Cumhurbaşkanı’na yeni yetkiler! Vergileri 3 katına kadar artırabilecek

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Meclis’te kabul edilen düzenlemeye göre Erdoğan, “tütün mamüllerinin” ve ” araçların” özel tüketim vergileri (ÖTV) ile oranlara temel ÖTV matrahlarının alt ve üst hudutlarını üç katına kadar artırabilecek.

Yayınlanma: 23:13 – 14 Ekim 2021 Güncellenme: 23:43 – 14 Ekim 2021

Vergi Adabı Kanunu ve Kimi Kanunlarda değişiklik önnazarann yasa teklifi TBMM’de görüşülerek kabul edildi.

Teklifin kabul edilen 56. Unsuru ile Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’a yeni bir yetki daha verildi. Kabul edilen düzenlemeye göre Erdoğan; “tütün mamüllerinin” ve ” araçların” özel tüketim vergileri (ÖTV) ile oranlara temel ÖTV matrahlarının alt ve üst sonlarını üç katına kadar artırabilecek.

3 KATINA KADAR ARTTIRABİLECEK

Kabul edilen 56. hususta, “6/6/2002 tarihindeki ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12’nci hususunun (2) numaralı fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde yer alan ‘bir katına’ ibareleri ‘üç katına’ formunda ve (c) bendinde yer alan ‘malların’ ibaresi ‘mallar için farklı matrah kümeleri oluşturmaya, malların matrah kümeleri, motor gücü’ halinde değiştirilmiştir.” tabirleri yer alıyor.

Hususun içeriği

Kabul edilen 56. hususta, “6/6/2002 tarihindeki ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12’nci hususunun (2) numaralı fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde yer alan ‘bir katına’ ibareleri ‘üç katına’ formunda ve (c) bendinde yer alan ‘malların’ ibaresi ‘mallar için farklı matrah kümeleri oluşturmaya, malların matrah kümeleri, motor gücü’ biçiminde değiştirilmiştir” sözleri yer alıyor.

Sıfıra indirme yetkisi de devam edecek

Cumhurbaşkanı’nın mevcut yetkilerine göre kelam konusu kalemlerde vergiyi bir katına kadar artırma yetkisi bulunuyordu. Öte yandan Cumhurbaşkanı’nın kelam konusu vergileri sıfıra kadar indirme yetkisi de devam edecek.

CHP’Lİ ÖZKOÇ’TAN AÇIKLAMA

Erdoğan’a verilen yeni yetkiyi toplumsal medya hesabından duyuran CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, şu sözleri kullandı;

“Az evvel TBMM’de Millet İttifakı’nın muhalefetine karşın Cumhurbaşkanına; ‘tütün mamüllerinin’ ve ‘araçların’ özel tüketim vergileri ile oranlara temel özel tüketim vergisi matrahlarının alt ve üst sonlarını ‘üç katına’ kadar artırma yetkisi verildi.”

Yatırım tavsiyesi içermez.