Dilek Güngör emlak sansarlarını yazdı: Bir gecede fiyatlara yüzde 50 artırım yaptılar

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Sabah gazetesi muharriri Dilek Güngör’ün yazısından alıntı

“Sansarı bilirsiniz. Genelde gündüz uyur, geceleri ava çıkar. Tavuk kümeslerine dadanırlar. Kimse kızmasın lakin evvelki geceden bu yana konutu, inşaatı olanların durumunu bunlara benzetiyorum.
Niçin mi?

Zira, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı’ndan daha sonra yaptığı konut kampanyası açıklamasının çabucak akabinde düğmeye bastılar. Hiç meskeni olmayana kamu bankaları aracılığıyla ucuz maliyetli konut kredisi verileceğini duyar durmaz başladılar emlak sitelerindeki ilanları güncellemeye…

İnsaf yahu!

Sabahın birinci ışıklarına kadar emlak sitelerindeki mesaileri devam etti.
Bittiğini sanmayın…

Hala devam ediyorlar.
Kimi ilanı geri çekti, yüzde 10 koyarak bir daha satışa sundu. Kimi eski fiyatın üzerine yüzde 15 ekledi.
Bunlar insaflıları… Yüzde 20, 30, 50 artırım yapan da var.

Artık Allah ne verdiyse!
Vatandaşın biri yazıyor: “9 Mayıs’ta favoriye eklediğimde 1 milyon 750 bin TL olan konut, 10 Mayıs’ta 2 milyon TL’ye çıkarıldı.” Oburu 23 Nisan’da 1 milyon 600 bin TL olan meskenin kıymetinin dün prestijiyle 2 milyon 600 bin TL’ye çıktığını anlatıyor.

Bir diğerinin durumu daha da vahim…

Ekimde 2+1 meskenini 400 bin TL’ye satmış. Borsaya koymuş, parasını 700 bine çıkarmış. Tam seviniyormuş, ‘enflasyondan, dövizden korundum paramı değerlendirdim’ diye… Dün prestijiyle tıpkı sitede mesken almaya kalksa 1 milyon TL’den başlıyormuş… Güya yağmurdan kaçmış lakin doluya yakalanmış…
Bir sürü örnek var.

Muhakkak ki, piyasadaki faiz oranlarının 0.99’a düşmesi konut fiyatlarını ortalama yüzde 15-20 artırdı. Bakalım, bunun enflasyona yansıması nasıl olacak?

Ancak ne tuhaf değil mi?

Ne vakit hükümet âlâ niyetli bir atılım yapmaya kalksa tıpkı sansarlar sahneye çıkıyor.
KDV iniyor, markette fiyat biniyor.

Konut kredisi düşüyor, mesken meblağları fırlıyor.
Üretip, istihdam sağlasınlar diye işadamına ucuz finansman sağlanıyor, para villaya, yata, dövize gidiyor.

niye mi bu biçimde?

Zira, fırsatçılığın tüzel yaptırımı yok.
İsteyen malına istediği fiyatı çekiyor.

Anlayacağınız, ranta açık tam hür piyasa düzeni!

Yatırım tavsiyesi içermez.