler ve yıldızlarda Türkiye şampiyonluklarımız, 2 tane de dünya 2’nciliğimiz var. 2011 de Brezilya’da, 2018’de İsrail’de dünya 2’ncisi olduk. 2011’de Cumhurbaşkanımız başarılı atletlere iftar programı vermişti. Bizler kupamızı da alarak Cumhurbaşkanımıza götürmüştük. Kendisi bize, ‘Hocam, dünya şampiyonluğu istiyoruz’ demişti. Biz 2018’de bir daha dünya 2’ncisi olduk. Kendimizi fazlaca âlâ hazırlamıştık. Fransa’da yapılacak olan dünya şampiyonluğu için gerçekten çok çalıştık, epeyce yeterli bir takım kurmuştuk. Cumhurbaşkanımıza da kelam vermiştik. Kızlar inanmıştı, biz inanmıştık fakat pandemi sebebiyle olmadı. İçimizde en büyük ukde kalan dünya şampiyonluğunu ve cumhurbaşkanımıza verdiğimiz kelamımızı tutmak istiyoruz.”