Dünyanın en yaşlı tenisçisi 97 yaşında Federer’e meydan okudu

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Yarım yüzyılı aşkın müddettir amatör tenis oynayan Ukraynalı 97 yaşındaki Leonid Stanislavskyi için kendi yaş kümesinde bedelli bir rakip bulmak neredeyse imkansız… Alanda eskisi kadar süratli hareket etmese de, yaşlılar için dünya ve Avrupa şampiyonalarına katılmasını ve genç rakipleri geride bırakmasını engellemedi.

Stanislavskyi, bir Sovyet jimnastik şampiyonu olan meslektaşı onu tenisle tanıştırdığında 30 yaşındaydı. bu biçimdedan beri, doğu Ukrayna’daki memleketi Kharkiv’de haftada üç sefer idman yaptı. 97 yaşındaki tenisçi Reuters’e verdiği demeçte, “Bu şık bir spor tipi. Yeterli bir fizikî antrenman. Hoş bir oyun. Ve tenisle ilgili bir şey daha var; kaç yaşında olursanız olun oynayabilirsiniz” dedi.

GUINNESS REKORUNUN SAHİBİ

Dünyanın en yaşlı tenisçisi olarak Guinness Dünya Rekoru sahibi olan Stanislavskyi, Ekim ayında İspanya’nın Mallorca kentinde düzenlenecek 2021 Harika Yaşlılar Dünya Şampiyonası öncesinde sıkı bir biçimde idman yapıyor.

Memleketler arası Tenis Federasyonu, Stanislavskyi’nin yeni kategorinin eklenmesi için federasyona yazılı bir talep göndermesinin akabinde 2021 turnuvasında birinci defa 90 yaş ve üstü bir yaş kümesini tanıttı. Her atışı geri döndürmeye çalışan kendi suratında hareket eden Stanislavskyi, “95 yaşındayken, şimdikinden epeyce daha yeterli hissettim” dedi.

‘HER GÜNÜ SAYIYORUM’

“97 yaşında yürümek bile güç. 70 yaşın altındaki beşerler ‘Şükürler olsun ki bir yıl daha yaşadım’ diyor. 70-90 yaş ortası beşerler ‘Şükürler olsun ki bir ay daha yaşadım’ diyor. Her günü sayıyorum ve ‘Tanrıya şükür diğer bir gün daha yaşadım’ diyorum.”

AMACI 100 YAŞINA KADAR YAŞAMAK

Stanislavskyi, uzun ömürlü olmasının sırrının yeterli genlerin ve tertipli sporun bir karışımı olduğunu söylemiş oldu. Her sabah jimnastik ve bir dizi imtihanla güne başladığını söyleyen Stanislavskyi tenisin yanı sıra yüzme ve bir kayak tutkunu. Stanislavskyi bununla birlikte bu yaşına karşın paraşütle atlama hayalleri kuruyor.

97 yaşındaki Leonid Stanislavskyi en son gayesinin 100 yaşına kadar yaşamak ve Roger Federer ile rekabet etmek olduğunu söylüyor.